رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
 • الخميس ۱۵ شعبان ۱۴۴۱
 • 2020 Thursday 9 April
 • تحلیل بر سودای مردی که بین شهردار و معاون وزیر بودن مردد است، به بهانه افتتاح عجیب مسجد جامع ساری؛

  اشتباه استراتژیک آقای وزیر!

  مسجد جامع ساری، کمی بیش از یک سال پس از آتش گرفتن، در آخرین روز مرداد 1398 افتتاح مجدد شد! 21 تیر 1397، آتش، گریبان مسجد قدیمی کشور و مازندران را گرفت و این مکان تاریخی و دوست‌داشتنی مردم مرکز مازندران، طعمه حریق شد.

  به گزارش عصرساری، مسجد جامع ساری، کمی بیش از یک سال پس از آتش گرفتن، در آخرین روز مرداد 1398 افتتاح مجدد شد! 21 تیر 1397، آتش، گریبان مسجد قدیمی کشور و مازندران را گرفت و این مکان تاریخی و دوست‌داشتنی مردم مرکز مازندران، طعمه حریق شد.
  از آن زمان تا امروز، خیلی از مسوولان کشوری و استانی مصمم شدند تا مسجد جامع، دوباره سرپا و احیا شود. رایزنی‌ها و برنامه‌ریزی‌های زیادی صورت گرفت و سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان متولی اصلی مسجد، شروع به برنامه‌ریزی برای بازسازی آن کرد. علی‌اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی کشور شخصا در ساری حضور پیدا کرد و وزیر راه و شهر سازی؛ مهندس اسلامی، که آن زمان استاندار مازندران بود، به طور جدی پیگیر شد تا حال مسجد تاریخی مازندران، هر چه زودتر بهبود یابد. متاسفانه اما طبق یک عادت زشت و دیرینه در مازندران و ساری، دوباره انگار منافع گروهی و جناحی توسط عده‌ای بر منافع جمعی و خواست مردم، ارجح دانسته شده و کسانی سعی دارند، در این میان حتی از آتش گرفتن بخشی از هویت مرکز مازندران به نفع خود بهره‌برداری کنند.
  «مهدی عبوری» شهردار سابق ساری که معاون وزیر راه و شهرسازی شد، بعضی‌ها فکر کردند که مرکز مازندران شاید بعد از مدت‌ها از دعواهای مرسوم این سال‌ها نجات پیدا کند. عبوری در این سال‌هایی که شهردار ساری بود، کارهای بزرگ مثبتی انجام داد اما کارهای بزرگ منفی هم کم نداشت! او شاید به دلیل مشاوره‌های مشاوران اشتباهی وارد بازی رقابت با دیگرانی شد که به زعم او دشمن خونی‌ او و هم‌طیفانش بودند.
  ماجراهایی که در سال‌های گذشته در ساری به دلیل نگاه‌های قومی رخ داد کم نبوده‌اند که اینجا قرار نیست به آنها بپردازیم اما نمونه آخری‌اش که افتتاح مسجد جامع بعد از بازسازی‌اش بود، نشان داد که این قصه هنوز سر درازی دارد!
  مراسمی که ناگهان اعلام شد با حضور مهندس اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی و استاندار سابق مازندران و مهدی عبوری؛ معاون وزیر راه و شهرسازی و شهردار سابق ساری و استاندار مازندران و چند مسوول دیگر کشوری و استانی و شهری برگزار خواهد شد. مسأله‌ای که عدم اطلاع‌رسانی درست آن و هماهنگ نبودنش با مقامات عالی استان، تعجب زیادی
  را برانگیخت.
  ابهام موجود دراین‌باره به حدی بود که تا ساعت‌های نزدیک به شروع مراسم، خیلی از مقامات از آن اظهار بی اطلاعی می‌کردند. کمی بعد معلوم شد که آمدن وزیر راه و شهرسازی برای افتتاح مسجد جامع به اطلاع مستقیم استاندار مازندران به عنوان شخص اول استان و نماینده دولت نرسیده است؛ آن هم زمانی که معاون اول رییس جمهور و وزیر ورزش به مناسبت هفته دولت در مازندران بودند.
  از طرف دیگر برای این افتتاح حتی با رییس سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان متولی اصلی بازسازی مسجد جامع و مدیرکل این سازمان در مازندران هم هماهنگ نشد؛ اتفاقی که منجر به دلخوری آنها شد و حضور در این مراسم را به صلاح ندانستند. استاندار هم که از این همه بی برنامگی و رعایت نکردن آداب برگزاری چنین مراسمی که معمول است، بسیار تعجب کرده بود و در غرب استان به سر می‌برد، نخواست و نتوانست در مراسم حاضر شود.
  همه چیز دوباره بوی تک محوری می‌داد و به نوعی ابراز قدرت. انگار که مهدی عبوری می‌خواست بگوید، با اینکه در ساری مسوولیتی ندارد اما شهردار ساری همچنان اوست!
  شنیده‌ها حاکی‌ست که از اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی هم خواسته شد که در مراسم افتتاحیه‌ای که بوی افتتاح نمی‌داد و در آن مسایل دیگری لحاظ شده بود شرکت نکند ولی او نپذیرفت و شرکت کرد. نکته‌ای که با توجه به روحیات قانون‌مند و مبادی آداب او، تعجب زیادی را برانگیخت و تحلیل‌های منفی زیادی را
  باعث شد.
  مسجد جامع با لطایف‌الحیل فراوانی به هرشکلی که بود توسط مهدی عبوری و دوستانش افتتاح شد؛ در حالی که متولیان اصلی چنین اتفاقی نادیده انگاشته شدند تا شاید وقتی دیگر و ضرب شصتی دیگر و ادامه و تکرار ملال و منفعت‌طلبی و شاخ و شانه کشیدن‌های دیگر.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار