رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 25 May
 • تبعیض و سرخوردگی عامل موثر بر افزایش خشونت/ فقر، بیکاری و شکاف طبقاتی عامل انفجار رفتاری در خانواده‎ها و پس از مدتی در کف خیابان و جامعه است.

  به گزارش عصرساری، در 11 ماهه امسال 20 هزار 949 مصدوم ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان مازندران مراجعه کردند که 14هزار و 134 نفر آنان مرد و بقیه زن بوده‌اند، این نسبتا آمار بالایی برای یک جامعه مدعی اخلاق و فرهنگ ایرانی، اسلامی و علوی محسوب می‎شود.

  امروز نزاع خیابانی به یک موضوع نهادینه شده در رفتارهای مردم تبدیل شده و افراد برای اینکه رفتارهای خود را کنترل کنند وارد نزاع می شوند، کارشناسان علوم رفتاری و جامعه‎شناسان در تحلیل دلایل نزاع معتقدند افراد تحت تاثیر مشکلات رفتاری، تبعیض، بی عدالتی و بسیاری از روش های ناصحیح در زندگی، آستانه تحمل خود را از دست می دهند بسیاری از مردم در اثر کمترین مواجهه با مسائل و مشکلات اجتماعی واکنش های خشن از خود نشان می دهند.

  در سال گذشته 23 هزار و 649 نفر به دنبال وقوع نزاع و درگیری به مراکز پزشکی قانونی استان مازندران مراجعه کردند که از این تعداد 16 هزار و 36 نفر مرد و بقیه زن هستند.

  خشونت مبنای نزاع است، هنگامی که خشونت در جامعه تظاهر پیدا می کند به نزاع تبدیل می شود و امروز شاهد آمار بالای خشونت در جامعه هستیم، خشونت رفتاری است که فرد آن را به صورت آشکار و پنهان بروز می دهد و باعث میشود با روشهایی مانند خشونت اجتماعی، جنسی و اقتصادی به دیگران آسیب بزند.

  در سالی که رو به پایان است، ساری و میاندورود با 3 هزار و 920 و بابل با 2 هزار 671 نفر بیشترین و نکا با 711 کمترین شهرهایی است که نزاع در آن به ثبت رسید.تبعیض و نابرابری از عوامل موثر در افزایش خشونت و نزاع

  نابرابری و تبعیض و سرخوردگی برخی افراد از رسیدن به حق خودشان، از عوامل موثر بر افزایش خشونت و نزاع در جامعه است، وقتی ما شاهد فقر، بیکاری و تبعیض و شکاف طبقاتی باشیم با انفجاری رفتاری در خانواده ها روبرو خواهیم شد، پس از مدتی این انفجار رفتاری از خانواده ها به جامعه کشیده می شود.

  افزایش خشونت و نوعی بی تفاوتی به مشاهده خشونت و درگیری در خیابان دو مشکل عمده اجتماعی در این حوزه است و خانواده یکی از ارکان اصلی در شکل گرفتن خشم محسوب می‌شود که پس از آن خشم به جامعه سرایت می کند ضمن اینکه مشاهده صحنههای خشن و دردناک نیز به ترویج خشونت در جامعه کمک می کند.

  وقتی شرایط رشد و ترقی برای همه اقشار جامعه مهیا نباشد نوعی شکاف طبقاتی رخ میدهد و برخی افراد جامعه تصور می کنند که حق آنها پایمال شده است.

  این موضوع از دلایل و شرایط بروز خشونت در جامعه است و در این شرایط اعتمادسازی، بهبود شرایط اقتصادی، توجه به سلامت روان جامعه و وضع مقررات مساوی از سوی نهادهای مسئول را از جمله عوامل موثر در کاهش خشونت است.

  منبع: تابناک مازندران

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار