رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
 • الأحد ۸ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Sunday 31 May
 • تبریز- معاون وزیر امور خارجه گفت: قدرت موشکی ایران قابل مذاکره نبوده و نیست و در خصوص منافع ملی با احدی شوخی نداریم که آزمایش موشک عماد نمونه این امر بود.

  به گزارش خبرنگار مهر، عباس عراقچی عصر امروز در همایش ایران پسابرجام که در محل تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد با بیان این مطلب ابراز داشت: بسیاری از ما این سوال را دارند که در برجام و مسئله برد – بردی که مطرح می شد چه چیز به دست آورده و چه چیز از دست داده ایم؟ و پاسخ من این است ما تمام تحریم های وضع شده علیه برنامه هسته ای کشورمان را لغو کردیم و در عوض تنها اطمینان عدم ساخت سلاح هسته ای را به طرف های مذاکره کننده دادیم.

  وی افزود: توفیق در برجام مرهون قدرت و ایستادگی مردم شریف ایران در برابر استکبار و زیاده خواهی های آنان است و همین توانمندی های مردمی، توانمندی های دفاعی و توانمندی های علمی دانشمندان کشورمان بود که موجب شد تا در میز مذاکره با قدرت حضور داشته باشیم.

  عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان تلاش نیروهای مسلح در دستیابی به توان موشکی را از عوامل اقتدار تیم مذاکره کننده کشورمان در مذاکرات ۵+۱ دانست و گفت: غربی ها بی شک اگر در خود توان مقابله با ما یا حمله به تاسیسات اتمی کشور را می دیدند لحظه ای تامل نمی کردند همانطور که پیش از این نیز در زمان صدام به تاسیسات هسته ای این کشور حمله و آن را نابود کردند اما آنها مطمئن هستند در صورت تعدی به این کشور پاسخ دندان شکنی را دریافت خواهند کرد.

  کار دیپلمات نقد کردن قدرت در بازار جهانی سیاست

  عباس عراقچی همچنین گفت: مردم کشور ما در طول ۱۲ سال گذشته در برابر تمام تحریم ها علیه کشورمان ایستادند و علی رغم فشارهای سخت اقتصادی دست خود را به نشانه تسلیم بالا نبردند.

  معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: در مرحله سوم توانمندی علمی کشورمان در تکمیل چرخه سوخت هسته ای بود که موجب شد غربی ها پای میز مذاکره حاضر شوند و با ترس از تکمیل تر شدن این دانش با ما مذاکره کنند که این را مدیون شهدای علمی کشورمان هستیم و بحمدلله این شتاب علمی ادامه دارد و قابل توقف نیست.

  عراقچی با بیان اینکه کار دیپلمات نقد کردن قدرت در بازار جهانی سیاست است افزود: نقد قدرت در این بازار یعنی تبدیل داشته های درونی قدرت به منافع ملی و مذاکرات هسته ای این توان دیپلمات های ایرانی را به اثبات رساند.

  وی در ادامه با اشاره به این سوال که در صورت اجرایی نشدن برجام چه باید کرد گفت: برجام تا زمانی سرجایش باقی می ماند که ما این منافع درونی قدرت را تامین کنیم و درصورت نقض برجام از سوی طرف مقابل باز به خودمان مراجعه می کنیم و از این روست که رهبر معظم انقلاب روی ساخت درونی قدرت تاکید دارند.

  برجام تنها عاملی برای رفع موانع است

  عراقچی با تاکید بر اینکه برجام وسیله ای برای رفع موانع توسعه و پیشرفت کشور است گفت: کسانی که گمان می کنند برجام موجب رشد اقتصادی کشور می شود در اشتباهند چرا که رشد اقتصادی باید توسط همه ملت ایجاد شود نه برجام. برجام تنها عاملی برای رفع موانع است و از این رو رهبر معظم انقلاب بر اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور تاکید صریح دارند.

  وی افزود: چناچه اقتصاد مقاومتی داشته باشیم اگر تمام تحریم ها دوباره برگردند ما توان ایستادگی در برابر تمام آنها را خواهیم داشت و این به معنی ریاضت اقتصادی نیست بلکه درون زای برون نگری است که به فکر منافع ملت است.

  عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با بیان اینکه برجام معجزه نمی کند گفت: در این مرحله همه چیز به خودمان بستگی دارد و باید با استفاده از آن علاوه بر اقتصاد به علم و فناوری خود نیز توسعه دهیم.

  تنها تحریم های هسته ای علیه کشور برداشته شده اند

  عراقچی ابراز داشت: در سایه برجام تمام قطعنامه های شورای امنیت، شورای حکام و اتحادیه اروپا همچنین تحریم های یک طرفه آمریکا و کنگره علیه ما لغو شده است ولی همه باید توجه داشته باشند که برگشت به حالت قبل از تحریم از لحاظ تکنیکی و فنی زمانبر است و دوم اینکه تنها تحریم های هسته ای علیه کشور ما برداشته شده اند نه تحریم هایی که از بابت ادعای حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و دیگر موارد که قبلا وضع شده بودند.

  وی افزود: ما بارها به این بند دوم اشاره کرده ایم و مطمئنم بعد از بیان این صحبت باز کسانی خواهند گفت که چرا همه تحریم ها رفع نشده اند.

  عراقچی در ادامه سخنان خود به وضع بازار نفت ایران اشاره کرد و گفت: اگر توافق ژنو انجام نمی شد تحریم ها هم اکنون صادرات نفت را به صفر رسانده بودند اما علی رغم از دست دادن مشتریان قبلی رقم فروش نفت ایران از یک میلیون بشکه در روز به یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

  سوئیفت برقرار شده است

  وی در خصوص برقراری سوئیفت نیز گفت: در زمان تحریم فشار کار انتقال ارز به کشورهای جهان بر عهده صرافان عزیز کشورمان بود اما امروز با برقراری دوباره سوئیفت برخی از صرافان شایعه عدم برقراری سوئیفت را منتشر می کنند و برخی از افراد در داخل نیز بر طبل آن می کوبند.

  معاون وزیر امورخارجه ابراز داشت: برقراری دوباره سوئیفت یک کار پیچیده بانکی در سطح جهان است که در داخل نیز با عدم هماهنگی برخی بانک ها انجام آن وقت زیادی می برد اما اکنون سوئیفت برقرار شده است.

  عراقچی یکی از مشکلات پیش روی برجام را تداخل تحریم های قبلی با تحریم های هسته ای عنوان کرد و گفت: یکی از این موارد تحریم بیمه کشتی ها بود که این چالش ها هم یکی پس از دیگری در حال حل شدن هستند.

  عودت ندادن پول نهادهای کشور

  وی سومین مشکل در شرایط پسابرجام را عودت ندادن پول نهادهای کشور توسط افراد یا نهادهای خاص اعلام کرد که در شرایط تحریم پول کشور برای جلوگیری از بلوکه شدن در نزد آنها به امانت گذاشته شده بودند.

  عراقچی چهارمین مشکل پسابرجام را ناهماهنگی بانک های داخلی در برقراری دوباره شبکه کاری خود با بانک های دیگر عنوان کرد.

  وی بر لزوم اعتمادسازی در داخل کشور برای طرف های خارجی سرمایه گذار تاکید کرد و گفت: نباید با اقدامات و سخنان نسنجیده خود این فضای اطمینان و اعتماد را برای سرمایه گذار خارجی از بین ببریم. با گفتن اینکه تحریم ها برداشته نشده است یا تحریم های جدید در راه است یا پس کو منافع برجام کسی در داخل کشور سرمایه گذاری نمی کند.

  معاون وزیر امور خارجه ابراز داشت: تنها در طول مذاکرات برجام ۱۴ میلیارد دلار از سرمایه های کشورمان آزاد شدند و قبل از اجرای برجام ۱۳ تن طلا به کشور بازگردانده شد.

  وضعیت نیروگاه آب سنگین اراک

  عراقچی در تشریح شرایط نیروگاه آب سنگین اراک نیز گفت: این نیروگاه در طول مذکرات هسته ای از سوی آمریکایی ها تهدید به تعطیل شدن می شد اما نه تنها این امر اتفاق نیفتاد بلکه قرار شد قلب آن با یک قلب جدید که تنها یک کیلوگرم پلوتونیم تولید می کند تعویض شود که آن نیز توسط دانشمندان داخلی مان طراحی و اجرا خواهد شد.

  وی افزود: آمریکایی ها اصرار داشتند قلب قدیمی راکتور اراک که ۱۰ کیلو پلوتونیوم تولید می کرد از بین برود اما سازمان انرژی اتمی با بیان این مطلب که قرار است این قلب به موزه سازمان انتقال یابد قول پر کردن لوله های آن با بتن را داد و آمریکایی ها نیز روی این امر مانور دادند و الان برخی در داخل تحت تاثیر رسانه های آمریکایی مدام بتن بتن می کنند.

  قدرت موشکی ایران قابل مذاکره نیست

  عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان اضافه کرد: خوشبختانه دغدغه ها و دلواپسی های ما در خصوص اجرای برجام هر روز کمتر می شود و ما که بیشتر از دیگران دلواپس بودیم امروز شاهد آنیم که برجام در حال اجرایی شدن است.

  عراقچی در پایان گفت: قدرت موشکی ایران قابل مذاکره نبوده و نیست و در خصوص منافع ملی با احدی شوخی نداریم که آزمایش موشک عماد نمونه این امر بود.

  وی تصریح کرد: باید شبکه بانکی ما به شکل سابق خود برگردد تا هر چه سریعتر بتوانیم موتور اقتصاد کشور را به حرکت در بیاوریم.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار