رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
 • الأحد ۸ شوال ۱۴۴۱
 • 2020 Sunday 31 May
 • رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با تاکید بر صلاحیت بندرامیرآباد به‌عنوان منطقه آزاد:

  اعلام بندر امیرآباد به‌عنوان منطقه آزاد، حاصل چندین ماه کار فنی- تخصصی بود

  مفید غلامی پس از تصدی پست ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران در نخستین نشست با خبرنگاران، اقدام شورای برنامه‌ریزی استان در خصوص اهلیت بندر امیرآباد به‌عنوان منطقه آزاد را حاصل چندین ماه کار فنی- تخصصی عنوان کرد.

  به گزارش عصرساری،وی در پاسخ به سوال «خبرشمال» در این خصوص توضیح داد: سازمان، یک نظام فنی- تخصصی است و از هرگونه جهت‌گیری و اقدام منطقه‌ای یا سیاسی به دور است و در این زمینه هم در چند روز نخست مدیریت من، از مهندس اسلامی استاندار وقت، این مأموریت به شورای برنامه‌ریزی استان داده شد که با حضور و مشارکت نمایندگان شهرهای بندری ازجمله نوشهر و بابلسر و بهشهر، این موضوع را مورد کارشناسی دقیق قرار دهیم.
  وی افزود: هرکدام از سه نماینده مورد نظر، سه تن را به شورا معرفی کردند که افرادی متخصص و کارکشته بودند و پس از چندین ماه کار دقیق، در یک رأی‌گیری مخفیانه، به این نتیجه رسیدیم که تنها بندری که صلاحیت این امتیاز را دارد بندر امیرآباد بهشهر است.
  غلامی در خصوص موضع‌گیری مخالف نمایندگان نیز خاطرنشان کرد: شورای برنامه‌ریزی استان، در حقیقت هیأت دولت استانی است و ما برای پرهیز از تنش و حفظ وحدت میان مدیران ارشد و نمایندگان استان، سکوت کردیم و چیزی نگفتیم اما حقیقت این است که مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان درخصوص منطقه آزاد بندر امیرآباد بهشهر، در مسیر اداری خود به شورای عالی مناطق آزاد خواهد رفت و از آنجا نیز در هیأت دولت و به مجلس می‌رود.
  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران در ادامه بخشی از شاخص‌های آماری توسعه را ذکر کرد ازجمله نرخ باروری در استان را درمقایسه با میانگین کشوری پایین دانست و آن را ۱.۵ درصد اعلام کرد.
  مفید غلامی راد که به‌مناسبت هفته آمار و برنامه‌ریزی و با اشاره به جشن ۷۰ سالگی نظام برنامه‌ریزی در ایران با اصحاب رسانه گفت‌گو می‌کرد، شمار جمعیت استان را طبق سرشماری سال ۹۵ حدود سه میلیون و ۲۸۳ هزار نفر جمعیت دارد گفت: این درحالی است که ۱.۵ میلیون نفر از جمعیت تهران را مازندرانی‌ها تشکیل می‌دهند.
  وی نسبت جمعیت شهری را حدود ۵۸ درصد و نرخ جمعیت روستایی را ۴۲ درصد اعلام کرد و گفت: تراکم جمعیت در استان ۱۳۸ نفر در هر کیلومتر مربع است و این میزان در سال ۹۵ حدود ۱۲۹ نفر بوده است درحالی که در سطح ملی در سال ۹۰ حدود ۴۸ نفر در کیلومتر مربع زندگی می‌کردند و این میزان در سال ۹۵ به ۵۰ نفر رسید.
  وی با بیان اینکه قائم‌شهر و سوادکوه پرتراکم‌ترین و کم‌تراکم‌ترین منطقه مازندران بوده است اظهار داشت: امید به زندگی در بین مردان استان 73 و نیم سال و در بین زنان ۷۷ سال و بیشتر از میانگین کشوری است.
  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران همچنین افزود: میزان باروری در مازندران در دوره ۸۶ الی ۹۰ حدود ۱.۴ بود و اکنون به ۱.۵ درصد رسیده و این میزان کمتر از نرخ کشوری و نرخ باروری در کشور حدود ۲ درصد است.
  وی نرخ بیکاری استان را طبق آمار سال ۹۶ حدود ۱۰ درصد و میانگین آمار کشوری را ۱۲.۴ درصد اعلام کرد و گفت: سهم شاغلان بخش کشاورزی ۱۹ درصد، صنعت ۲۸.۵ درصد و گردشگری و خدمات ۵۲ درصد است.
  وی به وضعیت مازندران از نظر شاخص‌های توسعه‌ای اشاره کرد و گفت: نرخ باسوادی در استان تا پایان سال قبل، ۸۹ درصد و سرانه مراکز بهداشت شهری به ازای هر ۱۰ هزار نفر جعیت نیم درصد و برابر با سرانه ملی است.
  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران تراکم دانش‌آموزی را در استان ۲۳ نفر و در کشور ۲۴ نفر اعلام و تأکید کرد: درصد کلاس‌های غیراستاندارد در کلیه مقاطع در مازندران ۵۱ درصد و در سطح ملی ۳۸ درصد بوده و وضعیت مازندران در این بخش نامطلوب است.
  وی سرانه فضای فرهنگی به ازای هر هزار نفر را ۱۶.۵ متر مربع برشمرد و گفت: سرانه فضای ورزشی رو باز در استان به ازای هر هزار نفر ۹۳۴ متر مربع و در کشور ۵۸۳ مترمربع است.
  غلامی راد تعداد خانوارهای روستایی برخوردار از گاز را در مازندران ۷۷ درصد اعلام کرد و گفت: ۵۳ درصد راه‌های روستایی استان نیز آسفالت هستند.
  رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران با اشاره به اینکه تعداد انشعاب فاضلاب در استان ۱۱ درصد و در کشور ۴۶ درصد است اظهار داشت: بحث فاضلاب و پسماند مسأله اصلی استان است و باید به آن سمت حرکت کنیم.
  احمدی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران نیز در این نشست با بیان اینکه مرکز آمار ایران مرجع شناخته شده تولید آمار است اظهار داشت: در نظام نوین آماری به سمت آمارهای ثبتی مبنایی در حرکت هستیم. وی همچنین در سخنانی به اهمیت آمار و برنامه‌ریزی در توسعه پرداخت و گفت: تا ده سال قبل، دو روز جداگانه برای روز آمار و روز برنامه‌ریزی داشتیم اما باتوجه به ماهیت کار این دو، از ده سال قبل، 28 مهر به‌عنوان روزآمار و برنامه‌ریزی درکشور ما در نظر گرفته شد و این نشست خبری و حضور مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با شما اصحاب رسانه، برای همین است که نقش کلیدی این مفاهیم را به گوش جامعه برسانید تا برای تمام سازمان‌ها و حتی برای تمام مردم، این حقیقت جا بیفتد که بدون یک برنامه‌ریزی هدفمند که براساس داده‌های درست آماری باشد، امکان ندارد به توسعه پایدار برسیم.
  وی با بیان اینکه پاسخگویان یکی از جدی‌ترین محورهای تولید و تهیه آمار در کشور است تصریح کرد: دسترسی و تولید آمار سبب برنامه‌ریزی دقیق و منسجم در کشور می شود. احمدی همچنین مطالعه و ایجاد آزادراه چالوس – رامسر و ساری – قائم‌شهر را از مهمترین محورها و اولویت‌های برنامه‌ریزی در استان اعلام کرد.

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار