رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹
 • الإثنين ۲ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Monday 25 May
 • دولت ژاپن سرانجام به خواسته مردم و مسئولان اوکیناوا پاسخ مثبت داد و تا رسیدن به راه حلی دوستانه، ساخت و ساز پایگاه نظامی آمریکا را در این جزیره ژاپنی متوقف کرد.

  به گزارش عصرساری، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن از تعلیق احداث پایگاه نظامی آمریکا در جزیره اوکیناوا خبر داد.

  به نوشته دیلی میل به نقل از رویترز، شینزو آبه امروز (جمعه) گفت: دولت ژاپن با توقف اقدامات برای نقل مکان پایگاه آمریکایی در جزیره اوکیناوا در جنوب ژاپن موافقت کرد.

  دولت آبه با مقامات محلی در اوکیناوا درباره نقل مکان پایگاه آمریکایی بحث و درگیری داشت، زیرا مقامات اوکیناوا خواستار خروج کامل نظامیان آمریکا از این جزیره است.

  البته آبه اعلام کرد برنامه انتقال پایگاه نظامی آمریکا به بخش «هنوکو» در جزیره اوکیناوا تغییر نکرده است، اما اکنون به حال تعلیق در می آید و رایزنی با دولت محلی اوکیناوا ادامه خواهد داشت تا به یک راه حل دوستانه برسند.

  شهریور امسال “تاکشی اوناگا،” فرماندار جزیره اوکیناوا در ژاپن تصمیم گرفت عملیات ساخت پایگاه آمریکایی در این منطقه را متوقف کند که موجب تحریک واشینگتن و نگرانی نخست‌وزیر ژاپن شده بود.

  “اوناگا” پارسال به این سمت انتخاب شد و تصمیم خود را برای توقف ساخت یک پایگاه جدید دریایی آمریکا در هنوکو اعلام کرده بود.

  پس از اینکه دولت مرکزی ازسرگیری ساخت و سازها را اعلام کرد، “اوناگا” در مخالفت با این تصمیم گفت: به عنوان نخستین گام برای توقف ساخت این پایگاه‌ جدید، مجوز دفن زباله‌ها را احیا خواهم کرد.

  وی افزود، همان طور که در کمپین انتخاباتی خود اعلام کردیم، از قوانین موجود برای پیشگیری از ساخت پایگاه جدید در هنوکو (در شمال اوکیناوا) بهره می‌گیریم.

  این پایگاه جدید قرار است جایگزین پایگاه نظامی فوتنما شود؛ اما “اوناگا” پس از یک ماه گفتگو بی‌نتیجه با دولت مرکزی، تصمیم به لغو مجوز ساخت این پایگاه‌ها گرفت. آمریکا و ژاپن در سال 1996 برای توقف فعالیت پایگاه نظامی فوتنما در یکی از مناطق پرجمعیت جزیره به توافق رسیدند. پیشنهاد جابه جایی پایگاه به جای توقف کامل فعالیت آن، نارضایتی مردم را به دنبال داشته است.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار