رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
 • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Monday 9 December
 • ” من را اغفال کرد یا فریبم داد ” این جمله معروف متعلق به تمام خانم‌هایی است که در جرائم و آسیب‌های اجتماعی از جمله دوستی خیابانی، رابطه‌های جنسی و … یک طرف قضیه هستند، است. این جملات بیشتر با اشک‌های مصنوعی و در دادسراها، نیروی انتظامی و بعضاً در محیط‌های خانوادگی و هنگام بازخواست در مورد عمل انجام شده بیان می‌شود.

  به گزارش عصرساري،در جریان بازداشت پسری که از طریق شبکه‌های اجتماعی عکس خود و دوست دخترانش را منتشر می‌کرد این جمله معروف بارها از طرف دختران شنید شد. دستشان را دور کمر پسر جوان حلقه کرده و در ژست‌های مختلف عکس گرفته‌اند، دختران دِکُلتِه پوش با آرایش‌های فشن و احتمالاً شیشه‌های شراب و… حالا این افراد مدعی‌اند که اغفال شده‌اند، اما عنوان ” اغفال شده ” به این دختران با آن وضع عکس گرفتن این روزها دست مایه طنزهای گوناگونی در شبکه‌های اجتماعی شده است.

  به گزاره‌های زیر توجه کنید:
  یک: از طریق یکی از دوستانم با ایشون آشنا شدم، من ایشون رو اصلاً نمی‌شناختم و کلاً فکر کنم ۴۵ دقیقه بیشتر ایشون رو ندیدم. این آقا گفت گوشی‌ام را تازه گرفتم و می‌خواهم سلفی‌اش را امتحان کنم، یک عکس سلفی می‌گیریم و اتفاقی نمی‌افتد، با این حرف‌ها من متقاعد شدم و با اون عکس گرفتم (اظهارات یکی از دخترانی که با پسر جوان عکس گرفته بود)

  دو: سمیرا می‌گوید، ۷، ۸ ماه پیش بود که با روژین برای گرفتن برنامه بدن‌سازی، خونه مربی‌ام که دوست وحید بود رفتیم؛ اونها به ما تعارف زدند و ما هم قبول کردیم؛ ما توی اتاق نشسته بودیم و اونا داشتن از ما پذیرایی می‌کردن و … (اظهارات دختر دیگر این ماجرا)

  سه: دو ماه پیش به پیشنهاد دوستانم در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه عضو و پس از مدتی در یک گروه در واتس آپ با مردی آشنا شدم که خودش را پزشک و مدیر یک آزمایشگاه معرفی می‌کرد. او مرا به دفتر کارش دعوت و ادعا کرد آزمایشگاه در مکان دیگری است و مرا آنجا نیز خواهد برد. او در این دیدار به من ابراز علاقه کرد و گفت قصد ازدواج با مرا دارد و با این ترفند فریبم داد. گمان می‌کردم او شیفته‌ام شده و به زودی با هم ازدواج می‌کنیم ما چندین مرتبه با هم رابطه داشتیم، اما پس از مدتی او مدعی شد از ازدواج با من منصرف شده و اگر شکایت کنم عکس‌هایم را منتشر می‌کند.

  موارد بالا اظهارات برخی دخترانی است که یک طرف برخی جرائم اجتماعی بوده‌اند، متاسفانه این روزها برخی دختران جامعه ما خود برای خود پدر، مادر و خانواده شده‌اند و بدون اطلاع و مشورت با خانواده با پسران غریبه و خیابانی ارتباط برقرار کرده، به میهمانی می‌روند، عکس می‌گیرند و رابطه برقرار می‌کنند، ماحصل این حماقت‌ها اگر جدایی پسران از دختران به روش‌های عادی و بدون اخاذی باشد، افسردگی است ولی اگر در دام یه اخاذ و سواستفاده گر بیفتند معلوم نیست چه سرنوشت شومی در انتظار  این دختران خانواده هایشان است.

  همین چندی پیش در شیراز بود که دختری بعد از اینکه عکس‌ها و فیلم‌های ارتباطش با پسری منتشر شده بود، خود را در محوطه دانشگاه آتش زد و فوت کرد؛ با این اتفاقات برخی دختران باز راه پوچ دیگر دختران را می روند . نکته مهم اینجاست که با گسترش تکنولوژی و اطلاع رسانی‌ها در مورد ماهیت پلید برخی پسران جوان چرا دختران به راحتی به این افراد اعتماد می‌کنند.

  اینکه برخی دختران بعد از برملا شدن کارهای ناشایست خود با پسران عنوان کنند فریب خورده‌اند قابل قبول نیست. به خصوص در داستان جوان اخیر ، با آن وضع عکس گرفتن، اطلاق صفت اغفال شده به این دختران قابل قبول نیست و این افراد نیز در کنار این فرد شریک جرم هستند نه اغفال شده و بی گناه.

  هیچ انسان عاقلی نمی پذیرددختری که چندین مرتبه به خانه پسری رفته و با وی ارتباط برقرار کرده و چندین بار مرتکب یک جرم شده هنگام دستگیری یا افشای آن منکر عنوان کند که اغفال شده است.

  مجید ابهری آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری در این باره می‌گوید: متاسفانه برای چندمین بار است که عکس‌های تعدادی خانم و یک یا دوآقا راه به فضای سایبری پیدا کرده‌اند یکی از اصلی‌ترین معایب و ناهنجاری‌های شبکه‌های اجتماعی همین نکته است که به سادگی می‌تواند تهدیدی برای اخلاقیات جامعه باشد وقتی بستر سازی فکری و فرهنگی برای یک فناوری در جامعه انجام نشده است و فناوری‌ها لجام گسیخته به جامعه‌ی ما هجوم آورده‌اند ما باید منتظر اینگونه حوادث و بدتر از آن باشیم.

  ابهری می‌گوید: نکته مهمی که از نگاه رفتار شناسی اجتماعی می‌توان توجه داشت موضوعی است که دختر خانم‌هایی که در این گونه جرائم یا جرائم مشابه یک طرف قضیه هستند موضوع فریب خوردن و اغفال شدن خود را مطرح می‌کنند، بسیار مضحک است که دخترانی در این سن و سال و با آن وضعیت موجود در عکس‌ها و یا ارتباط‌های پنهانی و مشارکت در جرائم عنوان کنند که اغفال شده باشند. اغفال از نظر لغوی یعنی فریب خوردن و به زور برده شدن در صورتی که در اکثر اینگونه جرائم دختر خانم‌ها با خواست خود و با آگاهی مرتکب جرم شده‌اند.

  این جامعه شناس می‌گوید: باید با این زنان نیز برخورد شود چراکه بسیاری از اینگونه افراد وقتی به پای میز محکمه و ارزیابی نزد افکار عمومی می‌رسند خود را اغفال شده و بی گناه قلمداد می‌کنند در صورتی که همان قدر که پسران مقصر می‌باشند تقصیر این زنان چندین برابر آن پسران است در ماجرای آن پسر جوان چگونه این‌ها اغفال شده‌اند که با آرایش‌های غیر متعارف و با لباس‌های غیر متعارف تر در ژست‌ها و فیگورهای مختلف با این فرد عکس گرفته‌اند

  ابهری می‌گوید: با توجه به تجارب اینجانب در اینگونه موارد معمولاً زنان به دو علت موضوع اغفال یا فریب خوردن خود را به میان می‌کشند علت اول، قانع نمودن اطرافیان، آشنایان و اقوام و شهروندان به این که قصوری نداشته‌اند و دومین علت، فرار از کردار زشت و زننده خود می‌باشد که این‌ها خود را فریب خورده نشان داده و مظلوم نمایی می‌کنند در حالی که اگر یک بار با اینگونه افراد بدون توجه به دروغ‌هایشان محاکمه شوند دیگر کسی ادعای اغفال نمی‌کند معمولاً کسی اغفال می‌شود که چشم و گوش بسته جایی برده شود نه اینگونه بانوان که خود راه ارتکاب به جرم را انتخاب می‌کنند.

  این آسیب شناس گفت: در اینگونه جرائم زنان به عنوان شاکی وارد میدان می‌شوند ولی شاکی باید عفت و اخلاق عمومی و مدعی العموم باشد نه این افرادی که نه حدود اخلاقی و اسلامی را رعایت کرده‌اند و نه قانون و مقررات اجتماعی را.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار