رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
 • الأربعاء ۴ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Wednesday 27 May
 • بارش دو باران نسبتا شدید در اوایل سال زراعی جدید ( هفته دوم مهر و هفته اول آبان) سدهای مازندران را از تشنگی مفرط تابستانی نجات داده و جان دوباره داد.

  به گزارش عصرساری،سید جمال موسوی عصر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر حجم ذخیره آب موجود در سدهای این خطه شمال کشور به 126 میلیون متر مکعب رسید که این حجم در مدت مشابه سال قبل 117 میلیون متر مکعب بود.
  وی ابراز امیدواری کرد تا در فصل زراعی جاری، مازندران شاهد بارش خوبی باشد تا سدهای این خطه شمال کشور نیز به اندازه کفایت آبگیری شود.
  *** پرشدن 24 درصد حجم سد شهید رجایی
  مدیر بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران با اشاره به پر شدن 24درصد حجم سد شهید رجایی گفت: هم اکنون حجم اب سد شهید رجایی ساری ( سیلمان تنگه ) به 38 میلیون متر مکعب رسید که در مدت مشابه سال قبل این آبگیری حدود 36 میلیون متر مکعب بود.
  به گفته وی هم اکنون میزان حجم آب سد البرز به 74 میلیون متر مکعب رسید که به طور میانگین 54 درصد از ظرفیت این سد پر شد.
  پیش از این نیز ظرفیت 2 سد کوچک مازندران شامل میجران در رامسر و الیمات در چمستان نیز براثر بارندگی اواسط مهرماه سال جاری پر شد.
  ظرفیت آبگیری این دو سد حدود 13 میلیون متر مکعب است.
  در حال حاضر مازندران دارای 2سد بزرگ شهید رجایی و البرز و هشت سد کوچک با ظرفیت 325میلیون متر مکعب است.
  *** تسریع در آبگیری آبنبدان ها
  مدیر بهره برداری شرکت آب منطقه ای مازندران گفت: بارش های اخیر بیشتر در دشت ها رخ داده و این فرصت خوبی برای آبگیری آببندان ها در پایین دست فراهم کرد.
  موسوی به دارندگان آببندان ها توصیه کرد تا با صید ماهیان نسبت به آبگیری آببندان ها در موعد مقرر اقدام کنند تا در فصل زراعی آب مناسبی پشت این آببندان ها جمع شود.
  مازندران حدود 800 آببندان و آبگیر دارد که میانگین ظرفیت آبگیری آنها 400 میلیون مترمکعب برآورد می شود.
  بر اساس آمارهای رسمی، توان بالقوه آب مازندران در حد 6 میلیارد و ‎ 600میلیون مترمکعب است که از این مقدار چهار میلیارد و ‎ 900میلیون مترمکعب آب های سطحی و بقیه آب های زیرزمینی است.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار