رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
 • الجمعة ۲۸ جماد أول ۱۴۴۱
 • 2020 Friday 24 January
 • معلوم نیست مسئولین محترم دولتی را چه شده که به‌جای تلاش برای کاهش تصدی‌گری دولت در اقتصاد-که امّ العلل بحران‌های اقتصادی و اجتماعی امروزه است- به فکر توسعه تصدی خود به حوزه استارتاپ‌ها افتاده‌اند.

  به گزارش عصرساری، اخیراً شاهد اوج‌گیری اظهارات مقامات دولتی در لزوم حمایت از استارتاپ‌ها بودیم؛ یکی دو طرح و برنامه اجرایی نیز اعلام شد؛ همچون کراودفاندینگ (سرمایه‌گذاری جمعی) از طریق بورس در استارتاپ‌ها و اعطای وام 5 میلیاردی به پیام‌رسان‌های داخلی.

  لابد دولتی‌ها فکر کرده‌اند با گسترش تب‌وتاب استارتاپی در کشور و با رشد خارق‌العاده‌ای که استارتاپ‌ها دارند، دولت هم نقشی در ماجرا داشته باشد و طبیعتاّ این نقش باید نقش ریاستی و مقتدرانه (دستور دهی و امرونهی) و در شأن (پول‌پاشی) باشد!

  البته در اینکه دولت باید در این اکوسیستم نقشی ایفا کند، شکّی نیست، اما در بین فعّالان اکوسیستم و بر اساس تجارب موجودِ بومی و جهانی، در اینکه بهترین راه نابودی اکوسیستم استارتاپی، تزریق پول، آن‌هم از نوع وام دولتی است و بهترین راه نقش‌آفرینی دولت، بسترسازی، رفع موانع و حمایت‌های غیرمالی است، شکّی وجود ندارد.

   

  جالب است بدانیم تاکنون حدود 800 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها انجام‌شده که دولت هیچ نقشی در آن نداشته است و جالب‌تر اینکه، این میزان سرمایه‌گذاری، نزدیک به 20 هزار میلیارد تومان، ارزش‌افزوده ایجاد کرده است.

  در مقابل، بر همگان روشن است اگر این میزان سرمایه‌گذاری به‌صورت دولتی انجام‌شده بود، چه؟! میزان ارزش‌افزوده ایجادشده بود…نمونه صندوق نوآوری و شکوفایی باآن‌همه منابع سرشارِ و تخصیص‌یافته، به‌خوبی گویای ناکارآمدیِ نگاه، روش و سیستم دولتی در اقتصاد و به‌ویژه اقتصاد دانش‌بنیان و اکوسیستم سرمایه‌گذاری خطرپذیر است. اتفاقات مهم‌ترین ویژگی که رشد تصاعدی و شگفت‌انگیز کسب‌وکارهای نوآورانه را موجب می‌شود، عدم دخالت نگاه، روش، سیستم و پول دولتی است.

   

  معلوم نیست مسئولین محترم دولتی را چه شده که به‌جای تلاش برای کاهش تصدی‌گری دولت در اقتصاد-که امّ العلل بحران‌های اقتصادی و اجتماعی امروزه است- به فکر توسعه تصدی خود به حوزه استارتاپ‌ها افتاده‌اند؛ البته می‌دانیم که نیّت مسئولین محترم، تحقیقاّ کمک به رفع مشکلات و بحران‌ها و تلاش برای توسعه و اعتلای کشور است، اما با این اقدام نادرست، غرض خوبتان نقض خواهد شد.

  لذا؛ دولت محترم، مسئولین عزیز: لطفاّ در این حوزه دخالت نفرمایید، لطفاّ ورود نکنید؛ اگر دنبال کمک به توسعه اکوسیستم و نتیجتاّ افزایش رونق و اشتغال و تولید ثروت هستید، راهش این نیست؛ راه درست و تجربه‌شده وجود دارد؛ کاش با صاحب‌نظران، فعّالان و تشکل‌های فعّال اکوسیستم هم مشورت می‌کردید.

   

   

  نویسنده: عبدالله لطفی

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار