رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
 • الجمعة ۲۸ جماد أول ۱۴۴۱
 • 2020 Friday 24 January
 • ملی پوش وزنه بردار البرزی بر اساس تصمیم عجیب مسئولان کمیته جهانی پارالمپیک فرصت حضور در المپیک «ریو» را از دست داد، فرصتی که برای دست‌یابی به آن طی سال‌های اخیر تلاش زیادی کرده بود.

  به گزارش عصرساري،تیم ملی وزنه‌برداری جانبازان و معلولان ایران سال گذشته با حضور در مسابقات آسیایی قزاقستان خوش درخشید و توانست با کسب مدال‌های طلای متعدد چند سهمیه پارالمپیک «ریو» را کسب کند.

  حال شنیده‌شده است مسئولان وزنه‌برداری کمیته بین‌المللی پارالمپیک اعلام کرده‌اند برخی از این سهمیه‌های کسب‌شده از وجاهت قانونی برخوردار نیست و شاید چند ملی‌پوش پرامید ایران نتوانند در این رویداد معتبر و مهم جهانی حاضر شوند.

  امیر جعفری ملی‌پوش وزنه‌برداری البرز در دسته منفی ۵۹ هم جزو همین گروه است و بابت این اتفاق پیش‌آمده بسیار نگران و بیمناک است.

  این چهره عنوان دار وزنه‌برداری ایران، به شرایط فعلی‌اش و اتفاق ناگوار ورزشی که برایش رخ‌داده است پرداخته که در ادامه می‌خوانید.

  * در ابتدا به‌اتفاق عجیب پیش‌آمده برای شما و چند وزنه‌بردار دیگر کشورمان بپردازیم، به چه دلیل سهمیه کسب‌شده شما برای پارالمپیک برزیل دچار مشکل شده است؟

  ما سال گذشته با حضور در مسابقات آسیایی قزاقستان جزو اولین ورزشکارانی ایرانی بودیم که توانستیم تعداد زیادی سهمیه پارالمپیک را کسب کنیم.

  در این رویداد جهانی ما ۷سهمیه گرفتیم و من نیز با کسب مدال طلای مسابقات موفق به اخذ جواز حضور در المپیک برزیل شدم اما پس از چند ماه اعلام شد ۳ ورزشکار ما ازجمله من نمی‌توانند در این مسابقات حاضر شوند.

  * دلیل مشخصی برای این محرومیت اعلام نشد؟

  باور کنید پس از چند ماه پیگیری ما هم هنوز متوجه این تعلیق و یا به‌عبارتی‌دیگر محرومیت نشده‌ایم. ما طبق آیین‌نامه مسابقات در رقابت‌ها حضور یافتیم و کسب مدال کردیم و در نهایت مجوز حضور در پارالمپیک را گرفتیم و نمی‌دانم این ممنوعیت از چه ناحیه‌ای است.

  این در حالی است که موضوعاتی چون دوپینگ در خصوص این محرومیت به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد و عمل نشدن به برخی آیین‌نامه مسابقات در سال‌های قبل علت این موضوع عنوان‌شده است.

  * این موضوع را از طریق مسئولان فدراسیون و کمیته پارالمپیک کشور پیگیر کرده‌اید؟

  پس از اعلام این موضوع هم مسئولان فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان و هم کمیته پارالمپیک پیگیر حل مشکل پیش‌آمده شده‌اند و بارها با مسئولان مربوطه مکاتبه داشته‌اند اما هنوز این مشکل حل‌وفصل نشده است و حضور سه وزنه‌بردار ایرانی ازجمله من در پارالمپیک در هاله‌ای از ابهام قرارداد.

  * چقدر احتمال می‌دهید این مشکل تا پیش از مسابقات المپیک «ریو دوژانیرو» حل شود؟

  باور کنید نمی‌توانم پاسخی به این سؤالتان بدهم. به نظرم تمام زحمات ما برای حضور در این رویداد مهم جهانی به هدررفته است و اهدافی که برای این مسابقات داشته‌ام رنگ‌باخته است.

  * علاوه بر شما کدام‌یک از وزنه‌برداران کشورمان مشکل شما را دارد؟

  من به همراه مجید فرزین و نادر مرادی با این مشکل روبرو هستیم و این اتفاق لطمه زیادی از بعد روحی و روانی به ما زده است.

  با توجه به حدنصاب‌های ثبت‌شده ما در مسابقات اخیر و «رنکینگ» ما در فهرست جهانی شانس زیادی برای کسب مدال در المپیک داشتیم و محروم شدن از این افتخار به‌شدت ما را آزار می‌دهد.

  * با توجه به عدم کسب مدال در دوره قبل پارالمپیک به نظر می‌رسد انگیزه زیادی برای حضور در این دوره داشتید؟

  پس از ناکامی در المپیک لندن تمام فکر و توانم را بر روی کسب مدال در مسابقات برزیل گذاشته بودم من از سال ۲۰۰۷ در عضویت تیم ملی وزنه‌برداری کشورمان هستم و در این سال‌ها عناوین بی‌شماری در مسابقات پار آسیایی، جهانی داشته‌ام و تنها جای مدال پارالمپیک در کلکسیون افتخاراتم خالی است که متأسفانه با بروز مشکل اخیر شاید هیچ‌گاه به آن نرسم.

  * چه درخواستی از مسئولان ذی‌ربط برای حل این مشکل‌دارید؟

  روزهای خوبی را سپری نمی‌کنم و از این اتفاق به‌شدت آزرده‌خاطر شده‌ام. من یک ورزشکارم و تمام تلاش خود را برای کسب مدال و سهمیه المپیک کرده‌ام و اگر مشکل و مانعی اداری بر سر راه حضورم در پارالمپیک وجود دارد را مسئولان کشورمان باید حل‌وفصل کنند.

  من برای رسیدن به مدال المپیک به‌شدت تمرین کرده‌ام و با شرایط معلولیتم سختی زیادی کشیده‌ام و امیدوارم متولیان امر با تمام توان برای حل مشکل من و دیگر وزنه‌برداران تلاش کنند و از مسیرهای مختلف پیگیر حل این موضوع باشند.

  * و صحبت پایانی شما؟

  در سال‌های اخیر با تلاش‌های طاقت‌فرسا و البته حمایت خانواده و مربیانم سعی کرده‌ام برای ورزش کشورمان افتخارآفرینی کنم و در حد توانم برای اهتزاز پرچم سه رنگ و مقدس کشورمان گام بردارم. امیدوارم مشکل ما برای حضور در المپیک برزیل حل شود و بار دیگر بتوانم سرود کشورمان را در مسابقات معتبر المپیک در برزیل طنین‌انداز کنم.

  در پایان باید گفت؛ به نظر می‌رسد برای حل مشکل این ورزشکار کشورمان و رفع موانع حضور وی و دو ملی‌پوش دیگر در المپیک برزیل، مسئولان کشور باید جدیت بیشتری به خرج دهند و از تمام ابزارهای موجود برای باز کردن این گره استفاده کنند. امیر جعفری وظیفه‌اش را در میدان ورزش و درنبرد با پولادسرد انجام داده است به همین منظور متولیان ورزش کشور باید با پیگیری مؤثر اجازه ندهند تلاش این چهره‌های با اراده به هدر رود.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار