رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
 • الجمعة ۱۵ ربيع ثاني ۱۴۴۱
 • 2019 Friday 13 December
 • نائب رئیس شورای شهر ساری با اشاره به اهمیت نیروگاه زباله‌سوز ساری اظهار کرد: عملیات عمرانی این پروژه تا پایان سال 97 به پایان نمی‌رسد زیرا روند اجرایی آن امیدوارکننده نیست و حتی ممکن است در سال آینده نیز مورد بهره‌برداری قرار نگیرد.

  به گزارش عصرساری، علی‌اکبر زلیکانی، نائب رئیس شورای شهر ساری با اشاره به اهمیت نیروگاه زباله‌سوز ساری اظهار کرد: عملیات عمرانی این پروژه تا پایان سال 97 به پایان نمی‌رسد زیرا روند اجرایی آن امیدوارکننده نیست و حتی ممکن است در سال آینده نیز مورد بهره‌برداری قرار نگیرد.

  وی در مورد پیگیری‌های لازم از سوی اعضای شورای شهر ساری در ارتباط با اتمام این پروژه گفت: اعتراض به مجموعه شهرداری در پی بازدید از وضعیت نامناسب آن وارد بوده و پس از آن با تشکیل جلسه‌ای که در شهرک صنعتی شماره یک با حضور پیمانکار شرکت تی تی اس، طرف قرارداد و شریک شهرداری برگزارشده بود عبوری به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد.

  زلیکانی افزود: شهردار ساری رضایت کافی از روند اجرایی پروژه زباله‌سوز ساری ندارد.

  نائب رئیس شورای شهر ساری اظهار کرد: در این پروژه مشکل مالی وجود ندارد و همواره با حمایت دولت و پیگیری‌های مدیرکل دفتر امور شهری استانداری مازندران همراه بوده و به نظر می‌رسد در حوزه اجرایی آن ضعف جدی وجود داشته باشد.

  این مسئول با اشاره به اینکه پیمانکار شرکت تی تی اس عملیات اجرایی پروژه نیروگاه زباله‌سوز را بر عهده دارد و این شرکت سرمایه‌گذار اصلی آن است. خاطرنشان کرد: اراده لازم برای اجرای آن در پیمانکار وجود ندارد.

  وی با بیان اینکه پرداخت 60 درصد هزینه‌های این پروژه از محل اعتبارات دولتی و سهم شهرداری صورت می‌گیرد گفت: 40 درصد باقی‌مانده توسط شرکت تی تی اس پرداخت می‌شود.

  نائب رئیس شورای شهر ساری افزود: 65 درصد از تجهیزات این پروژه پس از واردات از کشور چین در سه سوله نگهداری می‌شود و منابع مالی آن برای تبدیل به ارز به‌حساب شرکت تی تی اس (TTS) واریز می‌شود.

  زلیکانی اظهار کرد: کلیه تجهیزات این پروژه پس از خریداری وارد محل پروژه شده و بعد از اخذ ضمانت‌نامه‌های لازم از این شرکت منابع مالی در اختیارشان قرار می‌گیرد.

  وی با تأکید بر اینکه روند اجرایی پروژه نیروگاه زباله‌سوز ساری بسیار ناامیدکننده است گفت: با تأخیرهای به وجود آمده در این پروژه به آینده آن امیدوار نییستم و باید تدابیر لازم از سوی مجموعه شهرداری صورت گیرد.

  زلیکانی افزود: طرح تفکیک زباله در مبدأ نیازمند بسترسازی فرهنگی است که در طولانی‌مدت پاسخ خواهد داد.

  نائب رئیس شورای شهر ساری در ادامه اظهار کرد: اشکال اساسی و موجود در این طرح این است که قرارداد قبلی با پیمانکار جمع‌آوری و انتقال زباله به‌صورت حجمی بوده است و فعالیت‌های انجام‌شده در این زمینه تأثیری بر میزان پول‌های پرداختی آن ندارد و فقط از نظر کیفی و تناژ میزان زباله‌ها کاهش می‌یابد. ما منتظر اتمام قراردادهای قبلی و به دنبال آن بستن قرارداد جدید بر مبنای تناژ هستیم.

  وی گفت: بارها به‌عنوان عضو شورای شهر ساری، در مورد زباله‌های عفونی فریاد زده‌ام که پسماندهای بیمارستانی خطرات زیست‌محیطی را به همراه دارد.

  زلیکان با اشاره به اینکه در مازندران طرح جامع مدیریت پسماند نداریم. افزود: باید زباله‌های عفونی طبق قانون مدیریت پسماند ابتدا در محل تولید بی‌خطر سازی و سپس به‌عنوان زباله معمولی دفع شوند این عملیات در کلیه بیمارستان‌های شهر ساری انجام‌شده و تقریباً تمامی آن‌ها به دستگاه‌های اتوکلاو و هیدروکلاو برای بی‌خطر سازی زباله‌ها مجهز شده‌اند.

  زلیکانی گفت: تمامی کلینیک‌ها و مطب‌ها جز مراکز درمانی بشمار می‌روند اما علی الرغم پیگیری‌های لازم هنوز این اراده در کارگروه‌های شهرستانی و استانی به وجود نیامده و باید سازمان نظام پزشکی به‌عنوان نماینده جامعه پزشکی پای کار باشد.

  شهرداری‌ها متولی طرح جامع مدیریت پسماند نیستد

  وی افزود: باید مازندران را در قالب یک کلان‌شهر دید تا طرح جامع مدیریت پسماند در آن به‌صورت یکپارچه دیده شود اما هنوز طرح جامع مدیریت پسماند استان به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها، اداره کل راه و شهرسازی و حمل‌ونقل و پایانه‌ها ابلاغ نشده است.

  نائب رئیس شورای شهر ساری اظهار کرد: پسماند بزرگ‌ترین معضل مازندران نیازمند عزم ملی است و صداوسیما به‌عنوان مهم‌ترین رسانه برخوردار از بودجه ملی نقش بسزایی برای رفع آن دارد.

  زلیکانی گفت: همیشه در سطح کلان و شبکه‌های محلی کمتر به این موضوع پرداخته‌شده است و این هماهنگی در قالب طرح جامع از طریق نهادی بزرگ‌تر بانام استانداری امکان‌پذیر خواهد شد.

  این مسئول در پاسخ به پیگری خبرنگاران در رابطه با چگونگی پرداخت هزینه روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌ها اظهار کرد: بدهی به رسانه‌ها از سوی شهرداری ساری مایه خجالت کسانی است که نمی‌توانند آن را به‌خوبی مدیریت کنند.

  نائب رئیس شورای شهر ساری در پایان افزود: تمام جلسات شورای شهر ساری با حضور رسانه‌ها برگزار می‌شود. هیچ شورایی در مازندران فضا را برای حضور رسانه‌ها باز نکرده ما خودمان را نیازمند حضور رسانه‌ها در صحن علنی شورا می‌دانیم زیرا باوجود آن‌ها به مشکلات مردم پی خواهیم برد و از نظرات مستقیم مردم برای تصمیم‌گیری بهتر برخوردار خواهیم شد. به‌جرئت می‌توانم بگویم حضور خبرنگاران سبب می‌شود تا حواسمان بیشتر جمع شود

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار