رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸
 • الإثنين ۱۱ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Monday 9 December
 • فت جايگاه خودروهاي داخلي در رده‌بندي کيفي اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلوگيري از انتشار گزارش کيفي خودروها را به دنبال داشته است. در اين ميان کارشناسان اين اقدام را نادرست و به نوعي پاک کردن صورت مسئله مي‌دانند.

  به گزارش عصرساري،تا پيش از اين شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران در هفته ابتدايي هر ماه گزارش رده‌بندي کيفي خودروهاي توليدي در ماه قبل از آن را منتشر مي‌کرد اما در يک ماه اخير اين اتفاق نيفتاده است.

  در اين زمينه با وجود قرار داشتن در هفته ابتدايي آذر ماه هنوز گزارش رده‌بندي کيفي خودروهاي توليدي در مهر ماه منتشر نشده است. در اين باره شنيده مي‌شود با توجه به اجرايي شدن دستورالعمل جديد بازرسي کيفي (آديت) و افت جايگاه خودروهاي توليد داخل در رده‌بندي کيفي، دفتر نيرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران خواسته که از انتشار گزارش رده‌بندي کيفي خودداري کند.

  اين وضعيت انتقاد کارشناسان را به دنبال داشته است. شهرام آزادي – عضو هيات علمي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي، در اين زمينه مي‌گويد: منتشر نکردن گزارش وضعيت کيفي خودروهاي داخلي واکنش مناسبي به افت جايگاه اين خودروها در رده‌بندي کيفي نيست بلکه تنها پاک کردن صورت مساله است.

  وي تصريح مي کند: وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت مساله را به طور کلي پاک و از انتشار گزارش رده‌بندي کيفي خودروهاي داخلي خودداري کرده است در حاليکه اين کار تنها باعث حساس شدن افکار عمومي شده و نتيجه عکس خواهد داشت.

  امرالله اميني – عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي، نيز با انتقاد از عدم انتشار گزارش رده‌بندي کيفي خودروهاي داخلي مي‌گويد: با توجه به آنکه وضعيت کيفي خودروهاي توليدي با جان مردم سر و کار دارد گزارش رده‌بندي کيفي هرچه زودتر بايد اعلام شود.

  وي ادامه مي‌دهد: استانداردهاي حاکم بر صنعت خودروي جهان همچنين تکنولوژي حاکم بر اين صنعت به سرعت در حال تغيير است با اين حال خودروسازان داخلي نتوانسته‌اند با اين موج تغيير همراه شوند.

  اميني خاطرنشان مي‌کند: وضعيت کيفي خودروهاي داخلي در ارزيابي‌ پيشين نيز مناسب نبود و طبيعي است که با سختگيرانه‌تر شدن شاخص‌هاي ارزيابي، وضعيت رده‌بندي کيفي به مراتب بدتر شده است.

  در اين زمينهرييس انجمن ملي حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان معتقد است که منتشر نکردن گزارش رده‌بندي کيفي خودروهاي داخلي نقض حقوق مصرف‌کنندگان است. محمد جعفري ادامه مي‌دهد: گزارش‌هاي ماهانه رده‌بندي کيفي خودروهاي داخلي تنها گزارش درباره کيفيت خودروهاي داخلي است که مصرف‌کنندگان به آن دسترسي دارند.

  وي خاطرنشان مي‌کند: هرگونه پنهان‌کاري و منتشر نکردن گزارش رده‌بندي کيفي اقدام نادرستي است که البته نمي‌تواند مدت زيادي ادامه يابد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار