رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 25 May
 • چند روزی است که مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان میزبان نخستین نمایشگاه هفته قرآن و عترت مازندران است که به عنوان یکی از برنامه‌های جشنواره قرآن و عترت از 15 اسفند آغاز شده و تا 21 همین ماه ادامه دارد.

  به گزارش عصرساری، چند روزی است که مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان میزبان نخستین نمایشگاه هفته قرآن و عترت مازندران است که به عنوان یکی از برنامه‌های جشنواره قرآن و عترت از 15 اسفند آغاز شده و تا 21 همین ماه ادامه دارد.

  برگزاری نخستین نمایشگاه هفته قرآن و عترت در 6 استان کشور
  به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران این نمایشگاه به صورت هم‌زمان در 5 استان دیگر نیز در حال برگزاری است و ادارات و نهادهای مختلف در برگزاری آن نقش دارند.
  احد جاودانی با بیان اینکه شعار هفته قرآن و عترت خردورزی و کرامت انسانی است، می‌گوید: برنامه‌های مختلف، فیلمنامه نویسی، نمایش‌نامه‌نویسی، قصه‌گویی قرآنی کودک و نوجوان، هنرهای تجسمی، خوشنویسی و همایش علمی قرآن پژوهی و… نیز هم زمان با هفته قرآن و عترت در سراسر استان برگزار می‌شود.
   
  وجود غرفه‌های متنوع در نمایشگاه
  نمایشگاه قرآن و عترت از غرفه‌های متنوعی تشکیل شده که در لحظه ورود توجه بازدیدکنندگان را جلب می‌کند؛ غرفه مشاوره، طب سنتی، کتاب‌های قرآنی و مذهبی، لباس، روسروی و مقنعه‌های رنگارنگ، گزارش عملکرد قرآنی ادارات مختلف و… در این نمایشگاه به معرض دید عموم قرار گرفته است.
  رئیس اداره امور قرآنی آموزش و پرورش استان در گفت‌وگو با ما می‌گوید: آشنایی دانش‌آموزان و خانواده‌ها با فعالیت‌های قرآن و عترت آموزش و پرورش، تعامل با دستگاه‌های مختلف جهت یکسان‌سازی فعالیت‌ها از اهداف‌مان برای شرکت در نمایشگاه قرآن و عترت است.
  پیشنهاد همکاری در برنامه های مشترک قرآنی با ارشاد مازندران
  سید احمد موسوی با بیان اینکه برنامه‌های هفته قرآن و عترت از سوی  آموزش و پرورش در آذرماه برگزار می‌شود، ادامه می‌دهد: اگر اداره کل آموزش و پرورش و ارشاد مازندران با هماهنگی و یکسان‌سازی برنامه‌های هفته قرآن و عترت را باهم برگزار کنند، نتیجه بهتری دارد.
  وی ادامه می‌دهد: والدین و دانش آموزان با حضور در نمایشگاه که یک تحرک دلی ایجاد می‌کند، می‌توانند شناخت بهتری از فعالیت‌های قرآنی به دست آورند.
  این مسئول قرآنی اظهار می‌کند: آرامش روحی و جسمی در زیر سایه قرآن میسر است و ارتباط با خداوند متعال نیز با الهام از قرآن آسان می‌شود.
  برگزاری مسابقات قرآن دانش آموزی در سال آینده
  موسوی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 3هزار نفر در مسابقات مراکز درالقرآن استان شرکت کردند، می‌افزاید: در سال جاری نیز 4هزار نفر در مسابقات قرآنی شرکت دارند که مسابقات قرآنی استانی در هفته سوم فروردین‌ماه سال آینده به صورت دو قطبی بخش آوایی و پژوهشی برگزار می‌شود.
  وی ابراز می‌کند: مسابقات کشوری قرآن و عترت نیز در تیرماه سال آینده برگزار می‌شود.
  در ادامه به سراغ غرفه آموزش و پرورش استان می‌رویم که دانش آموزان با خواندن سوره‌های قرآن جایزه می‌گیرند.
  احسان همت‌یار، مسئول غرفه با بیان اینکه محصولات تولیدی آموزش و پرورش در زمینه فعالیت‌های قرآنی را در معرض نمایش گذاشته‌ایم، می‌افزاید: دارالقرآن‌های آموزش و پرورش در کل استان پذیرای دانش آموزان مقاطع مختلف هستند.
  آموزش فعالیت های قرآنی متناسب با سنین مختلف
  وی با اشاره به اینکه دانش‌آموزان در کلاس‌های دارالقرآن با هزینه کمتر از مراکز آموزشی خصوصی و تحت تعلیم مدرسانی که حافظ کل قرآن هستند آموزش می‌بینند، ادامه می‌دهد: در کتاب‌های آموزش مفاهیم قرآنی در مقطع پایین سنی نیز با بهره‌گیری از داستان، شعر و مسابقات قرآنی سعی می‌کنیم دانش آموزان با مفهوم سوره‌ها آشنا کنیم.
  همت‌یار با بیان اینکه کتاب‌های آموزشی مقاطع بالاتر نیز براساس همان گروه سنی تهیه شده است، می‌گوید: در تمام مقاطع درک و فهم دانش آموز از موضوعات و مباحثی که سوره‌های قرآن مطرح می‌کنند مورد توجه دارالقرآن است.
  وی با اشاره به ضبط صوت کوچکی که توسط مراکز آموزشی شیراز برای یادگیری فعالیت قرآنی تهیه شده، می‌افزاید: در این ضبط صوت سوره‌ها، سرودهای و اشعار مذهبی ذخیره شده تا دانش آموزان با انتخاب شماره‌ای که در داخل کتابچه راهنمای آن وجود دارد به آن گوش داده و حفظ کنند.
  کم بودن بازدیدکنندگان به دلیل نزدیکی عید نوروز
  غرفه انتشارات اسلوب علمی که کتاب‌های قرآنی و مذهبی را با تخفیف 50 درصد به فروش می‌رساند، یکی دیگر از غرفه‌هاست.
  محمد اسلامی، مسئول غرفه می‌گوید: استقبال مردم از کتاب‌های مفاهیم و داستان‌های قرآنی بیشتر از سایر کتاب هاست.
  وی با بیان اینکه کتاب سخنان مقام معظم رهبری و شهید مطهری بیشترین خریدار را داشته است، ادامه می‌دهد: متأسفانه علیرغم تبلیغات مناسب به دلیل نزدیک بودن به ایام عید نوروز تاکنون استقبال خوبی از نمایشگاه نشده است.
  پس از صحبت با مسئول غرفه گروه تواشیح دانش آموزان شهرستان بابلسر را در وسط نمایشگاه می‌بینم که در حال اجرا هستند؛ به گفته یکی از غرفه‌داران هر روز دانش آموزان یکی از مدارس استان برای اجرای تواشیح در نمایشگاه حضور می‌یابند.
  نمایش بزرگ ترین قرآن پارچه‌ای بین المللی در نمایشگاه
  در غرفه مؤسسه گنجینه نور پارچه‌های زیبای بزرگی که برروی آنها آیات قرآن نوشته شده است، دیده می‌شود.
  صفا رنجبر کوچک‌سرایی که مسئول مؤسسه گنجینه نور و دبیر نمایشگاه قرآن و عترت است، درباره پارچه‌های قرآنی می‌گوید: قرآن‌های پارچه‌ای بزرگترین قرآن ثبت شده بین المللی است که مرحوم استاد محمود طلایی با دستان خود نوشته است.
  وی با اشاره به اینکه نوشتن این پارچه‌های قرآنی در سال 78 به پایان رسید، می‌افزاید: در روی هر صفحه نقطه‌های نورانی بسیاری همراه با  5 دایره با نشان پنج تن کشیده شده است  و یکی از سنگین‌ترین و رنگین‌ترین قرآن‌های بین المللی است.
  رنجبر ادامه می‌دهد: مالکیت معنوی قرآن پارچه‌ای در اختیار مؤسسه گنجینه نور قائم‌شهر است، فعلا توسط این مرکز نگه‌داری می‌شود؛ در حال حاضر مشکلات مالی داریم و توانایی بسته بندی‌کردن و نگه‌داری از آن را نداریم و تاکنون  توانستیم در چند نمایشگاه به معرض دید عموم بگذاریم.
  درباره غرفه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که تنها با ابزار و آلات تزیینی در نمایشگاه شرکت کرده، می‌پرسم، می‌گوید: قرار بود تابلو چوبی و صنایع دستی قرآنی به نمایشگاه بیاورند ولی مشکلی برای‌شان بوجود آمد و غرفه را با این وسایل پر کردند.
   
  توجه به تاثیر آموزش و درک  قرآن در موفقیت‌های نظامی
  غرفه یگان ویژه مازندران که تصاویری از برنامه‌ها، مسابقات و کتاب‌های قرآنی و مذهبی را در معرض نمایش عموم قرار داده، یکی دیگر از غرفه‌هاست.
  آرمین باکویی، مسئول غرفه با بیان اینکه مردم استقبال خوبی در خرید کتاب‌های قرآنی دارند، ادامه می‌دهد: بیشتر کتاب‌ها از سوی ناجا چاپ شده است و با قیمت مناسب به مردم هدیه می‌دهیم.
  وی می افزاید: هدف ما از شرکت در نمایشگاه نشان دادن ارتباط پرسنل نظامی با قرآن است که این انس با توجه به مأموریت‌های سخت و طاقت‌فرسای نیروها تاثیر خوبی در موفقیت آنها داشته است.
  باکویی با اشاره به اینکه در میان نیروهای نظامی حافظان قرآن درجه یک هم داریم، ادامه می دهد: کلاس‌های مختلف آموزش مفاهیم قرآن با همکاری همین نیروها برگزار می‌شود.
  آموزش صحیح شیوه نمارخواندن و حجاب داشتن مهم ترین اصل تربیتی
  یکی از غرفه‌ها با نام مؤسسه قرآن کوثر ولایت لباس و روسری‌های رنگارنگ را به معرض نمایش گذاشته است.
  منا براری، مسئول غرفه می‌گوید: با هدف ترویج حجاب ایرانی اسلامی در نمایشگاه هفته قرآن و عترت شرکت کردیم.
  وی با بیان اینکه بانوان جوان استقبال خوبی از نمایشگاه دارند، ادامه می‌دهد: با توجه به اهمیت حجاب و عفاف در بانوان و  آقایان سعی داریم با فروش محصولات مناسب و متنوع، مردم را به پوشش مناسب سوق دهیم.
  براری با اشاره به نقش خانواده و مربیان در تربیت کودکان و نوجوانان، می‌افزاید: آموزش صحیح شیوه نمارخواندن و حجاب داشتن مهم‌ترین اصل تربیتی است و امکان پوشش مناسب با مقنعه و روسری هم وجود دارد.
  توصیه امامان درباره تاثیر طب سنتی در سلامت جسمی و روحی
  دیدار دابشلیمی که مسئول غرفه طب‌سنتی نمایشگاه است، می‌گوید: معلم قرآن هستم و با توجه به توصیه‌هایی که امامان در  روایات و بزرگان درباره اهمیت طب سنتی در سلامتی جسمی و روحی انسان شده است، در نمایشگاه شرکت کرده‌ام.
  وی با بیان اینکه در جامعه مدرن امروز با افزایش بیماری‌های جسمی و روحی مواجه هستیم، ادامه می‌دهد: با استفاده از داروهای گیاهی می‌توانیم بدون کوچکترین عوارضی به سلامتی دست یابیم.
  دابشلیمی با اشاره به تاثیر مغر پسته خام و ممیج در افزایش خون سازی به مغز انسان، ابراز می‌کند: کودکان و نوجوانان برای تقویت هوش و حافظه از این تنقلات استفاده کنند.
  این مربی قرآن با بیان اینکه تنظیم زمان‌بندی برای خواب کودکان و نوجوانان یکی از اصول تربیت مناسب است، ادامه می‌دهد: از ساعت 10 شب تا یک صبح هورمونی برای آرامش انسان در بدن ترشح می شود که بسیاری از مشکلات روحی و استرس روزانه مردم به خاطر شب بیداری طولانی و عدم ترشح این هورمون است.
  وی با اشاره به بی‌خوابی‌های طولانی به خاطر استفاده از فضای مجازی و بیماری سنگ کلیه به دلیل نداشتن آب مناسب از مشکلات بیشتر مازندرانی‌هاست، می‌افزاید: عرق بهارنارنج در زمان بی خوابی شبانه داروی مناسبی است و عرق خارشتر نیز برای رفع سنگ کلیه مفید است.
  راهنمایی در زمینه مشاوره تحصیلی و خانوادگی در نمایشگاه
  دانیال دهقانیان، مسئول غرفه مشاوره نیز با بیان اینکه با هدف نمایش توانمندی قرآن و عترت حوزه‌ها در نمایشگاه شرکت کردیم، می‌گوید: آموزش قرآن یکی از واحدهای درسی حوزه است و طلاب به صورت تخصصی نیز در مؤسسه قرآنی بیت‌النور  با مفاهیم آن آشنا می‌شوند.
  دهقانیان ادامه می‌دهد: برادران طلاب می توانند در طول یک سال مرخصی تحصیلی به حفظ قرآن بپردازند.
  وی با اشاره به اینکه در غرفه مشاوره نمایشگاه قرائت صحیح نماز را از دانش آموزان می‌پرسیم و جایزه می‌دهیم، می‌افزاید: راهنمایی لازم در زمینه مشاوره تحصیلی و خانوادگی نیز در غرفه انجام می‌شود.
  این کارشناس ارشد علوم حوزوی با بیان اینکه ثبت نام از علاقمندان تحصیل در علوم حوزوی از 4بهمن ماه سال جاری آغاز شده و تا 20 فروردین ماه 95 ادامه دارد، می‌افزاید: علاقمندان با حضور در محل نمایشگاه می‌توانند به صورت رایگان ثبت نام کنند.
  گزارش از ندا کلایی

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار