رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۸
 • الخميس ۱۸ رمضان ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 23 May
 • علیرغم اعلام مدت 100 روزه بریا اتمام پروژه زیرگذر شهید مصطفی علمدار در شرق مرکز استان اما با گذشت بیش از 5 ماه از آغاز آن، کار به اتمام نرسیده و بر اساس اعلام مسئولان شهری، بنا است تا 40 روز دیگر گره از بار ترافیکی این نقطه از شهر باز شود!

  به گزارش عصرساری، پروژه زیرگذر شهید مطصفی علمدار باهدف روان‌سازی ترافیک شهری و تسهیل در عبور و مرور شهروندان مرکز استان بنا بود طی مدت 100 روز در محل میدان هلال احمر ساری اجرا و به اتمام برسد.

  زیرگذری که با احداث و راه‌اندازی آن، معضل  دیرینه ترافیک در این بخش از مرکز استان تا حد زیادی بهبود پیدا خواهد کرد و بنا است تا با تکمیل این تونل شهری، شهروندان و مسافران از این معضل ترافیکی رهایی یابند و گره ترافیکی در این بخش به دست شهرداری ساری برای همیشه باز شود.

  در حالی که این پروژه در بدو کار بنا به اظهارات شنیده شده و تابلوی نصب شده در جنب کارگاه، زمانی 100 روزه برای تکمیل و افتتاح نشان می‌داد، اما در ادامه تابلوی روزشمار خاموش شد و علیرغم گذشت بیش از 5 ماه هنوز به بهره‌برداری نرسیده است.

  بر اساس این گزارش، زیرگذر شهید علمدار که بنا است در محل میدان هلال احمر ساری احدث شود، در واقع نقطه تقاطع سه بلوار دفاع مقدس، طالقانی و امام رضا(ع) است که همواره به دلیل آن‌که یکی از خروجی‌های اصلی شهری ساری به سمت شرق استان می‌باشد، با ترافیک سنگین روبرو بوده است و حل این معضل شهری همواره از مطالبات شهروندان مرکز استان بوده است.

  مهدی عبوری شهردار ساری در این باره به خبرنگار ما گفت: امروز دو طرف تونل شهید علمدار به هم رسید و این پروژه ظرف مدت 20 تا 25 روز آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

  وی در خصوص میزان هزینه ریالی این پروژه پاسخ داد: رقم ریالی ساخت این پروژه پس از تکمیل پروژه و در روز افتتاح آن اعلام خواهیم کرد.

  شهردار ساری به سایر پروژه‌های در دست اجرا و افتتاح آن تا پایان سال‌جاری بیان کرد: پروژه‌های دیگری نظیر افتتاح پارک بانوان، مجتمع بسیار زیبای مجموعه پارک جنگلی، بازگشایی خیابان‌های عرضی بین بلوار پاسداران و کمربندی شمالی، تکمیل هدایت آب‌های سطحی، تلاش برای تکمیل پروژه زباله سوز ساری و ده‌ها طرح دیگر از مهمترین پروژه‌هایی است که در حال انجام است.

  عبوری در خصوص پرداخت مطالبات پیمانکاران از شهرداری ساری نیز عنوان کرد: دولت در حال پرداخت و تزریق ریالی بر اساس اوراق و اسناد به خزانه است و  هر زمان که تزریقی صورت می‌گیرد، ما هم بخشی از مطالبات را پرداخت می‌کنیم.

  مسعود مدینه رئیس شورای شهر ساری نیز در خصوص این پروژه به خبرنگار ما گفت: در بدو کار و برای آغاز این پروژه در جلسه کمیته فنی که در این خصوص برگزار شد، چنین بازه زمانی برای فشار به کار و پیشرفت سریع پروژه از سوی پیمانکار و کارگران تعیین شد، اما به لحاظ کارشناسی، عملا این بازه زمانی کافی نیست.

  وی افزود: عملا به لحاظ آئین نامه بتن ایران پس از شمع کوبی باید یک زمان یک‌ماهه صبر کرد و اقدامات بعدی را پس از تثبیت و مقاوم‌سازی، ادامه داد و الزاما این بخش کار زمان‌بر است و باید منتظر گذر زمان بود. علاوه بر اینکه حین انجام کار جهت کاهش بار ترافیکی و روان‌سازی تردد، بخش‌هایی هم به کار اضافه شد تا بشود از تمام ظرفیت‌ها برای تسهیل در تردد بهره ببریم.

  رئیس شورای شهر ساری با بیان اینکه انتظارات مردمی برای تکمیل زودهنگام  انجام پروژه‌های شهری توسط شهرداری و شورا بالا است، ادامه داد:  اما برای برخی پروژه‌ها، باید در حین کار به لحاظ کارشناسی و فنی منتظر گذر زمان شد تا کار اصولی دنبال شود.

  مدینه با بیان اینکه در حال حاضر و بر اساس آخرین اخبار واصله از این پروژه، هم اکنون دو طرف زیرگذر به هم رسیده است و بتن‌ریزی‌ها در حال انجام است، بیان کرد: برای تکمیل بخش‌های دیگر پروژه و بخش‌هایی که در هنگام کار به این پروژه اضافه شد، در حال تلاش هستیم و در ادامه بتن‌ریزی‌ها، عایق‌کاری، فضای سبز، تیر برق‌ها  و غیره باید انجام گیرد.

  وی با اشاره دوباره به اینکه کارشناسان فنی و اهل فن می‌دانند که تکمیل این پروزه در مدت 100 روز امکان‌پذیر نیست؛ تصریح کرد: با توجه به پیشرفت قابل ملاحظه کار و اقدامات باقیمانده، پیش‌بینی می‌کنیم این پروژه در نهایت ظرف مدت 35 تا 40 روز دیگر به اتمام برسد.

  رئیس شورای شهر ساری در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص هزینه ریالی ساخت تونل شهید علمدار اعلام کرد: در بدو کار هزینه پروژه، 7 میلیارد تومان برآورد و پیش بینی شده بود که در ادامه کار و بر اساس متمم قرارداد مبلغ 5 میلیارد دیگر نیز به اعتبارات مورد نیاز این پروژه اضافه شد که برای اعلام نهایی میزان هزینه، باید کلیه کارها به اتمام برسد تا پس از جمع‌بندی اطلاع رسانی شود.

  با توجه به اظهارات شهردار و رئیس شورای شهر ساری، انتظار می‌رود تا این پروژه به شرط آن‌که شرایط آب‌وهوایی بهانه دست کسی ندهد، تا نهایت 40 روز دیگر به بهره‌برداری برسد؛ پروژه‌ای با طول 320 و عرض 9 متر و هزینه‌ای بالغ بر 12 میلیارد تومان که بنا است شرق مرکز استان را از زیر بار ترافیکی خارج کند.

  باید باز هم منتظر ماند و دید این پروژه در زمان اعلام شده به اتمام خواهد رسید یا خیر.

   

  گزارش: مجتبی قربانی

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار