رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
 • الأربعاء ۴ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Wednesday 27 May
 • جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد که مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی همواره گزینه راهبردی ملت فلسطین برای احقاق حقوق حقه خویش، حراست از اصول و آرمان‌هایش، بازستاندن سرزمین و دفاع از آن و آزاد سازی مقدساتش باقی خواهد ماند.

  به گزارش عصرساری، جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای به مناسبت چهلمین سالگشت “روز زمین” بار دیگر بر موضع اصولی خود مبنی بر عدم چشم پوشی از یک وجب خاک فلسطین تاکید کرد.

  در این بیانیه آمده است که ملت فلسطین به تمامی حقوق حقه خویش پایبند خواهد ماند و طرح‌های دشمن صهیونیستی در زمینه تغییر واقعیت‌ها و محو آثار و نشانه‌ها و مقدسات اسلامی محکوم به شکست است.

  در این بیانیه همچنین آمده است که ملت فلسطین در اندیشه پی ریزی راهبردی جامع برای احیای وحدت ملی و مقابله با اشغالگران صهیونیست و تجاوزاتشان است.

  این جنبش بار دیگر تاکید کرد که حق بازگشت آوارگان فلسطین به سرزمینشان یک حق مقدس است که هیچ کس حق چشم پوشی از آن را ندارد.

  به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، حماس از کشورها و ملت‌های عربی و اسلامی خواست تا به وظایف و مسئولیت‌های خود در زمینه تدوین طرح‌هایی کارآمد برای پاسداری از سرزمین و ملت و مقدسات فلسطین در برابر خطرات و جنایات و تجاوزات اشغالگران صهیونیست عمل کنند.

  حماس ضمن نثار سلام و درود به تمامی فلسطینیان ساکن سرزمین‌های اشغالی 1948 به خاطر حضور پرشور در برنامه‌های سالگشت روز زمین، تاکید کرد: ملت فلسطین که به منظور دفاع از سرزمین و مقدسات خود قیام کرد و دستاوردها و پیروزی‌های عظیمی را رقم زد، امروز نسبت به احقاق حقوق حقه خویش و پاسداری از اصول و آرمان‌هایش مصرتر است، این ملت به یاری حق تعالی قادر به بیرون راندن اشغالگران صهیونیست از سرزمین فلسطین و تحقق پیروزی‌های عظیم است.

  30 مارس مصادف با چهلمین سالروز «روز زمین» است و مردم فلسطین در چنین روزی در سال 1976 با برپایی اولین اعتصاب سراسری خود از سال 1948، در اعتراض به تصمیم رژیم صهیونیستی به مصادره بخش‌های گسترده‌ای از زمین‌های کشاورزی منطقه البطوف در روستاهای سخنین، عرابه و دیرحنا که بعدها به روستاهای مثلث معروف شدند، این روز را «روز زمین» نامیدند.

  رژیم صهیونیستی در اولین روزهای اشغال این مناطق، اقدام به مصادره اراضی فلسطینی نشین کرد. در سرزمینهای اشغالی این روز ‘روز نکبت’ نامیده می‌شود.

  در سال 1948 اشغالگران بیش از 95 درصد از اراضی فلسطینیان را مصادره کرد.

  بر اساس آخرین برآوردها، تنها سه درصد از اراضی اشغال شده در سال 1948 در مالکیت فلسطینیان باقی مانده است.

  روز زمین آغاز مبارزه فلسطینیان با رژیم صهیونیستی است که پس از روز نکبت (اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی) آغاز و تاکنون در سخت‌ترین شرایط ادامه داشته است.

  در سال 1975 کمیته دفاع از زمین با حضور شخصیت‌های فلسطینی تشکیل شد و تصمیم به اعتصاب سراسری در این روز گرفت.

  نظامیان رژیم صهیونیستی در روز 30 ماه مارس سال 1976 تظاهرات فلسطینی‌ها را در مناطق الجلیل و المثلث که در اعتراض به سیاست مصادره اراضی عربی برگزار شده بود، سرکوب کردند. در این حادثه 6 فلسطینی ساکن مناطق مذکور از جمله روستای عرابه از توابع شهر الطیبه به شهادت رسیدند.

  اکنون یک میلیون و 250 هزار فلسطینی در اراضی اشغالی 1948 در حالی زندگی می‌کنند که انواع تبعیض در همه امور زندگی علیه آنان اعمال می‌شود.

  روستای مجد الکروم در الجلیل یکی از روستاهای فلسطینی نشین است که 53 درصد خاک آن برای احداث یک شهرک یهودی نشین مصادره شد و از 20 سال پیش تا کنون رژیم صهیونیستی هیچ مجوزی برای توسعه این روستا صادر نکرده است. به همین دلیل بسیاری از ساکنان روستا به دلیل افزایش جمعیت و گسترش خانواده‌های خود، منازلی را بدون مجوز احداث کرده‌اند.

  هم اکنون 400 واحد مسکونی این روستا با خطر تخریب مواجه هستند. از این گذشته رژیم صهیونیستی نه تنها اجازه احداث هیچ مجتمع مسکونی عربی را از زمان اشغال فلسطین در سال 1948 تاکنون نداده، بلکه بیش از 15 قانون برای مصادره اراضی عربی تصویب کرده است.

  رژیم صهیونیستی فقط سه درصد سرزمین‌های اشغالی 1948 را برای فلسطینی‌های ساکن این سرزمین‌ها باقی گذاشته و بیش از 40 هزار واحد مسکونی فلسطینی‌ها در الجلیل، مثلث و نقب با خطر تخریب مواجه است.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار