رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸
 • السبت ۱۶ رجب ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 23 March
 • صادق زيباکلام، فعال سياسي و استاد علوم سياسي دانشگاه تهران، به اتهام تبليغ عليه نظام و نشر اکاذيب به ١٨ ماه حبس تعزيري و دو سال محروميت از فعاليت سياسي و اجتماعي محکوم شد.

  به گزارش عصرساری،او گفت: «روز سه‌شنبه در مراجعه‌اي که به شعبه ١٥ دادگاه انقلاب داشتم، قاضي صلواتي حکم محکوميتم را به من ابلاغ کرد. در حکم دادگاه نوشته شده است که او به مدت دو سال حق سخنراني، نوشتن مقاله، مصاحبه و حضور در فضاي مجازي را ندارد. اتهام من تبليغ عليه نظام و نشر اکاذيب به منظور نظام به دليل مصاحبه با راديو آلمان درباره اعتراضات دي‌ماه کشور بود که دادگاه اين‌جانب را در‌اين‌باره مقصر شناخت».

  زيباکلام افزود: «من در هيچ‌يک از محاکماتم از وکيل استفاده نمي‌کنم؛ چراکه معتقدم اساس و مبناي اتهاماتم حقوقي نيست و جرمم سياسي است؛ بنابراین وکيل نمي‌تواند کمکي به تبرئه‌ام کند». اين فعال سياسي همچنين در گفت‌و‌گو با ايلنا، با اشاره به قانون مجازات اسلامي و مجازات جرم تبليغ عليه نظام، گفت: «حداکثر مجازات اين جرم در قانون يک ‌سال حبس است که به علت داشتن سابقه محکوميت به خاطر تبليغ عليه نظام حکم من تشديد شد و محکوم به ۱۸ ماه حبس شدم. بنده در مهلت قانوني ٢٠‌روزه نسبت به تجديدنظرخواهي ‌اقدام خواهم کرد». صادق زيباکلام، روز دوشنبه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به رياست قاضي صلواتي محاکمه شده بود. او به ايلنا گفته بود: «هفته گذشته به صورت تلفني احضار شدم؛ کيفرخواست براي من خوانده و تفهيم اتهام شدم.

  در جلسه دادگاه بنده ضمن ارائه لايحه دفاعيه اعلام کردم که جرم تبليغ عليه نظام نمي‌تواند منتسب به من باشد؛ زيرا من تمام تلاش خود را در زمان انتخابات کرده‌ام که مردم پاي صندوق‌هاي رأي بيايند و رأي دهند. اگر من قصد تبليغ عليه نظام داشتم، چرا دشمنان واقعي نظام به من حمله مي‌کنند و مي‌گويند تو سوپاپ اطمينان نظام هستي؟». زيباکلام ادامه داد: «نماينده دادستان خطاب به قاضي دادگاه گفت از‌آنجايي‌که اين شخص دو بار به اين جرم محکوم شده است، بايد اشد مجازات راجع به او اعمال شود».

  او با بيان اينکه اعلام حکم به اين سرعت بسيار عجيب است، از ديدار هفته گذشته خود با قاضي صلواتي خبر داده و گفته بود: «در مهرماه هم مشابه همين پرونده به دليل مصاحبه با راديو آلمان عليه‌ من تشکيل شد که محاکمه‌ام در مجتمع کارکنان دولت برگزار شد و به چهار ميليون تومان جزاي نقدي محکوم شدم؛ اما با اينکه اتهامم همان است، اين‌بار پرونده‌ام به دادگاه انقلاب فرستاده شده است».

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار