رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸
 • الأربعاء ۱۷ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 22 May
  • شنبه 22 دسامبر 2018 - 09:20
  • کد خبر : 107984
  • خبر2
  • چاپ خبر : مردم را با کاپشن مشکی نخواهید…

  یک نمانیده مجلس به کارمند دولت توهین می‌کند. این رفتارش خلاف قانون و اخلاق است، اما تعداد قابل‌اعتنایی نماینده مجلس ازجمله رئیس دستگاه تقنین که وظیفه صیانت از قانون را بر عهده دارند از قانون‌شکنی حمایت می‌کنند.

  به گزارش عصرساری،درصحنه توهین نماینده سراوان دو نفر حاضر و نقش‌آفرین بودند؛ نماینده گمرک و آقایی با کاپشن مشکی. هردو نفر عصبانی و معترض می‌شوند اما واکنش‌ها متفاوت است. با این تفاوت کار داریم.

  یک نمانیده مجلس به کارمند دولت توهین می‌کند. این رفتارش خلاف قانون و اخلاق است، اما تعداد قابل‌اعتنایی نماینده مجلس ازجمله رئیس دستگاه تقنین که وظیفه صیانت از قانون را بر عهده دارند از قانون‌شکنی حمایت می‌کنند.

  ماجرا را در سطح یک خبر نبینید. ابعاد ماجرا دارای رنج عمیقی است. این حادثه با همه اخبار حواشی‌اش، رویارویی میان اخلاق و قانون با حاکمیت قلدرمآبانه تعدادی ژنرال سیاسی است. دقت کنیم؛ اگر با خطای نماینده منطقی رفتار می‌شد چنین تقابلی شکل نمی‌گرفت. اما حمایت تمام‌قد مجلس ازاین نماینده و خط‌‌‌ونشان کشیدن برای کارمند گمرک و وزیر اقتصاد، یعنی تقابل جریانی آشوبگری که به پشتوانه قدرت، علیه قانون و اخلاق ایستاده است.

  اما خروجی این تقابل درصحنه اجتماعی چیست؟ برگردیم به بند اول. کارمند کم رگ رفتاری منطقی و قانونی دارد؛ اما نماینده سراوان مقابل او می‌ایستند و توهین می‌کند، همین توهین موجب عصبانیت فرد دیگری می‌شود که کاپشن مشکی به تن دارد. او نمی‌تواند عصبانیت خودش را کنترل کند و نهایتاً با تندی و واکنش عصبی، نماینده مجلس را بیرون می‌کند

  کارمند کمرگ، نماد مردم است. اگرخلاف قانون و اخلاق، رفتاری ببینند، برنمی‌تابند و بدون واکنش عملی، تذکر می‌دهند. فرقی هم نمی‌کند که عامل بی‌قانون، خودش قانون‌گذار است یا مجری قانون یا چه. این موقف از مردم را قدر بدانیم. قدر دانستن این بلوغ از مردم، یعنی تکریم کارمند گمرک، نه تهدید آن به اخراج.

  اما رانت و تبعیض ساختاری و تقابل ژنرال‌های سیاسی با مردم، عصبیتی ایجاد کرده است که درنهایت و برخلاف انتظار، “کاپشن مشکی” هشتگ شبکه‌های اجتماعی شده است. با دست خودمان، نماد کارمند کمرگ که نماد عقلانیت و اعتراض آرام به بی‌قانونی است را به نماد کاپشن مشکی تبدیل کردیم. مسئولین بترسند ازین که آقایی با کاپشن مشکی نماد مردم شود.

  بترسید از روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل شود. از آن روز بترسید که ممکن است یک ایام‌الله حاصل شود و آن روز دیگر به 22 بهمن بازنمی‌گردید، فاتحه همه‌تان را می‌خوانند.

  عبارت فوق از امام راحل است. روحش شاد که به این مردم جرئت حق‌خواهی و حریت داد…

   

  نویسنده: محسن مهدیان

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار