رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 13 December
 • اخیرا برخی گزارش‌ها نشان از رکورد کاهش قیمت گاز در آمریکا داشت. سوالی که به میان می‌آید این است که این کاهش قیمت چه تاثیری بر کل بازار می‌گذارد؟

  به گزارش عصرساري، نوسانات قیمت انرژی در یک سال گذشته میلادی، بازارهای زیادی را تحت تاثیر قرار داده است. نفت که بیش از یک سال است پله‌های سقوط را طی می‌کند و گاز نیز در برخی مناطق به این کاهش قیمت تن داده است.

  مساله کاهش رشد اقتصادی در برخی کشورها از جمله چین، تاثیر خود را در میزان تقاضا نشان داده که به طور طبیعی تاثیر آن در کل بازار قابل مشاهده است. هرچند که این مساله بیشتر خود را در نوسانات قیمت نفت نشان داده است.

  در کنار نوساناتی که بازار نفت در 1.5 سال گذشته تجربه کرده، مساله افت قیمت گاز در برخی مناطق این شائبه را به میان می‌آورد که شاید بازار گاز نیز همچون نفت، در حال تاثیرگرفتن از تحولات منطقه است.

  در بیان استدلال این تحولات صورت گرفته در بازار گاز می‌توان به رکوردی اشاره کرد که اخیرا در آمریکا زده شده است. آن‌طور که برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد، رکورد سقوط قیمت گاز طبیعی در بازار آمریکا شکسته شده است.

  بر اساس آخرین گزارشی که مهر در این رابطه منتشر کرده است، در هفته منتهی به دوم نوامبر قیمت گاز طبیعی هر چند در بازار آسیای شمال شرقی با افزایش روبرو شد اما در سه بازار اروپای جنوب غربی، NBP انگلیس و هنری هاب با کاهش قابل توجه همراه شد. از این رو در بازار آسیای شمال شرقی، قیمت تک محموله گاز طبیعی با افزایش ۳۵ سنتی به ۷ دلار و ۴۵ سنت به ازای هر میلیون BTU رسید.

  در بازار جنوب غربی اروپا هم قیمت گاز بدون تغییر باقی ماند و هر میلیون BTU گاز طبیعی در سطح شش دلار ثابت باقی ماند، این در حالی است که در بازار NBP انگلیس، قیمت تک محموله گاز طبیعی با کاهش ۲۱ سنتی به پنج دلار و ۷۲ سنت به ازای هر میلیون BTU و در بازار هنری هاب آمریکا، قیمت تک محموله گاز با ۱۹ سنت کاهش به رقم بی‌سابقه یک دلار و ۹۵ سنت به ازای هر میلیون BTU کاهش یافت.

  برخی در این رابطه معتقدند که پایین بودن تقاضا در آستانه فصل زمستان، پیش‌بینی زمستانی معتدل در نیمکره شمالی زمین، افزایش بی‌سابقه ذخیره ‌سازی گاز در آمریکا، کاهش واردات LNG توسط هند و ژاپن و کره ‌جنوبی به عنوان بزرگترین مصرف کنندگان گاز، افزایش عرضه LNG توسط استرالیا و آمریکا مهمترین دلایل سقوط قیمت گاز در بازار اروپا و آمریکا بوده است.

  اما اینکه این کاهش قیمت چطور ممکن است خود را به کل بازار بکشاند و آیا تاثیری در مناطق دیگر هم می‌گذارد، درست همان چیزی است که برخی آن را به شدت تکذیب می‌کنند. نرسی قربان، کارشناس ارشد گاز در این رابطه به اقتصادنیوز گفت: در حالی که در شرایط فعلی متوسط قیمت گاز خانگی در آمریکا هفت سنت است، در ژاپن قیمت دیگری و چیزی در حدود پنج برابر قیمت فعلی در آمریکاست.

  برهمین اساس هم نمی‌توان قیمت‌های گاز در نقاط مختلف را با هم مقایسه کرد، چرا که قیمت گاز یک مساله منطقه‌ای است که ممکن است در هر منطقه، قیمت خاص خود را داشته باشد. در حقیقت مانند نفت، قابل تحلیل و تعمیم به نقاط دیگر نیست.

  این صحبت قربان به این معناست که کاهش قیمت گاز در آمریکا نمی‌تواند علامتی برای کل بازار باشد. در حالی که در بازار نفت این چنین است و یک قیمت جهانی برای نفت مطرح می‌شود.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار