رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 13 December
 • هم اندیشی تغییر اقلیم و شهر با هدف احصا چالشهای پیشرو شهر تهران در مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران برگزار شد که پس از ارائه گزارش اساتید درباره اثرات تغییرات اقلیم بر شهرها به ویژه کلانشهر تهران، درباره راهکارهای مناسب با چالشهای پیشرو بحث و تبادل نظر شد.

  به گزارش عصرساري،بابک نگاهداری، رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: موضوع تغییرات آب و هوایی و یا تغییر اقلیم به عنوان تغییرات غیرعادی و مشخص در الگوهای مورد انتظار، امروزه موضوعی جهانی است، البته با توجه به اهمیت ویژه شهرها به عنوان کانون های اصلی جمعیتی، این اثرات بیشتر برای شهروندان ملموس است. کلانشهر تهران نیز به عنوان پایتخت کشور از این مورد استثنا نیست. به خصوص با توجه به سهم بالای شهر تهران از منظر اصلی‌ترین کانون جذب جمعیت کشور، سهم بالا در تولید ناخالص ملی و نقش‌های متعددی که در حوزه های فرهنگی و سیاسی ایفا می کند، پدیده‌هایی مانند طوفان های شدید، ریزگردها، فرو نشست زمین و کمبود منابع آب که همگی تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی‌اند، به عنوان چالش های کلیدی با حساسیت ویژه‌ای از سوی شهروندان دنبال می شود.

  وی ادامه داد: همانطور که مورد اشاره قرار گرفت موضوع، موضوعی جهانی است، که البته اثرات آن در سطوح ملی و محلی قابل لمس است. مطالعات نشان می‌دهد که بین ۴۰ تا ۷۰ درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای و ۷۱ تا ۷۶ درصد دی اکسید کربن تولیدی ناشی از شهرهاست، لذا مجموعه نظام مدیریت شهری در کنترل پیامدهای این موضوع نقش کلیدی دارد. این موضوع در کلانشهرهایی مانند تهران، به عنوان یکی از مهمترین کلانشهرهای منطقه دارای اهمیت ویژه‌ای است.

  وی افزود: اگرچه نظام مدیریت شهری در صف اول مواجهه با پیامدها و تبعات تغییرات اقلیمی است و شهروندان در اولین برخورد با مشکلات ناشی از این تغییرات آب و هوایی توقعات خود را از مدیریت شهری طلب می کنند اما در واقعیت ابزار اصلی سیاستگذاری در برخورد با این پدیده خارج از دسترس شهرداریها و شوراهای شهر است. نتایج مطالعات و پژوهشها در این خصوص علت اصلی این موضوع را عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری در کشور می دانند، چراکه ابزار و نهادهای مرتبط سیاستگذار در حوزه فناوریهای سوخت، تولید خودرو، صنایع و مواد اولیه مصرفی در اختیار مدیریت شهری نیست و در حوزه دولت و دستگاه‌های مرتبط در سطح ملی است. موضوع اساساً دارای ریشه‌های عمیق ملی است، اما مدیریت شهری تلاش دارد تا در حد امکان در خصوص این پدیده تأثیرگذار باشد.

  رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران درخصوص اقدامات شورای شهر تهران در جهت مقابله با چالشهای احتمالی تغییرات اقلیم تهران گفت: اعضای شهر از جنبه‌های مختلفی به این موضوع پرداخته اند تا از ظرفیتهای موجود در نظام مدیریت شهری کشور تا حد ممکن برای پرداختن به این مهم استفاده کنند. سیاستهای وضع شده از سوی شورای اسلامی شهر تهران را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد؛ دسته اول سیاستهایی که مستقیماً به موضوع تغییرات آب و هوایی در شهر تهران می پردازند به عنوان مثال مصوبه «برنامه حفاظت از اقلیم شهر تهران» و یا مصوبه «الزام شهرداری تهران به توسعه انرژیهای نو و تجدیدپذیر در شهر تهران».

  به گفته نگاهداری، دسته دوم سیاستهایی هستند که تمرکز آنها بر کاهش آسیبهایی است که تغییرات اقلیمی برای شهر تهران به همراه دارند مانند مصوبه «الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه جامع پیشگیری و کاهش آسیب پذیری و سازگاری با تغییرات اقلیم شهر تهران»، اما آنچه دارای اهمیت است لزوم همدلی و همکاری دستگاههای مرتبط دولتی و در سطوح ملی در اجرای این سیاستها است و شهرداری تهران به تنهایی نمی‌توانند کلیه اهداف این حوزه را محقق کند.

  وی ادامه داد: برای درک اهمیت توجه به این پدیده در سطح ملی می توان به متن سیاستهای کلی محیط زیست ۲۶ آبان ماه رجوع کرد که در مواد متعدد به موضوع هایی «مانند پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده‌ی هوا، آب، خاک، آلودگی‌های صوتی، امواج و اشعه‌های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم، …»، «مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست‌محیطی»، «گسترش اقتصاد سبز »و «بهره‌گیری مؤثر از فرصت‌ها و مشوق‌های بین‌المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم‌کربن و تسهیل انتقال و توسعه‌ی فناوری‌ها و نوآوری‌های مرتبط» پرداخته شده است. این موضوع ضمن تأکید مجدد بر اهتمام مدیریت شهری تهران در پیگیری اجرای این سیاست ها در سطح محلی، مسئولیت کلیه قوای کشور در تحقق این اهداف را یادآوری می‌کند.

  نگاهداری با بیان اینکه مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران نیز به عنوان بازوی مطالعاتی و مشورتی نظام مدیریت شهری کلانشهر تهران در نقشه راه احصاء چالش‌های پیش روی شهر تهران، جایگاه ویژه‌ای را برای برنامه ریزی در حوزه تغییرات آب و هوایی و اقلیمی شهر تهران قائل شده است خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه در نشست «هم اندیشی تغییر اقلیم و شهر» که در روز ۲۵ آبان ماه در محل این مرکز برگزار شد، نتایج مطالعات کاربردی در تغییرات آب وهوایی در شهر تهران را که با همکاری این مرکز و دانشگاه شهید بهشتی انجام گرفته بود، مورد تضارب آراء قرار داد. در این نشست اعضاء مدعو از اساتید دانشگاه، نمایندگان اعضاء شورای اسلامی شهر و همچنین مدیران سازمانهای مرتبط در شهرداری تهران ضمن بررسی و اظهار نظر درخصوص نتایج مطالعات، روشهای عملیاتی متعددی را برای کاربردی کردن راهکارهای اجرایی در این حوزه ارائه کردند.

  وی اظهار امیدواری کرد که با اهتمام تمام قوا به سیاستهای کلی محیط زیست که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، تمامی قوا نظام مدیریت شهری را در تلاش برای اجرایی کردن حداکثری این راهکارها یاری کنند.

  به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه گلمکانی، رییس ستاد محیط زیست شهرداری تهران با تاکید بر انتقال مفاهیم محیط زیستی به بدنه جامعه و جلب مشارکت اجتماعی در این عرصه گفت: بی تردید امروز نیازمند مطالعه و بررسی تغییرات اقلیمی هستیم. درصد قابل توجهی از مدیریت ساخت و سازها در شهر که تاثیر بر اقلیم دارد و حتی مدیریت اقلیم می تواند بر عهده خود شهروندان قرار گیرد.

  وی افزود: خوشبختانه رویکرد مدیریت ارشد شهرداری تهران محله محوری و تبدیل شهرداری تهران به نهادی اجتماعی است؛ می توانیم با بهره گیری موثر تر از این ظرفیت گام های بلندی در تمامی عرصه ها به ویژه مسائل محیط زیستی برداریم. قطعا با استفاده از توانمندی بالای محلی و تعامل و پیوست شهروندان با نخبگان و دانشگاهیان می‌توانیم در زمینه کاربست مطالعات بیش از پیش موفق باشیم.

  رییس ستاد محیط زیست شهر تهران تاکید کرد: باید تغییر رویکردی نسبت به چالشهای آینده شهر تهران به ویژه در حوزه محیط زیست داشته باشیم.

  مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نقش ترجمه دانش را دارد.

  گلمکانی با اشاره به اینکه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نقش ترجمه دانش برای مردم و مدیران را برعهده دارد گفت: ستاد محیط زیست آمادگی ۱۰۰ درصدی برای تعامل و همکاری بیشتر با مرکز مطالعات در جهت بررسی تغییرات اقلیم در شهر و چالش های احتمالی و یافتن راهکارهای مناسب دارد.

  وی در بخش دیگری از صحبتهای خود از احداث خانه‌های محیط زیست در آینده نزدیک خبر داد و افزود: به زودی در ۳۵۴ محله شهر تهران خانه محیط زیست آغاز به کار می‌کنند. برای هر یک از خانه‌های محیط زیست در محلات ماموریتهایی از جمله تهیه نقشه محیط زیستی محلات تعیین می‌شود؛ امیدواریم در راستای اجرای ماموریتها، خانه‌های محیط زیست بتوانند تعامل موثری با دانشگاهیان در محلات داشته باشند تا مشکلات محیط زیستی محلات مرتفع شود.

  به گزارش ایسنا، تغییرات آب‌وهوایی و یا تغییر اقلیم یعنی هر تغییر مشخص در الگوهای مورد انتظار برای وضعیت میانگین آب و هوایی که در طولانی مدت در یک منطقه خاص یا برای کل اقلیم جهانی، رخ بدهد. تغییر اقلیم نشان دهنده‌ تغییرات غیر عادی در اقلیم درون اتمسفر زمین و پی آمدهای ناشی از آن در قسمت‌های مختلف کره‌ی زمین است.

  تغییر اقلیم پدیده‌ای است که در نتیجه فاکتورهایی همچون فرایندهای دینامیکی زمین و یا عوامل بیرونی همچون تغییرات در شدت تابش آفتاب و یا فعالیتهای انسانی رخ می‌دهد. عوامل خارجی تأثیر گذار بر اقلیم را اغلب نیروهای اقلیمی می‌نامند و شامل فرایندهایی همچون نوسانات در شدت نور خورشید، انحراف در مسیر حرکت زمین و افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای می‌شود. بازخوردهای ناشی از تغییر اقلیم متغیر می‌باشد و ممکن است سبب افزایش یا کاهش این عوامل درونی شوند. تغییرات اقلیمی به نوسانات درون محیط زمین، فرایندهای طبیعی موجود در اطراف آن و تأثیر فعالیت بشر بر آن برمی‌گردد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار