رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
 • الثلاثاء ۳ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Tuesday 26 May
 • روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه در گزارشی در شماره امروز خود نوشت : آنکارا شکنجه های غیر انسانی سازمان سیا را محکوم اما در باره نقل و انتقال بازداشت شدگان از طریق پایگاه اینجیرلیک سکوت کرد. به گزارش علویون از شبکه خبر؛ جمهوریت نوشت :‌ وزارت امور خارجه ترکیه انتشار گزارش سنای آمریکا درباره شکنجه های […]

  روزنامه جمهوریت چاپ ترکیه در گزارشی در شماره امروز خود نوشت : آنکارا شکنجه های غیر انسانی سازمان سیا را محکوم اما در باره نقل و انتقال بازداشت شدگان از طریق پایگاه اینجیرلیک سکوت کرد.

  به گزارش علویون از شبکه خبر؛ جمهوریت نوشت :‌ وزارت امور خارجه ترکیه انتشار گزارش سنای آمریکا درباره شکنجه های غیر انسانی که سازمان سیا علیه مظونین به دست داشتن در اقدامات تروریستی انجام داد ، برای آشکار شدن این مسئله مهم ارزیابی و تاکید کرد عاملان این شکنجه ها باید پاسخگوی اقدامات خود باشند.

  وزیر امور خارجه ترکیه گفت : بخشی از گزارش که ما بررسی کرده ایم نشانگر آنست که رفتارها و شکنجه های غیر انسانی و غیر قابل قبول صورت گرفته است.

  جمهوریت می افزاید : مقامات ترکیه به رغم انتقادها از این مسائل به این موضوع اشاره نمی کنند که سازمان سیا در چارچوب برنامه شکنجه مظونین ، 24 بار از پایگاه هوایی اینجیرلیک و حریم هوایی ترکیه استفاده کرده است. این ادعاها در اسناد ویکیلیکس نیز منتشر شد. راس ویلسون سفیر سابق آمریکا در ترکیه در یکی از اسناد مورخ 8 ژوئن 2006 میلادی در نامه ای به فرمانده وقت نیروی هوایی آمریکا جزییات موافقت ترکیه را تشریح کرده است.

  هواپیمای انتقال متهمین آمریکایی

  وی در این نامه که پیش از سفر نورمن شوارتز فرمانده وقت نیروی هوایی آمریکا ارسال شده است ، به وی اعلام کرد که ارتش ترکیه از سال 2002 میلادی به آمریکا اجازه داده است از پایگاه اینجیرلیک برای نقل و انتقال بازداشت شدگان استفاده کند. وی خاطر نشان کرد ، هواپیماهای متعلق به سیا تا آن تاریخ 24 بار از پایگاه هوایی اینجیرلیک ترکیه استفاده کردند.

  بر اساس این گزارش ستاد ارتش آمریکا تصمیم گرفته بود شوارتز در سفری که ژوئن سال 2006 میلادی به ترکیه انجام داد برای تمدید دوباره مجوز مذکور با مقامات ترکیه گفتگو کند.

  جمهوریت در ادامه این گزارش درباره ادعاهای همکاری ترکیه با سازمان سیا نوشت : ترکیه در دستگیری یک مظنون به سیا کمک کرد و اجازه استفاده از حریم هوایی و پایگاه هایی  هوایی خود را داد. در سال 2006 میلادی عبدالباقی که وی به عنوان مسئول عملیات القاعده در افغانستان نام برده می شد در ترکیه دستگیر و به آمریکا تحویل داده شد. وی ماه آوریل 2007 میلادی به پایگاه گوآنتانامو فرستاده شد. همچنین بر اساس ادعاهای دیگر دست کم 6 تن از افرادی که به صورت غیر قانونی به گوانتانامو فرستاده شدند از طریق اینجیرلیک به این پایگاه فرستاده شدند.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار