رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۸ خرداد ۱۳۹۹
 • الجمعة ۶ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Friday 29 May
 • تایباد- بقایای بازمانده از جنگ در افغانستان موجب شده تا بسیاری از مهاجران افغانی که پا در راه بازگشت به وطن می گذارند خاطره آرامش و امنیت خود را بر روی مین‌های متخاصم جا بگذارند.

  به گزارش عصر ساری، هرچند جنگ در افغانستان چندین سال است که به پایان رسیده اما مین‌ها و تله‌های انفجاری فراوانی در مسیر بازگشت پناه‌جویانی که از ایران به دیار خود بازمی‌گردند باقی‌مانده است و انفجار این مین‌ها هرروز قربانیان جدیدی از بین زنان و کودکان می‌گیرد.

   مین‌های ضدنفر و دست کاشت دشمنان مردم افغانستان همچنان جان اتباع مهاجر افغانی را در مسیر بازگشت به کشورشان می‌گیرد تا آنجا که به گفته معاون جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی هر ۲۴ ساعت دو نفر در این کشور بر اثر مین های بر جای مانده از جنگ جان خود را از دست می دهند.

  پس از پایان جنگ شوروی سابق و جنگ‌های داخلی و قبیله‌ای در افغانستان و باوجود ثبات نسبی در این کشور هنوز مناطقی از این کشور برکنار جاده‌ها، مناطق کوهستانی، روستاهای در مسیر، خودروها و ادوات نظامی باقی‌مانده از درگیری‌ها و جنگ‌ها، از مین‌ها و تله‌های انفجاری پاک‌سازی نشده است.

  از سال ۸۴جمعیت هلال‌احمر استان خراسان رضوی با همکاری وزارت کشور، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و به‌منظور کمک به رفع مشکلات وجود مین و مواد منفجره باقی‌مانده از جنگ، برای اتباع افغان کلاس‌های آموزشی در مرز دوغارون برپا می کند.

  برگزاری دوره های آموزشی برای مهاجران افغانی در مرز دوغارون در خراسان رضوی که به گفته رئیس جمعیت هلال‌احمر تایباد در طی این سال ها آمار آن از دو میلیون نفر گذشته تاکنون جان بسیاری از کودکان و بانوان افغانی را در راه بازگشت به زندگی نجات داده است.

  در حال حاضر تمامی اتباع افغانی که از مرز دوغارن به مقصد افغانستان خارج می‌شوند، در این کلاس‌ها شرکت کرده و آموزش خطرات مین و مواد منفجره باقی‌مانده از جنگ را می‌بینند.

  سالانه ۲۰۰ میلیون تومان صرف آموزش می‌شود

  معاون جمعیت هلال‌احمر استان خراسان رضوی در همین رابطه به مهر گفت: سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان صرف هزینه‌های آموزشی در این پروژه مشترک می‌شود که ۱۲۰میلیون تومان هزینه پنج نفر مربی آموزشی و به کار گرفته شده در همین رابطه است .

  اسماعیل بهمن‌آبادی افزود: این پروژه مشترک ۱۲سال است که فعال است و درکشور افغانستان به دلیل آلودگی مناطق متعدد در هر۲۴ ساعت ۲ نفر به‌وسیله انفجار مین‌ها باقی‌مانده از دوران جنگ آسیب می‌بیند و مصدوم می‌شوند.

   وی گفت: مناطقی که در افغانستان از مین پاک‌سازی‌شده بوده متأسفانه دوباره توسط گروهای مخاصم با کشور افغانستان از قبیل طالبان وداعش مین‌گذاری شده که این خطر مردم افغانستان را تهدید می‌کند و این آموزش‌ها که امروز توسط جمهوری اسلامی ایران برای مهاجران برگزار می‌شود در راستای کمک به حفظ جان مهاجران است.

  ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آموزش دیدند

  رئیس جمعیت هلال‌احمر تایباد نیز در این رابطه به مهر گفت: اولین پروژه مشترک ایران و صلیب سرخ در مرز دوغارون به‌منظور آشنایی مهاجران افغانی در مرز دوغارون از سال ۸۴ راه‌اندازی شده که تاکنون بیش از ۲میلیون و۴۰۰ هزار نفر در این راستا با خطرات مین در مناطق آلوده درکشور افغانستان آموزش دیدند.

   مین‌های ضدنفر و دست کاشت دشمنان مردم افغانستان همچنان جان اتباع مهاجر افغانی را در مسیر بازگشت به کشورشان می‌گیرد تا آنجا که به گفته معاون جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی تعداد قربانی‌ها در طی هر ۲۴ ساعت به دو نفر می‌رسدغلامرضا صیادی اظهار کرد: این آموزش‌ها توسط مربیان افغانی به‌منظور آشنایی و ارتباط بیشتر با مهاجران انجام می‌شود که درسال جاری نیز بیش از۱۸۰ هزار نفر افغانی که از کشور قصد خروج  به مقصد افغانستان را داشته‌اند از این آموزش‌های پروژه مشترک ایران و صلیب سرخ جهانی استفاده کردند .

  صیادی مهم‌ترین مشکلات این پروژه مشترک را کمبود اعتبارات، نبود ارتباط جمعیت هلال‌احمر تایباد با شهر هرات و ارتباط ضعیف بین نماینده صلیب سرخ در هرات و تایباد دانست و خواستار رفع این مشکلات شد .

  به گزارش عصر ساری، افغانستان ۶۵۰  هزار کیلومترمربع وسعت دارد و بر اساس برخی گزارش‌ها، شمار مین‌های موجود برجای‌مانده از سه دهه نبردهای در این کشور تعداد ۱۲ میلیون مین تخمین زده می‌شود که تاکنون هفت میلیون حلقه آن جمع‌آوری و خنثی‌شده است.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار