رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
 • الخميس ۵ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Thursday 28 May
  • جمعه 1 می 2015 - 18:52
  • کد خبر : 5040
  • فرهنگی
  • چاپ خبر : توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به معتکفین

  پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه ایام اعتکاف گلچینی از بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون اعتکاف منتشر کرد.

  به گزارش علویون از رسا؛ پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آستانه ایام اعتکاف گلچینی از بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون اعتکاف منتشر کرد.

   

  برای سه روز اعتکاف باید برنامه‌ریزی بشود

  اعتکاف جای عبادت است؛ البته عبادت فقط هم نماز خواندن نیست؛ تماس خوب با معتکفین، ارتباط دوستانه و برادرانه، فراگیری از آنها، تعلیم‌‌دهی به آنها، معاشرت اسلامی را تجربه کردن و آموختن؛ همه‌‌ اینها فرصتهایی است که در اعتکاف ممکن است پیش بیاید؛ [برای] این باید برنامه‌‌ریزی بشود. مهم‌‌ترین کار، برنامه‌‌ریزی است. اگر چنانچه برنامه‌‌ریزی نشد و کمک نشدند این جمعِ جوانِ مشتاق و شوریده‌‌ای که برای اعتکاف وارد این مسجد شده‌‌اند، این نیروها هدر خواهد رفت و احیاناً زیان‌‌آفرین خواهد شد.

  بیانات در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف و اعضای سوّمین جشنواره‌‌ی سراسری علمی فرهنگی اعتکاف/ 15 اردیبهشت ماه 1393

  هدف از برنامه‌های اعتکاف باید نزدیک کردن دل و مغز معتکفین به خدا باشد

  برنامه‌‌ریزی هم باید، هم هوشمندانه باشد، هم با توجه به معنای اعتکاف باشد. حالا فرض کنیم مثلاً یکی بیاید برنامه‌‌ریزی کند که برای این اعتکاف فیلم نشان بدهیم! خب، فیلم که همه جا آدم می­بیند؛ فیلم که احتیاج به روز ایام‌‌البیض و در مسجد و مانند اینها ندارد. اعتکاف برای نزدیک شدن به خدا است. شما ببینید چه کار می­توانید بکنید که هم دل او به خدا نزدیک بشود، هم مغز و ذهنش به خدا نزدیک بشود؛ که طبعاً وقتی انسان در درون، در دل، در باطن با خدای متعال انس پیدا کرد، در ظاهرِ او هم اثر می­گذارد و در ظاهر هم نشان داده می­شود. وقتی حالت خشوع به انسان دست داد، خضوع هم به دنبال خشوع می‌‌آید؛ و این آن‌‌وقت در زندگی اثر می­گذارد؛ این جوانی که بعد از این سه روز از اعتکاف آمد بیرون، پاکیزه می­شود، شستشو می­شود و می‌‌آید بیرون؛ طهارتی پیدا می­کند معنای او؛ این برایش ذخیره است. این خیلی چیز باعظمت و مهمی است: سه روز روزه‌‌داری، و انقطاع از دنباله‌‌های متعارف زندگی، و توجه به خدای متعال و به معنویات و به معارف و به توحید؛ اینها خیلی باارزش است. مراقب باشید این درست انجام بگیرد، درست هدایت بشود؛ گویندگان خوبی باشند، بروند حرف بزنند، معارف دینی را به آنها یاد بدهند. از جنجال­های گوناگونی [هم] که در حاشیه‌‌سازی‌‌های معمول جامعه نقش دارند، پرهیز بشود و این سه روز را بگذاریم برای جهات معنوی. حالا بعد آمدند بیرون، خیلی میدان­های دیگر و عرصه‌‌های دیگر زندگی هست که انسان در آن عرصه‌‌ها در جامعه وارد می­شود، اما در این سه روز، ارتباطگیری با خدا اصل باشد و [برای آن] برنامه‌‌ریزی بشود؛ این آن چیزی است که [اصل است] و ان‌‌شاءالله بیشتر هم خواهد شد.

  بیانات در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف و اعضای سوّمین جشنواره‌‌ی سراسری علمی فرهنگی اعتکاف/ 15 اردیبهشت ماه 1393

   

  برنامه‌های جمعی اعتکاف با خلوت هر کدام از معتکفین منافات پیدا نکند

  من همین‌جا به مسؤولین مربوط – در این امور اعتکاف­ها – یک سفارشی بکنم: اگرچه که اجتماع هزاران نفر در جاهای مختلف یک فرصت خوبی است و شنیده‌ایم بعضی از مسؤولین مساجد، در این فرصت­ها برنامه‌های جمعی ای می­گذارند که مثلاً افراد، بیشتر استفاده بکنند؛ لکن من می­خواهم عرض بکنم این برنامه‌های جنبی مراکز اعتکاف، جوری نباشد که با خلوت هر کدام از معتکفین منافات پیدا کند.

   

  این اعتکافی که جوان­ها انجام می­دهند، در واقع دارند با خدا خلوت می­کنند. اعتکاف بیشتر یک کار فردی است؛ ایجاد یک ارتباط با خداست. جوری نشود که برنامه‌های جمعی این مراکز اعتکاف، حال خلوت و حال ارتباط فردی و قلبی با خدا را در افراد ضعیف بکند یا بگیرد. مجال بدهند؛ وقت بگذارند؛ بگذارند این جوان­ها قرآن بخوانند، نهج‌البلاغه بخوانند، صحیفه‌ سجادیه بخوانند.

   

  بخصوص من در این ایام اعتکاف، صحیفه‌ی سجادیه را توصیه می­کنم. این صحیفه‌ سجادیه واقعاً کتاب معجزنشانی است. خوشبختانه حالا ترجمه هم شده و ترجمه‌هایی هست. سال گذشته ترجمه‌ خوبی از صحیفه‌ سجادیه را به من دادند و آن را دیدم؛ ترجمه‌ بسیار خوبی است. از این معارف موجود در دعاهای حضرت علی بن‌حسین(س) در صحیفه‌ سجادیه، استفاده کنند؛ بخوانند؛ تأمل کنند.

   

  اینها فقط دعا نیست؛ درس است؛ این کلمات امام سجاد – و همه‌ ادعیه‌ای که از ائمه(ع) مأثور است و بدست ما رسیده است – پر است از معارف.

   

  پس ماه رجب است، ماه عبادت است، ماه توسل به پروردگار است، ماه تضرع است؛ و در این راه، ماه تشبه به امیرالمؤمنین(ع) است. با خدا ارتباطمان را قوی کنیم تا در میدان­های زندگی بتوانیم با اراده‌ محکم، با قدم استوار و با ذهن روشن، وارد هر میدانی بشویم.

  دیدار اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد حضرت علی(ع)/26 تیرماه 1387

   

  اعتکاف نشانه‌ جهت‌گیری صحیح ماست

  در ایام اعتکاف در ماه مبارک رجب، در بسیاری از مساجد سراسر کشور، جوانان ما، زنان و مردان از قشرها و سنین مختلف، رفتند و در مسجد ماندند؛ سه روز روزه گرفتند و با خدا مأنوس شدند. بعد از آن هم با گریه و اشک و آه، مسجد را وداع گفتند و بیرون آمدند، تا برای سال آینده آماده شوند. عزیزان من! این برای یک جامعه، علامت خوبی است. «الّذینَ إنْ مَکّنّا هُمْ فِی‌الأرْضِ أقامُوا الصّلوةَ» علامت یک حکومت الهی، علامت یک حرکت صحیح و دارای جهت‌گیری صحیح است. این را جدّی بگیرید و تقویت کنید.

  دیدار با طلاب و مردم قم به مناسبت 19 دی ماه/ 19 دی ماه 1375

   

  بهترین جوانان، آن‌هایی هستند که صاحب فکر و با اندیشه باشند

  همین دانشگاه تهران ما، همین مسجد دانشگاه، شاهد عبادت و راز و نیاز و نماز جماعت و اعتکاف و روزه‌دارىِ برجسته‌ترین جوانان این مملکت است. بهترین جوانان هر کشور، جوانانی هستند که صاحب فکر و با اندیشه باشند. قاعدتاً و غالباً در میان دانشجویان، این‌طور کسانی به صورت وافر پیدا می­شوند؛ البته در بین غیر دانشجویان هم این‌طور جوانان خوب هستند، ولی در زمان قدیم – زمان ما که جوان بودیم- در میان دانشجویان، در دانشگاه تهران و بعضی دانشگاه‌های دیگر و در همه ایران، شاید هزار نفر اعتکاف نمی­کردند. در قم که مرکز دین و عبادت بود، شاید چند صد نفر طلبه اعتکاف می­کردند. معمول نبود؛ مردم دور بودند.

  خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران/ 12 دی ماه 1376

   

  رجب، ماه خودسازی است

  رجب، ماه صفا دادن به دل و طراوت بخشیدن به جان است؛ ماه توسل، خشوع، ذکر، توبه، خودسازی و پرداختن به زنگارهای دل و زدودن سیاهی­ها و تلخی­ها از جان است. دعای ماه رجب، اعتکاف ماه رجب، نماز ماه رجب، همه وسیله‌ای است برای این ‌که ما بتوانیم دل و جان خود را صفا و طراوتی ببخشیم؛ سیاهی­ها، تاریکی­ها و گرفتاری­ها را از خود دور کنیم و خودمان را روشن سازیم. این فرصت بزرگی است برای ما؛ به‌خصوص برای کسانی که توفیق پیدا می­کنند در این ایام اعتکاف کنند.

  خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران/ 28 بهمن ماه 1384

   

  اعتکاف یکی از رویش‌های انقلابی است

  خوشا به حالتان معتکفین عزیز. پدیده‌ اعتکاف یکی از رویش‌های انقلابی است. ما اول انقلاب این چیزها را نداشتیم. اعتکاف همیشه بود. زمان جوانی ما وقتی ایام ماه رجب فرا می­رسید، در مسجد امام قم ـ آن ‌هم فقط قم؛ در مشهد من اصلاً اعتکاف ندیده بودم ـ ، شاید پنجاه نفر، صد نفر فقط طلبه اعتکاف می­کردند. این پدیده‌ عمومی؛ این ‌که ده‌ها هزار نفر در مراسم اعتکاف شرکت کنند، آن هم اغلب جوان، جزو رویش‌های انقلاب است. من یک وقت عرض کردم که انقلاب ما ریزش دارد، اما رویش هم دارد؛ رویش‌ها بر ریزش‌ها غلبه دارند. پس خوشا به حالتان معتکفین عزیز.

  خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران/ 28 مردادماه 1384

   

  تمرین مراقبت از خود بکنید

  توصیه‌ من این است که در این سه روزی که شما در مسجد هستید، تمرین مراقبت از خود بکنید. حرف که می­زنید، غذا که می­خورید، معاشرت که می­کنید، کتاب که می­خوانید، فکر که می­کنید، نقشه که برای آینده می­کشید، در همه‌ این چیزها مراقب باشید رضای الهی و خواست الهی را بر هوای نفستان مقدم بدارید؛ تسلیم هوای نفس نشوید. تمرین این چیزها در این سه روز می­تواند درسی باشد برای خود آن عزیزان و برای ماها که این‌جا نشسته‌ایم و با غبطه نگاه می­کنیم به حال جوانان عزیزمان که در حال اعتکاف هستند. با عملِ خودتان به ما هم یاد بدهید.

  خطبه‌های نماز جمعه‌ تهران/ 28 مردادماه 1384

   

  این حرکت در دنیا نظیر ندارد

  هیچ وقت در این کشور در طول سال‌های گذشته، از دوران جوانی و نوجوانی ما به یاد نداریم که در ماه رمضان، در مساجد کشور یا در مسجد گوهرشاد مشهد، مردم بیایند اعتکاف بکنند. در ایام‌البیض سه روزِ متعارف ماه رجب یا ماه شعبان، ما تعداد معدودی در قم دیده بودیم که اعتکاف می­کردند؛ آن هم غالباً طلبه‌ها. در غیر آن معمول نبود. امروز در ایام اعتکاف، دانشگاه‌ها و مساجد و سرتاسر کشور و مساجد جامع، مملو از معتکفین است؛ علاوه‌ بر آن، در دهه‌ آخر ماه رمضان، جمعیت عظیمی مشغول اعتکاف بودند. چه کسانی؟ پیرمردها؟ پیرزن‌ها؟ نه، همین جوان‌ها، جوان‌ترین‌ها. این دیگر در دنیا نظیر ندارد. این نسل جوان امروز ماست. امروز گرایش به دین و ارزش‌های انقلابی، وجه غالب جامعه است.

  دیدار با مردم گرمسار/ 21 آبان ماه 1385

   

  منبع: دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار