رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۱۳ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Wednesday 11 December
 • گزارشی از ضرورت رعایت نکات ایمنی و اخلاقی در ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان

  عزاداری‌ قبول!

  ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان فرا رسیده و اکنون تا 10 شبانه‌روز و در برخی شهرها و روستاها تا یک ماه، بساط غذا و عزای حسین‌(ع) و اهل بیت گرامی‌اش به راه است.

  به گزارش عصرساری، ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان فرا رسیده و اکنون تا 10 شبانه‌روز و در برخی شهرها و روستاها تا یک ماه، بساط غذا و عزای حسین‌(ع) و اهل بیت گرامی‌اش به راه است.
  اما در همین ایام سوگواری، چنانچه ایمنی لازم جهت عزاداری عزاداران سرور و سالار شهیدان تامین نشود، می‌تواند منجر به اتفاقات تلخ و دردناکی همچون آتش‌سوزی‌ فاجعه‌بار مسجد ارک تهران در پنجم محرم‌الحرام (بیست و ششم بهمن‌ماه سال ۸۳) شود.

  آماده باش آتش نشانی ساری
  آتش نشانی ساری نیز در همین راستا طی روزهای گذشته از آماده باش آتش نشانی مرکز استان در ایام محرم خبر داد و گفت: به منظور افزایش ضریب ایمنی مراسم‌های عزاداری در اماکن مذهبی تدابیر ایمنی ویژه‌ای را در دستور کار قرار دارد.
  سید حمید هاشمی رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری گفت: این سازمان به منظور تامین ایمنی هرچه بیشتر اماکن مذهبی از جمله تکایا، هیات‌ها و حسینیه‌ها در نقاط مختلف شهر ساری در ایام ماه محرم، اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است.
  وی افزود: همه ساله در آستانه فرا رسیدن ماه محرم بازدید ایمنی از تکایا و مساجد از سوی کارشناسان پیشگیری سازمان آتش نشانی و ماموران و فرماندهان عملیاتی در قالب گشت ایمنی انجام می‌شود و دستورالعمل ایمنی آن نیز صادر تا متولیان، هیات امنا و مسوولان نسبت به رفع نقایص ایمنی اقدام کنند.
  رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری گفت: این سازمان برای آموزش، بازدید‌ها و مشاوره در زمینه ایمنی در هر زمان آمادگی کامل دارد و مسوولان حسینیه‌ها و هیات‌ها می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به اداره آموزش و پیشگیری و یا نزدیک‌ترین ایستگاه آتش نشانی و یا از طریق تماس تلفنی با شماره ۰۱۱۳۳۲۶۰۱۴۰ موضوعات درخواستی را با این سازمان مطرح کنند.
  هاشمی افزود: این سازمان طبق سال‌های گذشته اقدامات همه جانبه‌ای را درخصوص پیشگیری‌های لازم به منظور جلوگیری از هرگونه حریق و حادثه در مکان‌هایی که اقدام به برگزاری مراسم عزاداری در ایام ماه محرم می‌کنند، انجام می‌دهد.
  او گفت: آتش نشانان ساروی علاوه بر آموزش هیات امنا و هیات عزاداران حسینی و بازدید ایمنی از اماکن برگزاری مراسم‌ها، شارژ رایگان کپسول‌های اطفای حریق با تایید کارشناسان پس از بازدید از محل را انجام می‌دهند.
  رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری افزود: تهیه و توزیع بروشور ایمنی بین شهروندان، استقرار خودرو‌های عملیاتی در مکان‌های حساس شهر و در مجاورت محل برگزاری مراسم‌های مذهبی از دیگر اقدامات این سازمان است.
  هاشمی به عزاداران حسینی توصیه‌هایی نیز داشت که به شرح زیر است:
  1- در فضا‌های تجمعی پرتراکم مانند زیارتگاه‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا به ازای هر ۵۰ تا ۳۰۰ نفر دو راه خروج، از ۳۰۱ تا ۱ هزار نفر سه خروجی و بیشتر از یک هزار نفر چهار خروجی دور از هم که همواره باز و بدون هر گونه مانع باشند، ضروری است.
  2- برای افراد سالخورده و اطفال و بانوان حتما باید مکانی در نزدیک‌ترین نقطه به خروج بی‌خطر پیش‌بینی شود.
  3- در مواقعی که نیاز است هنگام عزاداری، روشنایی‌ها قطع شود حتماً باید سردر معابر خروج از تکایا و راه‌های منتهی به خارج روشن باشد.
  4- در هنگام دسته روی در معابر از عدم برخورد علم‌ها و پرچم‌ها با سیم‌های برق اطمینان حاصل کنید.
  5- رعایت فاصله مناسب سیم، اتصالات، ادوات و تجهیزات الکتریکی از مواد و مصالح قابل اشتعال مانند پرده، پرچم، فرش و تابلو الزامی است.
  6- استفاده از لامپ‌های برق با توان بالا و بدون حباب و حفاظ در داخل تکایا ممنوع است.
  7- در اخذ انشعاب از لوله‌کشی گاز حتماً از شیلنگ‌های فشار قوی مخصوص و بست مناسب استفاده شود.
  8- رعایت حداقل یک متر فاصله بین وسایل گرمازا و لوازم قابل اشتعال پشتی، فرش و پرچم الزامی است.
  9- قسمت طبخ نذورات در مکان مناسب و دور از محیط تکایا انتخاب شود و تهویه مناسب مکان عزاداری و طبخ غذا در نظر گرفته شود.
  10- از نگهداری مواد نفتی و مایعات قابل اشتعال در داخل سالن و محل طبخ غذا جلوگیری شود.
  11- از دود کردن اسپند و عود با استفاده از زغال و منقل در داخل هیئت و تکایا خودداری شود.
  12- در صورت نیاز به خاموشی در هنگام عزاداری، چراغ راهنما بر سر درب ورودی هیات و مسیر خروج حتماً روشن باشد.
  13- در صورت بروز آتش‌سوزی ضمن حفظ خونسردی و خارج کردن افراد از داخل این اماکن، همزمان با اطلاع دادن آن به سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی از طریق تلفن ۱۲۵، برای خاموش کردن آتش‌سوزی با وسعت کم، در حد بستن شیر گاز و یا قطع فیوز برق و با استفاده از خاموش کننده‌های دستی، اقدام کنند.

  جمع بندی
  البته عزاداران عزیز به غیر از رعایت نکات ایمنی، باید خطوط قرمز اخلاقی را نیز رعایت کنند؛ مثلا اینکه خدای ناکرده، به خاطر گرفتن نذری امام حسین (ع)، به عزاداران دیگر جسارت نکنند و به قصد یک بشقاب نذری، تنه‌های سخت و بد به دیگران نزنند و به کسی توهین نکنند و برای رسیدن و جاگرفتن زودتر در مراسم‌های سرور و سالار شهیدان، چراغ قرمزی را رد نکرده و از سرعت مجاز در شهرها عدول نکنند و همچنین ظروف یکبار مصرف شربت و غذاهای نذری را در داخل خیابان رها نکنند، چراکه عزاداران واقعی امام حسین (ع) از میان با فرهنگ‌ترین و قانونمندترین افراد این سرزمین هستند..
  البته هیات‌ها و دسته‌جات سینه‌زنی در سطح شهرها و روستاها نیز نباید به بهانه عزاداری برای اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، صدای بلندگوهای خود را بیشتر از حد مجاز بالا ببرند و برای همسایگان خود مزاحمت ایجاد کنند.
  با این امید که با رعایت هرچه بیشتر این نکات ایمنی و اخلاقی، سوگواری‌هایمان برای سیدالشهدا (ع) و هفتاد و دو تن از یاران و اهل بیت ایشان، بیش از سال‌های گذشته مقبول درگاه حق قرار گیرد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار