رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
 • الأحد ۸ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Sunday 31 May
 • سونامی مصرف مواد آرایشی از میان دختران به پسران ایرانی نیز رسیده و متاسفانه استفاده از این مواد در میان جوانان روز به روز در حال افزایش است.

  به گزارش عصرساری، با وجود دستاوردهای متفاوت و چشمگیری که ایرانیان در زمینه های گوناگون کسب کرده و زبانزد خاص و عام شده اند اما اینبار صدر نشینی را تجربه کرده اند که باعث تاسف و ناراحتی است چرا که ما در قله آمارهای مصرف لوازم آرایش و جراحی های زیبایی دنیا قرار داریم.

  بر اساس تحقیق موسسه تحقیقاتی TMBA، در سال ٩٢ ،حدود 14 میلیون دختر و زن بین 15 تا 45 سال ساکن شهرهای بزرگ ایران، به طور میانگین ماهانه 7/5 یورو برای خرید لوازم آرایشی هزینه می‌کنند.

  بر اساس آمار و ارقام مصرف لوازم آرایش هر زن ایرانی در سال 150 دلار و هر زن در خاورمیانه تقریبا 36 دلار لوازم آرایشی مصرف می‌کند.

  در همین راستا زنان و دختران کشور فرانسه که بزرگترین قطب تولید لوازم آرایش در جهان است، کم ترین مصرف این لوازم را در دنیا اما دختران و زنان ایران که زیبایی خدادادی نصیبشان شده است از همان سنین نوجوانی از لوازم آرایش استفاده می کنند که بتوانند چهره شان را زیباتر کنند و هر چه سنشان بالاتر می رود این احساس نیاز بیشتر شده و به تدریج جای خود را به جراحی های پلاستیک و تزریق بوتاکس برای جوان سازی پوست می دهد.

  **چرایی همه گیر بودن لوازم آرایش در میان بانوان

  دختران و زنان ایرانی روزانه مقدار زیادی پول صرف خرید لوازم آرایشی می کنند و ساعات طولانی جلوی آیینه وقت می گذرانند از همان سنین نوجوانی صورت خود را نیازمند لوازم آرایش می دانند که بتوانند چهره شان را زیباتر کنند و هر چه سنشان بالاتر می رود این احساس نیاز بیشتر شده و به تدریج جای خود را به جراحی های پلاستیک می دهد.

  غفار تبریزی روانشناس درخصوص استفاده از لوازم آرایش و فراگیر بودن آن می گوید: در شرایط فعلی، اگر یک نوجوان ایرانی تمایلی به استفاده از لوازم آرایشی نداشته باشد، از سوی هم‌سالان خود عقب‌افتاده تلقی می‌شود و تحت فشاری قرار می‌گیرد که مقاوت با آن کار ساده‌ای نیست.

  این روان‌شناس در ادامه با إشاره به اینکه میل به مصرف بیش از اندازه لوازم آرایش در میان بانوان تا اندازه ای با عدم وحود اعتماد به نفس در میان آن ها مرتبط است گفت: یکی از دلایل کاهش اعتماد به نفس ایرانی‌ها، دلیل تاریخی آن است اعتماد به نفس ایرانیان در برهه‌های مختلف تاریخی توسط حکام زمان از میان رفته است. علاوه بر این باید بر تاثیر شکست بر کاهش اعتماد به نفس در افراد اشاره کرد، فردی که زندگی‌اش با پیروزی‌ها و اتفاقات خوب همراه باشد، نگرشی مثبت پیدا می‌کند و در نتیجه به خود نیز نگرشی مثبت خواهد داشت. حال فرد و یا اجتماعی را تصور کنید که شکست‌های زیادی را تجربه کرده باشد، چنین فردی حس منفی نسبت به خود پیدا خواهد کرد.

  وی در ادامه تصریح کرد: در نتیجه افراد جامعه که اعتماد به نفسی شکست خورده دارند، تلاش می‌کنند تا آن را به نحوی جبران کنند و “لوازم آرایش” یکی از راه‌های آن است! هرچند که آرایش کردن نمی‌تواند شکست‌ها را جبران کند، اما فردی که اعتمادش به خود دچار تزلزل شده به اشتباه از آن مدد می‌جوید. این فرد تنها یک فرد نیست و بخش زیادی از جامعه را شامل می‌شود؛ افراد تلاش می‌کنند تا زمانی را صرفِ دور شدن از استرس‌هایشان کنند و برچیز دیگری متمرکز شوند.

  **از تغییر سلیقه ی آقایان تا آرایش کردن خانم ها

  ریشه ی میل به استفاده از لوازم آرایش و رسوخ آن در میان نوجوانان و جوانان ایرانی را می توان در ماهواره ها و شبکه های رنگارنگ آن جستجو کرد، شبکه هایی که بدون هیچ حد و مرزی بانوان در آن با شکل و شمایلی خاص ظاهر می شوند و فرزندان این مرز و بوم با الگوبرداری ناشیانه راه آن ها در پیش می گیرند.

  در همین راستا و برای درک هدف دختران از آرایش کردن خویش به گپ و گفتی دوستانه با آن ها نشستیم:

  مبینا ٢١ ساله دانشجو در خصوص دلیل آرایش کردن می گوید: خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو به همین دلیل و زمانی که می بینم همه دخترهای هم سن و سال من پس از ساعت ها آرایش در محیط دانشگاه جامعه حاضر می شوند، من هم برای اینکه مثل آنها باشم و از آنها کم نیاورم، مانند آنها رفتار می کنم.

  محبوبه ٣٢ ساله از دلیل آرایش کردن خود می گوید: عقل مردم در چشمانشان است و زمانیکه من بدون آرایش و صورت واقعی خود در محافل حاظر می شوم رفتار عجیب آن ها با خود را کاملا متوجه می شؤم و از آنجایی که این روزها اگر بدون آرایش باشی تعجب برانگیز است ترجیح می دهم همیشه آرایش داشته باشم.

  نازنین ٣٦ ساله دو سال است که ازدواج کرده است در این باره می گوید: در دوره ای که خانم ها با چنین آرایش و حجابی در سطح جامعه ظاهر می شوند، اگر من در خانه به خودم نرسم و با آرایش و ظاهر مناسب پذیرای شوهرم نباشم ، ممکن است شوهرم به زن دیگری که بیشتر از من به ظاهرش می رسد، توجه کند. من هم برای اینکه همیشه از نظر شوهرم زیبا باشم ، هر ماه مبالغ زیادی را صرف خرید لوازم آرایشی و بهداشتی می کنم.

  از سویی دیگر مهرناز از دلائل میل به آرایش کردن در بانوان می گوید: همه ی ما خانم ها این نکته را می دانیم که آرایش کردن چهره اصلا خوب نیست و به مرور زمان سبب چروکیدگی پوست می شود اما از آنجایی که سلیقه ی برخی آقایان در انتخاب همسر و حتی در خصوص نوع پوشش همسرانشان تغییر کرده است گاها ما مجبور به مصرف مواد آرایشی می شویم.

  **مصرف مواد آرایشی که تبعات متفاوتی را با خود به همراه دارد

  بر اساس آمار ارایه شده ایران رتبه دوم را در مصرف لوازم آرایشی در میان کشورهای خاورمیانه دارد،همچنین در کل جهان رتبه هفتم مصرف لوازم آرایشی از آن ایرانیان است ،با این آمار، ایران یکی از بهترین بازارها برای لوازم آرایشی است؛ لوازم آرایشی که ای کاش از راه قانونی و نه قاچاق وارد کشور می شد چرا که اینگونه وسائل تبعات بسیار ناگواری را برای مصرف کنندگان به همراه دارد به گفته مسئولان، 80 درصد از کالاهای آرایشی وارد شده به ایران از راه قاچاق وارد می‌شوند.

  محمدعبادیانی در رابطه با تاثیر ناگوار مواد آرایشی بر چهره افراد می گوید:بسیاری از مواد چرب موجود در محصولات آرایشی، باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شوند و به این ترتیب مانع خروج مواد زائدی هستند که راه خروجشان منافذ پوست است.

  وی گفت:موادی که از منافذ پوست خارج می‌شوند دو دسته‌اند که شامل موادی(عرق) که باعث مرطوب ماندن پوست می‌شوند و موادی (چربی) که پوست را نرم نگه می‌دارند همچنین موادی (فضولات و مواد فاسد و سمی) که برای بدن مضر هستند و طبیعت بدن آنها را به قدری لطیف و رقیق کرده است تا از طریق منافذ پوست به بیرون بدن تخلیه کند.

  این استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران افزود: وقتی این مواد در اثر بسته بودن منافذ پوست نتوانند از آن خارج شوند، در زیر پوست حبس می‌شوند، در اثر گذشت زمان حجمشان افزایش می‌یابد و باعث بروز جوش می‌شوند.

  عبادیانی بیان کرد : موادی که در محصولات آرایشی وجود دارد, نیز باعث حبس مواد در زیر پوست می‌شود و اسباب بروز جوش را به وجود می‌آورد، همچنین برخی از محصولات آرایشی دارای مواد جاذب خون هستند. این مواد باعث می‌شوند مواد 6گانه (اخلاط چهارگانه، ماده آبی و ریحی) بیش از ظرفیت خروجی به طرف پوست کشیده شوند و در نهایت با انباشته شدن در زیر پوست اسباب بروز جوش فراهم می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: برخی مواد به کار رفته در تولید محصولات آرایشی، سبب تحریک ناگهانی پوست می‌شود. تحریک پوست بسته به نوع گزشی که ایجاد می‌کند, سبب واکنش بدن می‌شود. در نتیجه قوه مدبره بدن (طبیعت بدن) با گسیل مواد 6گانه به پوست، درصدد مقابله با این تحریک برمی آید و این واکنش سبب بروز جوش در پوست می‌شود

  **لوازم آرایشی که این روزها مردانه شده اند

  در چند سال گذشته مصرف مواد آرایشی تنها مختص دختران و بانوان بود اما این روزها دیده ها و شنیده ها حاکی از آن است که مصرف این مواد جزئی جدایی ناپذیر برخی آقایان نیز تبدیل شده است ، مردانی که قرار است در آینده به مرد زندگی دختران تبدیل و یک زندگی مستقل را تشکیل دهند.

  دوره زمانه عوض شده است ،مردانگی که به داشتن ریش و سبیل نیست جمله ای است که بدون شک از تمامی پسرانی که از انواع لوازم آرایشی استفاده می کنند می شنویم .

  پسرانی که مشتری پر و پا قرص فروشگاه های لوازم آرایشی شده اند و زمان زیادی را در آرایشگاه های مردانه که در گذشته تنها إصلاح سر و صورت انجام می شد اما این روزها اتفاقات دیگری همچون رنگ کردن مو و …. می گذرانند.

  علی رضا ٢٦ ساله از شروع تمیز کردن ابروهای خود می گوید: برای اولین بار ابروهایم را در سن ٢١ سالگی تمیز کردم که خیلی برایم جذاب بود با اینکه مادرم برخورد خیلی بدی با من کرد اما رفته رفته من به روش خود ادامه دادم ، و اکنون برای زیبایی بیشتر از لوازم آرایشی نیز مصرف می کنم.

  محمد رضای ١٨ ساله نیز مصرف مواد آرایشی خود را اینگونه توجیح می کند که چون من در سن بلوغ هستم جوش های چرکی نامناسبی در صورتم وجود دارد به همین علت ترجیح می دهم از این وسائل استفاده کنم.

  متاسفانه زغال بچگی های پسران که سعی داشتند خود را با آن به پدرانشان شبیه کنند این روزها به مواد آرایشی تغییر کرده است که ای کاش هر دو گروه از جوانان بدانند که زیبایی ظاهری اگرچه مهم است اما با مصرف چنین موادی روز به روز از زیبایی اصلی چهره ی آن ها کاسته و تبعات ناگواری را برایشان به همراه خواهد داشت.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار