رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸
 • السبت ۹ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Saturday 7 December
 • در مرحله نهایی رزمایش موشکی “اقتدار ولایت” نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بامداد امروز برگزار شد، تست موشک بالستیک قیام با موفقیت انجام شد.

  موشک قیام

  به گزارش عصر ساری، مرحله نهایی رزمایش موشکی “اقتدار ولایت” نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز برگزار شد.

  در این رزمایش بخش دیگری از اقتدار نیروی هوافضای سپاه پاسداران با نمایش سیلوهای زیرزمینی پرتاب موشک‌های بالستیک به نمایش درآمد.

  موشک‌های بالستیک نقطه‌زن هر لحظه که نیاز باشد، مراحل سوخت‌گیری و عملیاتی شدن آنها در اعماق زمین انجام و به سیلوهای زیرزمینی پرتاب منتقل می‌شوند.

  با توجه به برگزاری این رزمایش، سیلوهای زیرزمینی پرتاب موشک‌های بالستیک سپاه پاسداران اکنون مکمل اصلی شهرهای موشکی سپاه پاسداران شده‌اند.

  در مرحله نهایی رزمایش موشکی “اقتدار ولایت” نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بامداد امروز برگزار شد، تست موشک بالستیک قیام با موفقیت انجام شد.

  به گزارش تسنیم، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پیش از این با اشاره به نقش سردار شهید حسن طهرانی مقدم در این ارتقای توان موشکی گفته بود: «حاج حسن یک بار برنامه‌ریزی کرد که به بُرد 2هزار کیلومتر برسیم. پس از آن، برنامه دیگری داشت و معتقد بود که باید برگردیم و خلأهای این بُرد را به‌لحاظ کمی و کیفی برطرف کنیم. در این زمان بود که احساس شد یک موشک با بُرد 800 کیلومتر برای اهداف آمریکایی نیاز داریم اما نه با ابعاد و اندازه موشک‌های بزرگ».

  وی تصریح کرده بود: موشکی مدنظر شهید طهرانی‌مقدم بود که با بُرد 800 کیلومتر، ابعادی به‌اندازه موشک شهاب1 داشته باشد.

  سرانجام، 29 مردادماه سال 89، این موشک بالستیک منحصر به فرد با قابلیت‌هایی متفاوت رونمایی شد. موشک جدید که «قیام» نام داشت، با بُرد 800 کیلومتر جدیدترین موشکی بود که توسط وزارت دفاع و با ایده اولیه سردار شهید طهرانی مقدم با یک هدف خاص ساخته شد: «انهدام پایگاه‌ها و منافع آمریکایی در اطراف ایران».

  موشک 6تُنی «قیام» را در حقیقت باید «دروازه ورود ایران به عرصه جدید در ساخت موشک‌های بالستیک» دانست به‌طوری که می‌توان گفت تجربه 25ساله صنعت دفاعی کشور (تا آن روز) در عرصه هوافضا در این موشک خلاصه می‌شد؛ موشکی که نداشتن بالک به‌عنوان یکی از ویژگی‌های آن، علاوه بر افزایش سرعت، قابلیت پرتاب موشک از انواع لانچرهای خاص را به آن می‌دهد.

  این موشک بالستیک بنا بر مأموریت‌های تعریف شده، با طول حدود 11.5 متر و وزن سر جنگی 650 کیلوگرم می‌تواند اهداف را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار دهد.

  موشک بالستیک سوخت مایع قیام، قابلیت پرتاب از سیلوهای مخصوص و پرتابگر را داراست و سقف پرواز آن در حداکثر بُرد، به 195 کیلومتر می‌رسد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار