رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 17 December
 • معاون آموزش ابتدایی مازندران بابیان اینکه رشد همه‌جانبه کودکان و پرورش روح انسانی اساس کار نظام تعلیم و تربیت است گفت: اقدام شجاعانه وزیر آموزش‌وپرورش در حذف آزمون مدارس خاص زمینه برای تحقق اهداف تربیتی آموزش‌وپرورش را فراهم می‌کند.

  به گزارش عصرساری، سید عیسی میرشفیعی در خصوص حذف آزمون‌های مدارس خاص و کتب کمک‌آموزشی اظهار داشت: دوره‌ی ابتدایی به استناد اسناد بالادستی دوره‌ای تربیتی محسوب شده و زیربنای دیگر دوره‌های تحصیلی محسوب می‌شود.

  وی رشد همه‌جانبه‌ی کودکان را به‌عنوان مهم‌ترین سرمایه‌های اجتماعی و فرصت دادن برای لذت بردن از دوران کودکی برشمرد و تصریح کرد: چنانچه کودک نتواند در دوران طلایی زندگی‌اش کودکی نماید قطعاً در آینده رفتار کودکانه‌ی وی مشکلات و آسیب‌های جدی به همراه داشته و برای رفع آن هزینه‌های زیادی باید پرداخت نمود.

  میرشفیعی کودک و منافع اش را در مسیر توسعه امری مهم قلمداد کرد و اضافه کرد: هر موضوعی مغایر با آن باشد باید حذف شود؛ و توجه به عدالت آموزشی با در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی بین افراد در شرایط موجود یک اصل کلیدی است.

  وی با اظهار اینکه نظام آموزشی ما در مسیر توسعه با تمرکز بر دوران کودکی و نیازهای واقعی و طبیعی به دنبال ایجاد جامعه‌ای انسانی و اخلاق مدار است اظهار داشت: اجرای آزمون‌های مداوم و ارائه کتب کمک‌آموزشی غیراستاندارد و پرحجم فرصت‌های زندگی کودکانه را از فرزندانمان می‌رباید و نشاط و بالندگی را از آنان می‌گیرد.

  میرشفیعی با تشریح ابعاد مختلف اقدام شجاعانه وزیر آموزش‌وپرورش در حذف آزمون مدارس خاص بیان کرد: باید بپذیریم هر نظام آموزشی که صرفاً به تقویت ایجاد حافظه‌ای ذهن و گسترش محاسبات ذهن کودکان ما بنا شود نه‌تنها به‌عنوان یک عاملی ضد توسعه عمل می‌کند بلکه باعث تکثیر بی‌عدالتی خواهد شد.

  میرشفیعی تقویت روح انسانی کودکان را ضروری دانست و اذعان: آنچه برای ما در نظام آموزشی اصل است انسان و تقویت جنبه‌های انسانی اوست اما باید تمام تجهیزات و امکانات را در خدمت به «انسان» بکار بگیریم و صرفاً آموزش کودک ملاک عمل نیست.

  معاون آموزش ابتدایی با طرح این موضوع که هر آموزشی که به جنبه‌ی انسانی نپردازد در درون خود به بی‌عدالتی دامن می‌زند و بخش غیرانسانی ذهن را متورم می‌کند یادآور شد: چنانچه بخش غیرانسانی ذهن بزرگ شود انسان به‌مانند ربات یا حیوان عمل خواهد کرد و اگر ما به دنبال تقویت بخش انسانی ذهن که همان توانایی اندیشیدن، تمیز دادن و انتخاب کردن‌ها در اجتماع است هستیم باید به تقویت روح انسانی از دوران ابتدایی توجه ویژه نماییم.

  میرشفیعی با ذکر این نکته که نظام آموزشی فعلی ما اگر دست از حافظه محوری برندارد و به بعد اندیشه انسانی نپردازد خروجی‌اش ربات‌های بی‌احساس یا حیوانات موذی خواهد بود بیان داشت: کودکان در مدارس و منازل از انجام تکالیف سنگین و شرکت در کلاس‌های مختلف و انجام آزمون‌ها خسته و افسرده شده‌اند و فرصت بازی و در کنار همسالان بودن در جهت رشد اجتماعی و تقویت دیگر ابعاد انسانی راندارند و امروز با تصویب مصوبه در شورای عالی آموزش‌وپرورش بابت حذف آزمون‌ها به دنبال آن هستیم تا نظام آموزشی را در ریل واقعی آن قرار داده تا منجر به خروجی متناسب با اهداف که همان تربیت است بشود و در این مسیر همه‌ی دلسوزان نظام تعلیم و تربیت باید کمک نمایند. با حذف آزمون‌ها روح نشاط و بالندگی به دوره‌ی ابتدایی بازگشت می‌نماید.

  معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش مازندران افزود: باید بپذیریم که هدف از مؤسسات، مراکز و افرادی که در مقابله با اجرایی شدن این مصوبه گام برمی‌دارند، چیزی نیست جز این‌که منافع شخص آنان به مخاطره افتاده است و هرگز منافع انسانی مطلع نظر آنان نبوده و نیست.

  وی در پایان بیان داشت: جداسازی دانش آموزان و خاص نگری مدارس بایستی از نظام آموزشی ما رخت بربندد و والدین و دانش آموزان از فرصت‌های برابر آموزشی و تربیتی برخوردار باشند، در این میان مأموریت اصلی نظام تعلیم و تربیت کشف و شناسایی استعدادها و هدایت آنان است که با اجرای برنامه‌ی ملی شهاب در آموزش‌وپرورش به دنبال تحقق آن مهم برای همه‌ی دانش آموزان هستیم که اجرای آزمون‌های ورودی پایه‌ی هفتم مدارس خاص برای سال تحصیلی 98-97 را نخواهیم داشت و این‌گونه مدارس به‌صورت عادی از دانش آموزان ثبت‌نام به عمل خواهند آورد.

  منبع: روابط عمومی آموزش‌وپرورش

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار