رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
 • الجمعة ۴ رجب ۱۴۴۱
 • 2020 Friday 28 February
  • سه شنبه 6 آگوست 2019 - 11:35
  • کد خبر : 108770
  • اسلایدر
  • چاپ خبر : کاشت بی‌مهری در فصل برداشت
  تلاش برای ممنوع شدن واردات برنج ادامه دارد؛

  کاشت بی‌مهری در فصل برداشت

  مازندران به‌تنهایی بیش از ۴۰ درصد از نیاز برنج کشور را تأمین می‌کند و مسؤولان امر باید واردات برنج را تا پایان برداشت برنج متوقف کنند تا از دغدغه کشاورزان کاسته و بی‌مهری‌ها به کشاورزان تمام شود.

  به گزارش عصرساری، همه مازندران بوی خوش شالی را می‌دهد، آری برنج میراث نیاکان ماست برای یک شمالی بوی زندگی را دارد، کاشت برنج رنج دارد و کشاورز از اول بهار تا تابستان، تمام دغدغه‌اش شالیزار است.
  سال گذشته بود که به خاطر نداشتن آب بسیاری از شالیزارها خشک شدند اما بازهم با تمام مشکلات پیشِ روی کشاورزان در بسیاری از مناطق برنج کشت شد، اما امسال سال پرآبی بود و کشت برنج رونق خوبی پیدا کرد.
  برداشت برنج از شالیزارهای مازندران از نیمه ‌دوم تیرماه شروع شده و تا پایان آبان‌ماه ادامه دارد و هر کسی به نیتی برنج را درو می‌کند، برنج‌کاری به نیت عروسی، یکی برای خرج دانشگاه فرزندش و یکی دیگر برای خرج مکه و …محصول خود را درو می‌کنند و کسی تمام زندگی‌اش با فروش برنج سپری می‌شود.
  اما خبرهایی این روزها به گوش می‌رسد و کمی بازار فروش را آشفته می‌کند و خستگی را بر دوش کشاورزان و برنجکاران برجای می‌گذارد. این خبر با این عنوان در فضای مجازی (باز هم واردات برنج در فصل برداشت) دست به دست می‌شود. در این خبر آمده است که دبیر انجمن وارد کنندگان برنج از انتظار تخصیص ارز دولتی 180 هزار تُن برنج در مبادی ورودی کشور خبرداده تا بازار برای ماه محرم و ورود حجاج ملتهب نشود و این خبر موجب نگرانی برنج‌کاران شمالی را در پی داشته است.

  ممنوعیت واردات برنج در آغاز فصل برداشت
  در همین راستا استاندار مازندران در نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان اقتصادی استان در محمودآباد خطاب به رضا رحمانی با بیان اینکه اعمال محدویت و ممنوع کردن وادرات برنج در دولت، پای دلالان را از بازار برنج در فصل برداشت این محصول استراتژیک قطع کرده بود، گفت: کشاورزان انتظار دارند برای تقویت اقتصاد و معیشت‌شان امسال نیز ممنوعیت همزمان با آغاز فصل برداشت برنج داخلی اعمال شود.
  احمد حسین‌زادگان کشاورزان استان‌های شمالی کشور را به عنوان خط مقدم تامین نیاز غذایی کشور دانست و افزود: کشاورزان چشم انتظار توجه بیشتر دولت و مجلس هستند. استاندار مازندران از دستگاه‌های ذیربط جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی برای اعمال ممنوعیت واردات برنج خارجی و جلوگیری از توزیع برنج خارجی موجود در بازار استان‌های شمالی خواستار شد و این درخواست‌ها را مطالبه جدی کشاورزان برنجکار دانست و بر آن تأکید کرد.

  نامه نمایندگان به رییس جمهور برای ممنوعیت واردات برنج
  نمایندگان سه استان شمالی هم در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور خواستار دستور فوری وی برای ممنوعیت واردات برنج شدند.
  این نامه که از سوی ولی‌الله نانوا کناری نماینده بابلسر و فریدونکنار و رییس مجمع نمایندگان استان مازندران تهیه شده و به امضای نمایندگان سه استان گیلان، مازندران و گلستان نیز رسیده است، خطاب به حسن روحانی رییس جمهور نوشته شده اما رونوشت آن برای ۲ وزیر جهاد کشاورزی و صمت هم ارسال شده است.

  طبق شواهد نیازی به واردات برنج نیست
  رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران درباره واردات برنج در زمان ورود حجاج و ماه محرم نیز اظهار کرد: طبق گفته مدیرکل غلات کشور امسال 2 میلیون و 500 هزار تُن برنج در استان‌های شمالی تولید می‌شود و نیاز کشور 3 میلیون و 200 هزار تُن است، در سه ماهه اول امسال 700 هزار تُن برنج وارد کشور شد.
  ابراهیم قربان‌نژاد با بیان اینکه شواهد نشان می‌دهد که نیازی به واردات برنج نداریم، افزود: نامه‌ای از استاندار مازندران و مجمع نمایندگان زده شد که تا 4 ماه از زمان برداشت برنج واردات نداشته باشیم. این مسؤول با اشاره به اینکه فعلا وارد نشود تا میزان تولید برنج مشخص شود، خاطرنشان کرد: امسال میزان برداشت برنج ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تُن است و اگر تولید برنج در کشور پاسخگوی نیاز مردم نبود در ۴ ماه آخر سال برنج وارد کنند.
  رییس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه 75 هزار هکتار از شالیزارهای استان برنج برداشت شده که ۷۲ هزار هکتار به صورت مکانیزه برداشت شده که هزینه تولید در این روش کمتر است و 3 هزار هکتار به صورت سنتی و دو مرحله‌ای برداشت شده است، یادآور شد: برای بهره‌بروی از زمین و اجرای سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی تولید را مختص مازندران و گیلان کردند که منابع آبی آن تامین شده است.
  وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۱ هزار هکتار پرورش رتون و ۲۲ هزار هکتار نشا مجدد انجام شده است، تصریح کرد: جهت مدیریت آب و مصرف بهینه و صرفه‌جویی در مصرف آب بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی با آموزش لازم به صورت تناوبی آبیاری شد.
  این مسؤول با بیان اینکه قیمت برنج در شالیکوبی‌ها ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، یادآور شد: قیمت برنج خوب است و هزینه برنج‌کار را پوشش می‌دهد.

  214 هکتار اراضی مازندران زیر کشت برنج
  معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران نیز طی گفت‌وگویی اظهار کرد: 214 هکتار از اراضی مازندران زیر کشت برنج است که ۵۵ هزار هکتار آن ارقام پرمحصول هستند و کشت برنج نسبت به سال گذشته ۲۰ هزار هکتار بیشتر شده است و کشت ۷۵ هزار هکتار رتون و کشت مجدد در مازندران پیش‌بینی می‌شود.
  بهادری افزود: کاشت برنج هزینه دارد و سختی کار بالا رفته است در حال حاضر همه موارد مربوط به کشاورزی چهار برابر شده و باید ۲۰ درصد افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه باید به حقوق مصرف‌کننده توجه شود، گفت: اگر قیمت برنج زیاد بالا برود مصرف‌کننده به سمت واردات برنج می‌رود و این به نفع برنج‌کاران نیست.
  این مسؤول با اشاره به اینکه این میزان تولید برنج غذای ۲۵ میلیون ایرانی را تامین می‌کند، تصریح کرد: طبق اصولی که از سال‌های گذشته داشتیم ۴ ماه حق واردات برنج ندارند و ممنوع است و باید در صورت لزوم برنج وارد شود./فارس

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار