رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • السبت ۱۴ شعبان ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 20 April
 • اگر چه اعلام رسمي برگزار نشدن نمايشگاه بين المللي مطبوعات در سال جاري باعث شگفتي و گله بخشي از مطبوعات كشوري شد، ولي بسياري از كارشناسان و اصحاب رسانه بر اين باورند كه اين اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مي تواند به فرصتي براي ديده شدن نشريات محلي تبديل شود.

  به گزارش عصرساری، معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي آخرين بار دو روز پيش اعلام كرد كه با توجه به شرايط اقتصادي حاكم بر فضاي جاري كشور در سال جاري، نگراني‌هايي كه براي آينده وجود دارد و نظرسنجي كارگروه‌هاي تخصصي از بدنه مديران كل ارشاد گرفته تا مديران مسئول رسانه‌هاي نوشتاري و برخط مختلف، بويژه رسانه‌هاي استاني به اين جمع بندي رسيد كه امسال نمايشگاه مطبوعات برگزار نشود.
  محمد سلطاني فر گفت كه انگيزه‌هايي كه در گذشته باعث شكل‌گيري نمايشگاه مطبوعات مي‌شد بر محور آشنايي هر چه بيشتر مردم با رسانه‌هاي مختلف به واسطه حضور فيزيكي آنها در محيط نمايشگاه مبتني بود، اما در حال حاضر به دليل تكثر فضاهاي مجازي و بالارفتن سطح آگاهي و دانش مردم از شكل، نوع و شيوه اثرگذاري رسانه‌ها، برپايي اين رخداد با هدف كلان معرفي رسانه‌ها به شكل فيزيكي در نمايشگاه الزام آور نبود.
  كارشناسان و دست اندركاران رسانه هاي محلي معتقدند كه برگزار نشدن نمايشگاه مطبوعات كشور كه براي آنها هزينه بر و كم بازده بود اكنون اين فرصت را فراهم كرده تا انگيزه براي برگزاري نمايشگاههاي استاني و منطقه اي بيشتر شود، نمايشگاهي كه مي تواند حتي در استان هاي مرزي به حضور و شركت مطبوعات خارجي بينجامد.
  برگزاري نمايشگاه مطبوعات طي سال هاي گذشته همواره منتقدان و موافقاني داشت به گونه اي كه برخي از اصحاب رسانه، برگزاري نمايشگاه مطبوعات را ضرورت نمي دانستند چرا كه معتقد بودند اين نمايشگاه مخاطب عمومي ندارد و مردم با آن ارتباط برقرار نمي كنند و در مقابل، موافقان برگزاري نمايشگاه مطبوعات اعتقاد داشتند نمايشگاه مطبوعات، مخاطبان خاص دارد و نبايد انتظار داشت عموم مردم از اين نمايشگاه بازديد كنند.
  ** آغاز كار از مازندران
  نائب رئيس خانه مطبوعات مازندران در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه با برگزاري نمايشگاه مطبوعات به شكل محلي و منطقه اي موافق هستيم، گفت: در نشست اتحاديه خانه‌هاي مطبوعات سراسر كشور كه مهر ماه در ساري برگزار شد پيشنهاد برگزاري نمايشگاه مطبوعات خزر را مطرح كرديم و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي تامين هزينه‌هاي مالي، قول شفاهي داد.
  ساسان شيخي با تاكيد بر اين كه برگزاري نمايشگاه محلي و منطقه اي مطبوعات مزيت هاي زيادي در مقايسه با كشوري دارد، توضيح داد: در حال حاضر 90 درصد از رسانه‌هاي مازندران گستره توزيع در سه استان شمالي مازندران، گيلان و گلستان دارند و طبيعي است كه نمايشگاه مشترك در اين زمينه مي تواند مفيد باشد.
  وي برگزاري نمايشگاه مطبوعات منطقه اي با رويكرد مشاركت دادن كشورهاي همسايه را پيشنهاد داد و افزود: قبل از اين جشنواره خزر بدون مرز را كشور روسيه برگزار كرد و امسال براي نخستين بار خانه مطبوعات مازندران با 20 اثر، ورود جديد به اين جشنواره داشت و حتي در اين جشنواره رتبه كسب كرديم كه بي سابقه بود و اين ظرفيت را داريم كه نمايشگاه مطبوعات خزر را به همراه جشنواره خزر برگزار كنيم و فراخوان اين جشنواره بزودي اعلام مي شود.
  شيخي با اشاره به اينكه درنظر داشتيم نمايشگاه مطبوعات را مرداد ماه امسال برگزار كنيم و حتي در ديدار با استاندار مازندران هم اين موضوع را مطرح كرديم كه البته اتفاق نيفتاد، گفت: وقتي ادعا مي كنيم 16 روزنامه، 51 هفته نامه و 115 سايت خبري در مازندران داريم مي توانيم نمايشگاهي برگزار كنيم كه اثرگذار باشد.
  رئيس اتحاديه خانه مطبوعات خزر افزود: اگر چه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي تامين هزينه هاي برگزاري نمايشگاه مطبوعات خزر، وعده شفاهي داده است اما چنانچه اين وعده محقق نشود مديران كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سه استان مازندران، گلستان و گيلان بايد با همفكري در برگزاري اين نمايشگاه همت كنند.
  شيخي با بيان اينكه مازندران از استان‌هاي مطبوعاتي در كشور محسوب مي شود و برگزار نشدن نمايشگاه در اين استان، اتفاق خوبي نيست، گفت: پيش بيني ما بر اين است كه نمايشگاه مطبوعات خزر را سال آينده برگزار كنيم.
  ** حمايت از برگزاري نمايشگاه فرهنگي اثرگذار
  مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران هم گفت: از برگزاري هرگونه نمايشگاه فرهنگي و هنري كه نتايج سودمندي دربر داشته و اثر ماندگاري بر جاي گذارد، حمايت مي‌ كنيم.
  محمود شالويي افزود: براي نمايشگاهي كه جنبه تشريفاتي دارد هر اندازه هم اعتبار مالي هزينه شود سودي دربر ندارد و معتقديم به نقش كاربردي و كارگاهي نمايشگاه هاي فرهنگي و هنري به ويژه نمايشگاه مطبوعات بايد توجه كرد.
  وي با اشاره به اينكه در برگزاري نمايشگاه مطبوعات محلي يا منطقه اي توجه به نياز مخاطب، بايد نقطه محوري باشد، گفت: چنانچه برگزاري نمايشگاه مطبوعات از حالت متمركز امروزي خارج شده و به شكل غيرمتمركز در استان‌هاي مختلف و در جغرافياي متفاوت برگزار شود به مراتب مفيدتر است.
  معاون فرهنگي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي مازندران هم با استقبال از برگزاري نمايشگاه مطبوعاتي استاني و منطقه اي ، گفت: مازندران از نظر تعدد رسانه‌ها، در رتبه‌هاي بالاي كشور قرار دارد و با توجه به ضريب نفوذ اينترنت كه بيش از 100درصد در مازندران است و گرايش به استفاده از فضاي مجازي وجود دارد برگزاري نمايشگاه مطبوعات فرصتي براي بهره گيري از اين فرصت است.
  عباس زارع افزود: البته امسال بنا داريم در 40 سالگي انقلاب اسلامي، نمايشگاه مطبوعات مازندران را برگزار كنيم.
  وي با بيان اينكه نشست اتحاديه خانه‌ هاي مطبوعات، ماه گذشته در مازندران برگزار شد و فرصت هاي بهره مندي از رسانه مورد بررسي قرار گرفت، گفت: اتحاديه خانه هاي مطبوعات سه استان شمالي هم شكل گرفت و دبيري اين خانه بر عهده مازندران است.
  وي نمايشگاه مطبوعات را فرصتي براي ديده شدن رسانه هاي محلي عنوان كرد و يادآور شد: كارگاههاي آموزشي از بخش هاي جنبي برگزاري نمايشگاه مطبوعات است كه مي تواند به اين نمايشگاه غناي بيشتري بخشد.
  به نظر مي رسد در شرايطي كه نيازمند تقويت سواد رسانه اي در سطح جامعه هستيم تا مخاطب، هر خبر و گزارشي را چشم بسته قبول نكند و بياموزد، برگزاري نمايشگاه مطبوعات به شكل محلي يا منطقه اي، فرصت استفاده از مبادي رسمي خبر را در اختيار مخاطب قرار مي دهد و نمايشگاه مطبوعات مي تواند در زمينه افزايش سواد رسانه اي گام هاي مثبت بردارد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار