رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
 • الأربعاء ۴ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Wednesday 27 May
 • مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری با اشاره به اینکه با توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها دنبال ارتقای وضع موجود هستیم، گفت: صنایع سلولزی را نباید وابسته به جنگل‌های هیرکانی با قدمت 140 میلیون ساله کنیم.

  به گزارش عصرساری، سیدمحسن موسوی‌تاکامی ظهر امروز به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری از 15 الی 21 اسفندماه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در حفظ منابع طبیعی نیازمند استفاده از ظرفیت مردمی هستیم، اظهار کرد: بدون استفاده از مردم امور منابع طبیعی پیش نمی‌رود.

  وی با بیان اینکه در حوزه ساری 794 هزار و 14 هکتار جنگل وجود دارد، تصریح کرد: 404 هزار هکتار دارای مجری طرح جنگلداری بود که امروز با تعطیلی بهره‌برداری براساس مصوبه مجلس، نیروهای مجریان طرح در جهت حفاظت از جنگل‌ها با ما همکاری می‌کنند، با اعتباراتی که در این زمینه درنظر گرفته شد، هزار و 297 نفر در حال حاضر در بخش حفاظت مشغول به کار هستند.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری با اعلام اینکه معیشت 13 هزار و 300 خانوار به مرتع وابسته است گفت: در بهره‌برداری از برداشت گیاهان دارویی اولویت با بهره‌برداران است.

  این مسئول ادامه داد: تهیه نقشه کاداستر 116 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی جزء وظایف ما بود و علاوه براین نیز 570 هزار هکتار مازاد برقرارداد جزو برنامه ها است و تهیه کاداستر 500 هزار هکتار از عرصه های ملی در قالب برنامه 100 روزه انجام می‌شود.

  موسوی ادامه داد: عرصه های جنگلی استان مازندران تاپایان سال مالی 97 سنددار می شوند و نسبت به تهیه نقشه کاداستر اقدام می‌شود.

  وی بیان کرد: بیلان آب در بسیاری از نقاط در استان منفی است و رسانه‌ها باید با حساسیت بالا با این مقوله برخورد کنند و مردم را آگاه سازند تا خانواده‌ها آب را بهینه مصرف کنند.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری تنها راه کنترل بحران آب و کاهش شدت آن را اجرای عملیات آبخیزداری دانست و اظهار کرد: در سال 97 با دستور رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی اعتبار 200 میلیون دلار معادل 700 میلیارد تومان برای مقابله با بحران آب، برای آبخیزداری در نظر گرفته شد که سهم استان مازندران 20 میلیارد تومان است.

  این مسئول با اشاره به اینکه با توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها دنبال ارتقای وضع موجود هستیم، گفت: صنایع سلولزی را نباید وابسته به جنگل‌های هیرکانی با قدمت 140 میلیون ساله کنیم.

  موسوی گفت: 7 هزار و 500 هکتار شمشادستان در حوزه اداره کل منابع طبیعی ساری وجود داریم که همه آن به بیماری قارچی بلایت و آفت شب پره آلوده شدند.

  وی در بخش دیگری با اشاره به اینکه در طرح میراث ماندگار 430 هزار اصله درخت در استان توزیع شده است، خاطرنشان کرد: تا کنون یک میلیون و 900 هزار اصله درخت از نوع جنگلی، اکالیپتوس و صنوبر توزیع شده است.

  مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران – ساری با اعلام اینکه در خطیرکوه و آمل بیشترین معادن را داریم، ادامه داد: بسیاری از معادنی که پلمب شدند با گزارش منابع طبیعی صورت گرفت و در حوزه نظارتی کوتاه نمی آییم.

  موسوی در پایان گفت: در اراضی دارای پوشش جنگلی به هیچ عنوان مجوز معادن صادر نمی شود و در حاضر سیاست به سمت معادن تجمیعی است.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار