رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 6 December
 • پدیده جوی ال نینو طی هفته های گذشته رکورد دهه اخیر را شکسته است.

  به گزارش عصرساري،پدیده جوی ال نینو طی هفته های گذشته رکورد دهه اخیر را شکسته است.

  اطلاعات جدید منتشر شده توسط اداره هواشناسی ملی آمریکا نشان می دهد که شاخص ال نینو نسبت به سال های اخیر رشد داشته و رکورد سال های ۱۹۹۷ و ۹۸ را شکسته است.

  برای سنجش شاخص ال نینو منطقه ای در اقیانوس آرام را با نام Nino ۳.۴  در نظر گرفته اند و با اندازه گیری دمای آن، این شاخص را معرفی می کنند.

  ال‌نینو یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر زمین می‌شود از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد.

  ال‌نینیو یک رخداد اقلیمی کلان است که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می‌دهد.نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب‌های سرد و گرم و همچنین بادهای این منطقه است. پیش از این معاون وزیر راه و شهرسازی گفته بود ال‌‌‌نینو با رشد بارش‌ها در غرب قاره آمریکای لاتین همراه است و پدیده لانینا بارش را در شرق قاره آسیا و اقیانوسیه خواهد داشت.

  ال نینو رکورد شکست!

  همان طور که در نمودار پایین مشاهده می کنید در سالهای ۹۷ و ۹۸، دمای این ناحیه ۲.۸ سانتی گراد بالاتر از دمای طبیعی بود با این حال در هفته دوم ماه نوامبر این شاخص ۳ درجه سانتی گراد بالاتر از میزان طبیعی قرار گرفته است و رکورد ثبت شده سال ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ را شکسته است. بالارفتن دمای هوا و شاخص ال نینو احتمالا امسال را به گرم ترین سال جهان تبدیل خواهد کرد.

  از هم اکنون اثرات ال نینو را می توان در نقاط مختلف جهان مشاهده کرد. آتش سوزی های اندونزی، بارش های سنگین در جنوب آمریکا و افزایش دمای هوا را می توان بخشی از عواقب ال نینو دانست.

  با این حال باید توجه کرد که اقیانوس آرام تنها یکی از مناطقی است که شاخص ال نینو در آن سنجیده می شود و دیگر مناطقی مانند پرو هنوز رکورد به دست آمده در سال ۱۹۹۷ را نشکسته اند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار