رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
 • شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به مناسبت روز دانشجو بیانیه ای صادر کرد.

  به گزارش عصرساری، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به مناسبت روز دانشجو بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد.

  بسم رب الشهدا و الصدیقین

  “ما رسولان خود را با دلائل روشن فرستادیم و با آنها کتاب و میزان نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند”

   

  سخن اول:

  آنگاه که دانشجویان پیشگام ما با هدیه کردن خونشان در مقابل بی عدالتی ها، غرور سلطه جویان را پامال عزت حقیقی شان می کنند، برماست که وظیفه دو چندانی در راه عدالت جویی بر دوش خود ببینیم.

  شایسته نیست ما، عافیت طلبانه، عدالت خواهی مان را موکول به زمانی کنیم که حقوق و آزادی خودمان در معرض خطر است.

  آری! همیشه بوده اند آنانکه عدالت را مانعی برای منافع خود می بینند و راهی جز قدرت و سیطره جویی برای رسیدن به اهدافشان نمی جویند.

  اینچنین است که جست و جوی عدالت بدون سر نیزه و شمشیر و بدون خون دادن ممکن نیست.

  سکوت و انفعال در مقابل استکبار و سیطره می تواند 25 سال ملتی بزرگوار را در چنگال دولتی کودتایی نگاه دارد. دولتی که فقط صد و ده روز پس از پیروزی اربابان مستکبرشان در کودتا علیه مصدق، سه دانشجوی بیگناه را در دانشگاه قربانی کردند تا در فضایی آمیخته به وحشت و خفقان 16 آذر، به صاحب لگامشان دکترای افتخاری تقدیم کنند.

   

  سخن دوم:

  مجلس شورای اسلامی که وظیفه وضع قوانین درست و محکم را برعهده دارد، آیا امروز به وظیفه اش درست عمل می کند؟

  چرا اطلاعات واضح و شفافی از عملکرد نمایندگان مجلس در اختیار ما قرار نمی گیرد تا هم ملاکی برای ارزیابی عملکرشان باشد و هم آحاد جامعه در جریان قانون گذاری قرار بگیرند؟ این حق ماست که بدانیم موضع نماینده ی شهر و استانمان در قبال لایحه ها و طرح های مختلف که تصویب می شود چیست؟ چرا لوایحی که تنها منافع عده ای از خواص را تامین می کند به راحتی و با آرای بالا تصویب می شود و در مقابل با تصویب قوانینی مانند شفافیت آرا مخالفت می شود؟ با این همه آیا همچنان مجلس در راس امور است؟

   

   

   

  سخن سوم:

  در آستانه چهل سالگی انقلاب با تمام دستاورد هایی که تا کنون از آغاز این راه داشته ایم همچنان مشکلاتی وجود دارد و بدیهی است که این مشکلات باید حل شود و افرادی باید راه حل داشته باشند و آن افراد قطعا ما دانشجویان هستیم.

  حال سوال ما این است که دولت بی تدبیر نمیخواهد دست از برجام بی فرجام کشیده و به جای دخیل بستن به غرب توجهش را به توان داخل کشور معطوف کند؟ آیا وقت آن نیست تا با کنار رفتن مدیران فرسوده و با سرمایه گذاری بر روی نیروی جوان و نخبه دانشگاهی در جهت بهبود اوضاع اقدام کند؟

  اما خب فکر میکنم آن دانشجویان نخبه ای که راه حل دارند با من موافق باشند که تا امثال میرزا ملکم خان قجری در راس دولت هستند، جوانان نخبه این کشور تنها می توانند آب گوشت بز باش و قرمه سبزی درست کنند.

   

  سخن چهارم:

  قوه قضاییه اصلی ترین مرجع تحقق عدالت است و طبق فرمایشات مکرر رهبر انقلاب بایستی ملجا مورد اطمینان و پناهگاه آرامش بخش مردم باشد، اما متاسفانه تعداد کم قضات و کثرت پرونده ها، عدم شفافیت روند قضایی پرونده ها و احکام صادره، مصلحت اندیشی و عدم نظارت و برخورد موثر با قضات فاسد از جمله مشکلاتی است که در قوه قضاییه دیده می شود که باید هرچه سریعتر به آنها رسیدگی شود.

  به مسئولین قضایی توصیه میکنیم تا به جای استفاده ابزاری از نام شهید بهشتی، اندیشه ای در سیره عملی ایشان در دوران ریاست بر این نهاد داشته باشند و آن را سرلوحه کار خود قرار دهند تا بتوانند گام های موثری در جهت رسیدن به قوه قضاییه ایده آل بردارند.

  سخن پنجم:

  اکنون بیش از 4 سال از اجرای طرح تحول نظام سلامت میگذرد. طرحی که قرار بود ارائه خدمات را کیفیت ببخشد، عدالت را در دسترسی به خدمات سلامت محقق کند و مهم تر ازهمه خیال مردم را از هزینه های درمانی راحت کند.

  اما اکنون وضعیت آشفته درمانی کشور، از بیمار ربایی در مراکز درمانی گرفته تا مشکلات بیمه ها و گران شدن و کمبود دارو ها نشان از عدم کارایی نظام سلامت کشور دارد. بخش عمده عدم کارایی موجود ناشی از تعارض منافع درون وزارت بهداشت است. چگونه ممکن است کسی که خودش در معامله ای سود می برد، شرایط را به نفع طرف دیگر معامله تعیین کند؟

  راه حل برون رفت از این وضعیت استفاده از مدیران متخصص در شاخه های خدمات بهداشتی درمانی، اقتصاد سلامت و اقتصاد دارویی است که خودشان نفعی در حوزه ی درمان نداشته باشند؛ و راهکار دیگر معکوس کردن روند سیستم درمان محور به سیستم پیشگیری محور در وزارت بهداشت است.

   

  و اما سخن اخر:

  در معاونت فرهنگی دانشگاه عدم تخصص تصمیم گیران در حوزه فرهنگ و سیاست زدگی متولیان این امر به وضوح مشاهده می شود. مدیریت سلیقه ای و عدم وجود دید کلان فرهنگی در مسئولان که ناشی از عدم تخصص مسئولان مربوطه است، باعث شده تا دانشجویان را، در حد عامل اجرایی خود، تقلیل دهند تا جایی که دیگر، دانشجویان نقشی در مدیریت جریان فرهنگی دانشگاه نداشته باشند. نشانه ها و مصادیق مدیریت سلیقه ای غیر متخصصانه در دانشگاه متعددا به چشم می آید که ذکر آنها را به دوستان در بخش های دیگر واگذار میکنیم؛ اما تنها دریک مورد ساده و واضح باید از مسئولان پرسید، کدام عقل سلیمی حکم می کند خوابگاه هزار دانشجوی دختر را بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم به مجتمعی با فاصله 17 کیلومتری از شهر منتقل کنید؟

  از تمامی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتظار داریم به جای محافظه کاری و مصلحت اندیشی بی مورد، زمینه را برای عملیاتی نمودن شعار شایسته سالاری و تخصص گرایی و خصوصا ظهور مدیران جوان و با انگیزه در پست های دانشگاهی مهیا کنند چرا که جوانان، بی عملی و ناامیدی را از یک مجموعه جارو می کنند.

   

  والسلام علیکم و رحمته الله و برکاته

  شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار