رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۲۴ ربيع أول ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 22 November
 • کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی زمینه‌ساز اقتصاد اسلامی است گفت: مشکل بیکاری با حمایت از تولید ملی حل می‌شود.

  خوش چهره

  به گزارش عصر ساری، سومین میهمان ویژه اجلاس نوزدهم مجلس خبرگان رهبری که امروز در محل مجلس قدیم شورای اسلامی برگزار شد، محمد خوش‌چهره کارشناس مسائل اقتصادی بود که وضعیت اقتصادی کشور را تشریح و مورد تحلیل قرار داد.

  وی با آسیب‌شناسی مشکلات اقتصادی در جامعه ایرانی، تصریح کرد :تا در مورد مشکلات اقتصادی یک آسیب شناسی صحیح صورت نگیرد و دلائل وریشه های ایجادی مشخص نشود نمی توانیم نسخه درمانی مناسب ارائه نمود.

  خوش‌چهره افزود :تا عوامل مشکل زا در اقتصاد ایران و تشخیص اینکه عامل درونی با عامل بیرونی اقتصاد را با چالش مواجه می کند چیست بهترین راه درمان ارائه نخواهد شد. به عنوان مثال بروز تورم و رکود بصورت توامان در اقتصاد یک کشور یک پدیده نسبتا نادری محسوب می شود که ضرورت بررسی دلائل ایجادی ریشه ها را دوچندان می کند.

  کارشناس مسائل اقتصادی رصد تهدیدات و برنامه جلوگیری از بسط و گسترش و کنترل و مهار و کم اثر و بی اثر کردن تهدیدات بیرونی و تبدیل آن به فرصت را یک استراتژی برای مقابله با آن تهدید دانست و افزود: علی رغم اینکه  مدیریت تهدیدات و مهار کنترل آن یک استراتژی قابل قبول و پذیرفته شده است، اما متاسفانه در رویکردهای اقتصادی در برخی دوره شاهد غفلت و ساده گرفتن مساله بودیم.

  خوش‌چهره با اشاره به ریشه‌های مشکلات اقتصادی و عدم تمرکز همزمان بر تورم و رکود و اقدام تک موردی یعنی تمرکز بر رفع تورم و غفلت از رکود را به مخاطره انداختن اقتصاد کشور دانست وتاکید کرد: اقدامات موضعی و عدم توجه به معالجه همزمان ، اقتصاد و به تبع آن ، کشور را به چالش می کشد.

  وی با اشاره به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی افزود: اقتصاد مقاومتی نه تنها یک نسخه درمان اقتصادی ، بلکه یک بینش و زمینه ساز مکتب با پشتوانه علمی ، اسلامی و ملی می باشدکه براساس شعارهایی است که در انقلاب اسلامی، مطرح و امروز از سوی رهبر معظم انقلاب، طرح شده است.

  این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به مبانی اقتصاد مقاومتی، تفاوت این تفکر اقتصادی ریاضت اقتصادی یک اقدام مقطعی و تاکتیکی برای دوره های مخصوص بحران مالی است اقتصاد رقابتی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد و گفت: اقتصاد مقاومتی ناشی از دلائل متعدد درک صحیح از محیط ملی و فراملی است و بر شعار «نه شرقی، نه غربی» که شعار اصلی انقلاب اسلامی و حضرت امام (ره) بوده مبتنی است، اما اجرای آن بستگی به تبیین و مدنظر قراردادن آینده پژوهی و نگاه استراتژیک به منابع و ظرفیت های موجود می باشد.

  وی افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی نگاه به منابع گسترده داخلی، همراه با استراتژی پویا و پیش رونده در تعامل با دیگر کشورها اقتصاد مقاومتی یعنی کاهش وابستگی های تهدیدزا در حوزه های استراتژیک و حیاتی که یکی از این حوزه های تهدیدزا وابستگی وتکیه بر درآمدهای نفتی به ویژه خام فروشی نفت یا در سطح یک مثال ساده تر گندم یا نان چون در سبد غذایی مردم در ایران نقش بالائی دارد لذا یک کالای استراتژیک محسوب می شود.

  خوش‌چهره  گفت: اقتصاد مقاومتی ضمن آنکه زمینه ساز یک مکتب و نظام اقتصادی جمهوری اسلامی است در عین حال می تواند زمینه ساز اقتصاد اسلامی باشد اما چالشهائی فراروی آن است از جمله مورد باور، اعتقاد و درک صحیح مفهومی از آن در بعضی سطوح صورت نگرفته است.

  وی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب به عنوان استراتژیست نظام با توجه به تحولات داخلی و خارجی، اولویت ها را شناسایی و جهت گیری ها را تبیین می کنند و این امر در نامگذاری سالها از سوی ایشان مشهور است. مقام معظم رهبری با تشخیص اولویت اقتصاد در راستای تأمین منابع ملی و مصالح در خود حوزه های ملی؛ یعنی (امنیت، حفظ ارزشها و آرمانها و اقتصاد رفاه است) به تبیین اقتصاد مقاومتی پرداخته اند.

  استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: رفع اصلی شکل بیکاری از راه تولید ملی و تقویت و پشتیبانی از تولیدات داخلی آنهم بصورت جدی صورت خواهد گرفت.

  خوش‌چهره تاکید کرد: حمایت از بخش کشاورزی و ارتقای سطح تولید ناخالص ملی متکی ملی بر این بخش نیازمند تغییر نگرش باور هستیم و به طور قطع می توان چنین نگرشی، نسخه ای شفابخش برای تقویت اقتصاد ملی و رفع برخی از مشکلات اقتصادی باشد.

  وی گفت: ما در اوج تحریم می‌توانیم اقتصادی داشته باشیم که حداقل 3 درصد رشد اقتصادی به صورت خودکفا داشته باشد، یعنی توجه به مشکلات درون‌زای اقتصاد از طریق رفع موانع از تولید داخلی و ایجاد بستر کسب و کار مناسب با تاکید روی حوزه‌های نیازهای اساسی مانند مسکن ، خوراک ، پوشاک و… باشد.

  کارشناس مسائل  اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: بدترین شیوه مدیریت کردن شیوه آزمون و خطاست که چون به اقتصاد نفتی متکی هستیم خطاهای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری خود را با پول نفت و  واردات جبران کنیم، در حالی که با تمرکز روی تامین نیازهای اساسی می‌توان شاهد کاهش رکود و تورم بود.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار