رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
 • السبت ۱۶ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Saturday 14 December
 • تور ساری‌گردی چند سالی است که با هدف آشنایی مسافران نوروزی با مناطق تاریخی و تفریحی این شهرستان انجام می‌شود.

  به گزارش عصرساری، تور ساری‌گردی چند سالی است که با هدف آشنایی مسافران نوروزی با مناطق تاریخی و تفریحی این شهرستان انجام می‌شود.

  در این تور چند نفر از فارغ التحصیلان رشته‌های مرتبط با گردشگری یا میراث فرهنگی لباس‌های محلی می‌پوشند و به همراه مسافران نوروزی سوار بر اتوبوس درون شهری می‌شوند و به سوی مناطق تاریخی و تفریحی می‌روند.

  یکی از مناطق دیدنی خانه قاجاری کلبادی است که به عنوان موزه مرکزی ساری پذیرای مسافران است.

  عمارتی که دارای معماری مسکونی اقلیم شمال ایران است و به دستور سردار جلیل از امرای ارتش در حدود 130 سال پیش برای فرزندش امیرنصرت ساخته شد.

  امیر نصرت عمر طولانی نداشت و در سن جوانی دارفانی را وداع گفت به همین دلیل این بنا با عنوان “امیریه ” نامیده و از سوی سردار جلیل به فرزند امیرنصرت “منوچهر خان کلبادی” بخشیده شد.

  منوچهرخان کلبادی مدتی به عنوان نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی خدمت کرد و در سال ۱۳۶۲ دارفانی را وداع گفت.

  از این رو این بنا پس از فوت او در سال 1370 به سازمان میراث فرهنگی داده شدو در سال ۱۳۸۸نیز تبدیل به موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی ساری شد..

  سبک معماری این بنا با معماری بومی و تکایای دوران قاجار مطابقت داردواز لحاظ موقعیت اجتماعی مالک و همینطور از لحاظ کاربری و ریزه‌کاری‌های ساخت، برتری‌های اساسی نسبت به خانه‌های دیگر دارد که به شکوه ان افزوده و متمایز ساخته است..

  در موزه کلبادی آثار متنوعی از هنرهای سنتی و مردم‌شناسی به نمایش گذاشته است و اشیاء باستانی این موزه با هفت هزار سال قدمت در تنوع مصنوعات سفالین، فلزی، شیشه‌ای و سنگی از دوران پیش‌ازتاریخ ایران تا اواخر دوره قاجار، راوی فرهنگ و گذشته ایران و مازندران است.

  از سویی می توان گفت: قدمت برخی محله‌های ساری مربوط به دوره قاجار است و در آثار تاریخی و سفرنامه‌ها می‌توان نشانی از این محله‌ها یافت .

  از مهم‌ترین محله‌های ساری می‌توان به امام‌زاده یحیی، چراغ‌برق یا ام‌زله بن، بهرام اتر، آب انبارنو، چاله باغ، چناربن، شاه‌غازی بن، درب خانه یا چال مسجد، در مسجد، شیشه‌گر محله، نعلبندان و میر مشهد اشاره کرد.

  محله «نوامبار» ازجمله محلات قدیمی شهر ساری است و اکثر بناهای تاریخی ساری در محدوده این محله قرار دارند فعالیت‌های مهم تجاری واداری شهر نیز پیرامون خیابان‌های این منطقه و بازار نرگسیه انجام می‌پذیرد..

  ساکنان این محله را بیشتر کسبه، بازاریان و کارمندان تشکیل می‌دهند که اقشار میانی جامعه هستند و ساختمان‌های قدیمی و کوچه‌های باریک و ترکیب بافت سنتی و مدرن از ویژگی‌های این محله است.

  با اتوبوس ساری گردی به حمام تاریخی وزیری هم خواهید رفت.

  حمام وزیری مربوط به دوره قاجار است و در ساری، خیابان انقلاب، کوچه آب انبار نو در کنار خانه کلبادی قرار دارد. این اثر در تاریخ ۷مهر ۱۳۸۱با شمارهٔ ثبت ۶۲۶۹به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. از لحاظ نوع معماری، مصالح و ویژگی‌های ساختمانی از ابنیه دیدنی و مشهور مازندران به شمار می‌رود.

  اين حمام با مساحتي در حدود ۲۰۰ مترمربع داراي همه فضاهاي لازم براي يك حمام سنتي شامل ورودي، سربينه، راهروي انتقالي هوا، گرمخانه خزينه‌هاي آبگرم و سرد سرويس بهداشتي و تون (گرمابه) است.

  گرمخانه حمام وزیری نيز همانند سربينه به صورت هشت ضلعي است ودر انتهاي ضلع جنوبي آن خزينه‌هاي آب گرم وسرد قرار دارد در قسمت جنوبي بنا اطاقي مستطيل شكل كه كف آن ازهمه قسمت‌هاي بنا پايين تر است به عنوان (تون) يا گرمابه حمام كاربري داشته ورودي آن خارج ازحمام و در ضلع شرقي است.

  حمام وزیری در گذشته در جوار خانه وزيري قرار داشت و روزگاري نيز قسمتي از اين خانه بوده است و از همين رو به حمام وزيری معروف است.

  در تور ساری گردی به دوران صفویه هم سفر خواهید کرد.سفری به شهری تاریخی که هم‌نشین با ساحل دریای خزر است.

  مجموعه فرح آباد که شاه‌عباس بخش‌هایی از دوران سلطنت خود را در آن گذرانده ‌است شامل مسجد، پل و کاخ جهان‌نما ‌است ک تنها مسجد بدلیل موقعیت مردمی‌اش بجا مانده‌است.

  این مسجد در فاصله ۲۵ کیلومتری ساری و ۲ کیلومتری دریای خزر واقع شده است.

  نام قدیم فرح‌آباد طاهان بود و چون شاه عباس آن نقطه را مناسب ایجاد شهر دید، دستور داد در آن جا دولت‌خانه و عمارات عالیه و نیز بازار و حمام و مسجد و کاروان‌سرا بسازند و خود آن خطّه را فرح‌آباد نامید.

  در سفرنامه مازندران و استراباد آمده ‌است که فرح‌آباد در سال ۱۰۲۰ق به فرمان شاه عباس ساخته شد. اما در دوره‌های تاریخی بعد سرانجام شهر در حمله قزاق ها ٔ در قرن هفدهم میلادی/ یازدهم قمری ویران و به آتش کشیده شد ، لیکن باید بی‌توجهی پادشاه و بازگشت مردم به دیار خود را علل اصلی رونق نیافتن مجدد شهر دانست پس از آن رطوبت زیاد و باران‌های سیل‌آسا و رسوبات سیلابی و زلزله صدمات فراوانی به ابنیه وارد کرد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار