رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
 • الأحد ۸ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Sunday 31 May
 • مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری درباره اقدامات انجام‌شده برای جلوگیری از تخریب اراضی منابع طبیعی در سال 94، اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون 222 فقره پرونده برای 115 هکتار عرصه تشکیل و تقدیم مقامات قضائی شد

  به گزارش عصرساری، ستار بابایی در جمع خبرنگاران استان و به‌مناسبت هفته منابع طبیعی، گفت: مازندران 2 میلیون و 114 هکتار اراضی در سطح دارد و از طرفی مازندران 1.5 درصد مساحت کشور را تشکیل می‌دهد.

  وی با بیان اینکه یک‌میلیون و 691 هزار هکتار از اراضی مازندران جنگلی است، افزود: بخش اعظمی در منطقه ساری و بقیه در حوزه پوششی منابع طبیعی منطقه نوشهر است.

  بابایی در ارتباط با تخریب اراضی منابع طبیعی در زمان اجرای پروژه‌های عمرانی، بیان کرد: فعالیت عمرانی در کشور باید انجام شود، ما مانع اجرای پروژه‌های عمرانی نیستیم ولی حافظ منافع مردم در منابع طبیعی هستیم.

  وی اضافه کرد: اعتقاد به تعامل با دستگاه‌های اجرایی داریم، برای قطع درختان جهت اجرای پروژه‌های عمرانی قوانین خاص و ویژه داریم، قطع درخت به همین سادگی نیست، دارای مراحل قانونی خاصی است که قبل از اجرای پروژه باید این موارد به‌خوبی بررسی و دیده شود.

  مدیرکل منابع طبیعی مازندران با بیان اینکه مخالف توسعه نیستم، افزود: باید بررسی شود که توسعه به چه قیمتی قرار است تمام شود، برای جبران تخریب ناشی از اجرای پروژه‌ها به منابع طبیعی باید درآمدهای حاصل از تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی به حساب این اداره واریز شود، اگر امکانات و دغدغه‌های منابع طبیعی در اجرای پروژه رعایت شود، حاضر به همکاری در این زمینه هستیم.

  وی در ارتباط با حذف پارک جنگلی و بحث واگذاری آن، بیان کرد: اعتبارات استانی نگهداری از پارک‌های جنگلی حذف شد ولی ما نمی‌توانیم این اراضی را رها کنیم، برای حفظ پارک‌های جنگلی طرح واگذاری آن به بخش خصوصی در برنامه کاری قرار دارد و این واگذاری بر اساس قانون منابع طبیعی انجام می‌شود.

  بابایی درباره لزوم ایجاد پارک‌های جنگلی و نیز اقداماتی که در این پارک‌ها برای حفظ جنگل انجام شد، گفت: اگر برخی از عرصه‌های جنگلی در قالب پارک‌ها، تحت پوشش قرار نمی‌گرفتند، شاهد از بین رفتن بسیاری از انواع چوب‌های جنگلی نایاب بودیم.

  IMG_0064

  مدیرکل منابع طبیعی و آبیخزداری مازندران منطقه ساری در ادامه به اقدامات انجام‎شده برای ساماندهی پارک جنگلی قائم‎شهر نیز اشاره کرد و افزود: شهرداری این شهر متقاضی بهره‌برداری از پارک جنگلی این شهر است که طرح شهرداری قائم‎شهر در دست بررسی قرار دارد.

  وی به اقدامات انجام‎شده برای حفظ اراضی منابع طبیعی در مازندران اشاره کرد و گفت: در سال 93 در این سازمان 259 فقره پرونده برای 161 هکتار، پرونده‌سازی انجام شد.

  بابایی درباره اقدامات انجام‌شده برای جلوگیری از تخریب اراضی منابع طبیعی در سال 94، اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون 222 فقره پرونده برای 115 هکتار عرصه تشکیل و تقدیم مقامات قضائی شد.

  وی درباره کشفیات منابع طبیعی مازندران نیز تأکید کرد: 359 مورد کشفیات در این حوزه داشتیم که 289 مورد چوب و هیزم بود، 596 استر هیزم و نیز 8 تن زغال از افراد تخریب‌کننده منابع طبیعی کشف شد.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران درباره کاهش میزان برداشت از جنگل توسط شرکت‌های بهره‌بردار، خاطرنشان کرد: نیاز صنایع چوبی مازندران به چوب بیش از 2.5 میلیون مترمکعب است که تنها 16 درصد این نیاز از اراضی جنگلی استان که زیر 300 هزار مترمکعب است، تأمین می‌شود.

  این مسئول اضافه کرد: صنایع استان نیازمندی‌ به چوب را از اراضی و باغات، بخشی خارج از استان، بخشی از واردات و نیز بخشی از نیازمندی‌ها از خارج از طرح‌های جنگل‌داری تأمین می‌شود.

  بابایی میزان برداشت چوب جنگل توسط روستائیان را 3.5 میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: این مقدار برداشت از چوب به‌دلیل کمبود امکانات در روستاها انجام می‎شود.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار