رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
 • الجمعة ۴ رجب ۱۴۴۱
 • 2020 Friday 28 February
 • روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز خود مروری بر اتفاقات اخیر آمریکا و به واکاوی دقیق خیانت تاریخی اسرائیل به آمریکا پرداخته است.خیا

  به گزارش علویون؛ روزنامه رای الیوم نوشت: علت خشم باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از بینامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، اظهارات نژاد پرستانه نتانیاهو درباره عربها و زیر پا گذاشتن مسئله راه حل دو کشوری نیست، بلکه علت اصلی این عصبانیت، جاسوسی سرویس اطلاعاتی اسرائیل (موساد) از مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا بوده است.

  به نوشته پایگاه اینترنتی این روزنامه، اگر کسی تصور کند که علت خشم و غضب اوباما از نتانیاهو زیر پا گذاشتن مسئله راه حل دو کشوری و متعهد شدن به عدم تشکیل کشور مستقل فلسطینی و اظهارات نژاد پرستانه او درباره عربهای اراضی اشغالی سال 1948 است، اشتباه می‌کند.

  اسرائیل همیشه رژیمی نژاد پرست بوده و هست و نتانیاهو در هیچ زمانی با تشکیل کشور مستقل فلسطین موافق نبوده است و هیچ‌گاه مسئله صلح با تشکیلات خود گردان را جدی نگرفته است و در نهایت توانسته آن را ساقط کند.

  جاسوسی سرویس اطلاعاتی اسرائیل (موساد) از مذاکرات ایران و آمریکا بر سر پرونده هسته‌ای این کشور که روزنامه «وال استریت ژورنال» روز گذشته از آن پرده برداشته است، مسئله‌ای بود که کاخ سفید را خشمگین کرد و دنیس مک دانو رئیس کارکنان کاخ سفید را بر آن داشت که از نتانیاهو بخواهد «به اشغالگری پنجاه سال متوالی» سرزمین های اشغالی فلسطین پایان دهد.

  چه بسا برخی این بحث را مطرح کنند که این نخستین بار نیست که اسرائیل از آمریکا جاسوسی می‌کند چراکه جاناتان پولارد جاسوس اسرائیلی آمریکایی، اقدام به این کار کرده و اطلاعات نظامی فوق محرمانه‌ای را به اسرائیل ارائه کرده بود. پس مشکل چیست؟

  این سخن درست است، اما به طور کامل منعکس کننده واقعیت ها نیست. اگر اسرائیل و آمریکا از یکدیگر جاسوسی کنند، این یک چیز است اما اینکه اسرائیل، اقدام به دزدی اسرار آمریکا کند و نتانیاهو این اسرار را با هدف تضعیف دیپلماسی آمریکا (مذاکرات با ایران) برای اعضای کنگره بازگو کند ، چیزی دیگر که کاملا با مسائل دیگر متفاوت است.

  نتانیاهو همه خطوط قرمز را نقض کرده و با روشی کاملا مغرورانه و همراه با تکبر و نخوت برخورد کرده و آن زمانی بود که خود را مهم‌تر از رئیس جمهور آمریکا به شمار آورده و این جرات را به خود داده که با دور زدن او و بدون مشورت با وی در کنگره سخنرانی کند و اطلاعاتی محرمانه از مذاکرات ایران و آمریکا را برای نمایندگان و سناتورهای آمریکایی با هدف تضعیف و خنثی کردن هر گونه توافقی با ایران بازگو و این نمایندگان را بر ضد رئیس جمهورشان تحریک کند.

  این نتانیاهو کیست که جرات می‌کند به این چنین چالش کشیدن‌ها اقدام کند در حالی که بخوبی می‌داند اگر حمایت‌های سیاسی، نظامی و مالی آمریکا نبود، اسرائیلی که وی نخست وزیرش است، هرگز نمی‌توانست حتی یک روز را بسر آورد(؟).

  اوباما گفته است در سیاست‌های کشورش در قبال فرآیند صلح تجدید نظر خواهد کرد. وی در اصل دموکراسی اسرائیل با توجه به اظهارات نتانیاهو درباره خطر رای عربها در انتخابات ابزار تردید کرد. اوباما در مصاحبه با روزنامه انگلیسی زبان «هافینگتون پست» گفت: وی پس از تعهد نتانیاهو به عدم تشکیل کشور مستقل فلسطینی، گزینه‌ها برای تضمین عدم سقوط منطقه در هرج و مرج را بررسی می‌کند.

  نمی‌دانیم موضعی که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پس از بررسی موضع اسرائیل در قبال فرایند صلح و راه حل دو کشوری، اتخاذ خواهد کرد، چیست. اما در پاسخ به این سیلی اخیر نتانیاهو به صورت او، مناسب است تا اقداماتی عملی اتخاذ کند که در سریعترین زمان ممکن، پایان دهنده اشغالگری باشد چرا که تهدیدات زبانی دیگر فایده ندارد کما اینکه این تهدیدات نمی‌تواند کسی را متقاعد کند.

  این اعتقاد اشتباه است که نتانیاهو، عامل اینگونه حملات به دولت آمریکا و جاسوسی از واشنگتن و تلاش برای خنثی کردن دیپلماسی این کشور و دخالت در ظریف ترین امور داخلی اش باشد، چراکه نتانیاهو اوج غرور اسرائیل و مایه حقارت همه کشورهایی است که برای اسرائیلی‌ها الفبای موجودیت، توسعه طلبی و اشغالگری را فراهم می‌کنند.

  نتانیاهو مشکل نیست و نخواهد بود بلکه مشکل، مردم (شهرک نشینان) اسرائیل و فرهنگ نژادپرستانه آنان و خود برتر بینی آنا انست. حتی اگر هم نتانیاهو رئیس بزرگترین کشور جهان باشد.

  باج خواهی‌های اسرائیل از دنیای غرب تحت عنوان یهودی ستیزی همه کسانی که از این رژیم انتقاد می کنند، فوراً باید متوقف شود چراکه ظرفیت همه ما و ظرفیت رئیس جمهور آمریکا که نتانیاهو و طرفدرانش به وی به دیده نژادپرستی و تحقیرآمیز می‌نگرند، لبریز شده است. نتانیاهو به اوباما به دیده برده یا «عمو سام» که باید در خدمت منافع اسرائیل باشد، می نگرد؛ حتی اگر این منافع با منافع اسرائیل در تعارض و تضاد باشد.

   

  منبع: ابنا

   

   

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار