رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
 • الأحد ۱۰ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Sunday 8 December
 • وزیر سابق جهاد کشاورزی گفت: وقتی سیب و پرتقال به عنوان دو میوه اصلی شب عید مردم در داخل تولید می‌شود و کشور ما به عنوان یکی از صادر کنندگان اصلی میوه در جهان شناخته می‌شود، چه لزومی دارد که برای تامین نیاز شب عید از میوه‌های خارجی کمک بگیریم.

  به گزارش عصرساری، صادق خلیلیان وزیر سابق جهاد کشاورزی در گفتگو با «نسیم آنلاین» با انتقاد از حجم بالای میوه‌‌های خارجی در شب عید امسال اظهار کرد: اگر تصور کنیم این حجم وسیع میوه‌های خارجی که در بازار وجود دارد همه از طریق قاچاق و یا راه‌های غیر قانونی وارد کشور می شود بسیار ساده انگارانه است. حتما بخشی زیادی از میوه‌‌های خارجی موجود در بازار امسال با مجوز دولت وارد کشور می شود.

  وی افزود: نمونه آن بخشی از میوه های گرمسیری است. به عنوان مثال آناناس به همین شکل وارد کشور می شود، زیرا قبلا واردات این میوه ممنوع بود ولی در دولت یازدهم رسما آن را وارد کشور کردند.

  وزیر سابق جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: بخش دیگری از میوه های خارجی موجود در بازار با مجوز دولت وارد کشور شده اند. این مجوزها تحت عنوان ترانزیت به کشورهای دیگر به وارد کنندگان داده شده اما به جای این که میوه‌ها از کشور ما به کشورهای دیگر ترانزیت شود از طریق گمرک وارد بازار داخلی می شوند.

  خلیلیان گفت: وظیفه همه دولت‌ها حمایت از تولید داخلی است و این دولت هم از این قاعده مستثنی نیست. دولت باید برای تنظیم بازار، اتکای خود را به توان داخلی معطوف می‌کرد تا در چارچوب اقتصاد مقاومتی عمل کرده باشد.

  وی تصریح کرد: وقتی سیب و پرتقال به عنوان دو میوه اصلی شب عید مردم، در داخل تولید می شود و کشور ما به عنوان یکی از صادرکنندگان اصلی میوه در جهان شناخته می‌شود، چه لزومی دارد که برای تامین نیاز شب عید از میوه‌های خارجی کمک بگیریم.

  وزیر سابق جهاد کشاورزی به نسیم آنلاین عنوان کرد: تا سه سال قبل تنظیم بازار شب عید تنها با اتکا به میوه‌های داخلی انجام می‌شد. این دولت هم باید اتکای خود را به حمایت از تولید کنندگان داخلی و تولید داخلی قرار دهد.

  خلیلیان با انتقاد از ساز و کار تنظیم بازار نوروز 95 خاطرنشان کرد: اگر دولت واقعا برای تنظیم بازار نوروز امسال ففط به میوه های خارجی اتکا کرده چرا این حجم فراوان میوه‌های خارجی در بازار یافت می شود؟ آیا واقعا همه این میوه ها قاچاق است؟ به نظر می رسد که اینطور نیست و برخی از میوه‌ها با چراغ سبز دولت وارد بازار شده است.

  وی گفت: دولت یازدهم توجه خاصی به تولید داخلی ندارد که این از نقاط ضعف دولت آقای روحانی است و متاسفانه هر روز شاهد افزایش میزان میوه‌های خارجی در بازار هستیم.

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار