رفتن به بالا

سایت خبری تحلیلی شهرستان ساری

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۱۶ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Wednesday 23 January
 • گزارشی از افتتاح پروژه‌های جدید تا اعلان ورشکستگی واحدهای بزرگ به طور همزمان :

  حال خراب مازندران

  این روزها که برنامه افتتاحیه‌های واحدها را با حضور مدیران ارشد استان می‌بینم، ناخودآگاه به این فکر می‌افتم که چندماه یا چندسال دیگر، این واحد تولیدی نیز در دام بانک خواهد افتاد؟

  به گزارش عصرساری،این‌روزها صفحه نخست رسانه‌ها پرشده‌است از اخبار عجیب و غریب، رویدادهای ضد و نقیض و در یک کلمه، تلخ و شیرین مدیریتی. اگر بی توجه از کنار این اخبار بگذریم، خیلی هم خوب است، به‌قول مولانا جلال‌الدین محمد رومی که در مثنوی معنوی سرود:

  هر که او بیدارتر، پر دردتر هر که او آگاه تر، رخ زردتر

  اصولا در زندگی اجتماعی، انسان اگر آگاه نباشد، گویا آرامش بیشتری خواهد داشت. اما اگر مکث کنیم و با توجه و تمرکز بخوانیم، تایید می‌کنیم که یک جای کار ما اشکال دارد، آن هم یک اشکال جدی. در یک هفته تا ده روز اخیر، غالب ادارات و سازمان‌های دولتی و حاکمیتی، شروع کردند به گزارش اقدامات انجام شده، برگزاری افتتاح با حضور استاندار و حضور در جمع خبرنگاران تا بگویند چندصد شغل ایجاد کردند و چند ده میلیارد اعتبار در استان هزینه کردند و از این نوع روایت‌های تکراری. خواندن و مرو اخبار این افتتاح‌ها، موجب خرسندی است اما ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود. چون همزمان با آن اخبار شادی‌آور، محمد دامادی نماینده مرکز استان در خبری نگران‌کننده هشدار داد: کارخانه چوب و کاغذ ساری در ورطه تعطیلی است و بیش از 2 هزار و 450 پرسنل دو تا سه ماه است حقوق خود را دریافت نکردند. نماینده مرکز استان طی نطقی در مجلس شورای اسلامی، بر تداوم مشکلات این کارخانه پرداخت و گفت: جلسه‌ای با حضور رئیس مجلس، نمایندگان مردم مازندران در مجلس و وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با حل مشکلات شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران که یکی از تولیدات اصلی کشور در زمینه کاغذ است و در خاورمیانه نظیر آن را نداریم برگزار شد که تا این لحظه گویا وزیر جهاد کشاورزی حتی یک بند از صورت‌جلسه را اجرا نکرد.
  دامادی همچنین گفت: ژنراتور 15 میلیاردی را آقایان 2 میلیارد فروختند سؤال ما این است مگر می‌شود ژنراتور با آن عظمت را با زدوبند حیف ومیل کنند. وی ضمنا با انتقاد از بی‌توجهی وزیر جهاد کشاورزی نسبت به این مسئله گفت: کارخانه چوب و کاغذ مازندران نامی آشنا برای صنعت کشور و مازندران است که نقش مؤثری در اشتغال‌زایی داشت و باید بیشتر به این صنعت توجه شود.
  از طرفی دیگر هیچکدام از مدیران ارشد استان، به اظهار نگرانی نماینده ساری و میاندورود، نمی‌پردازند، گویا سخت مشغول شرکت در این افتتاح و آن افتتاح از شرق تا غرب استان هستند. در همین زمان و در حالی که تمام ادارات و مدیران ارشد، به بهره‌برداری‌های دهه‌فجری خود مشغولند، صدایی به‌مراتب نگران کننده‌تر از صدای نماینده ساری به گوش می‌رسد که خبر از آسیب به واحدهای تولیدی در سراسر استان می‌دهد. اگر هشدار دامادی در خصوص یک واحد بزرگ صنعتی در مرکز استان بود، هشدار دوم به تمام واحدهای کوچک، بزرگ و متوسط صنعتی در سراسر استان مربوط می‌شود.
  رئیس کل دادگستری مازندران که خود عضو فعال و رییس کارگروه حمایت از سرمایه‌گذاری در استان است و به مشکلات این بخش اشرافی ستودنی دارد، گفت: مدیران بانک‌ها باید نگاه ویژه‌ای به اقتصاد کشور داشته باشند و حمایت لازم را از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان داشته و نگذارند کارخانجات به این سادگی تعطیل و از چرخه تولید خارج شود زیرا این کار باعث می‌شود اقتصاد استان و کشور ضربه ببیند.
  حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی‌فرد در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری که با حضور سرمایه‌گذاران، مدیران استانی و رؤسای بانک‌های استان برگزار شد، گفت: کسانی که دارای یک اختیار قانونی هستند، در دوره مدیریت خود باید برای پیشبرد اهداف جامعه تمام توان و تلاش را به کار گیرند.
  رییس کل دادگستری مازندران ادامه داد: بانک‌ها می‌توانند با استفاده از کارشناسان مجرب در امور اقتصادی و تولیدی با یک مدیریت خوب کمک شایانی به چرخه تولید و تولیدکنندگان داشته و مساعدت‌های لازم را اعمال کنند، به‌صورتی که خود بانک ضرر مالی نبیند بلکه با یک مدیریت خوب و درست هم به چرخه تولید کمک و هم به سرمایه خود دسترسی پیدا کند.
  این مسؤول تأکید کرد: دستگاه قضایی استان همیشه و هر زمان در خدمت تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران بوده و حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهد و می‌کوشد تا کارخانجات به هیچ عنوان تعطیل نشوند. در این جلسه 21 سرمایه‌گذار حضور داشتند که عمده مشکلات آنان به بانک‌ها مربوط می‌شد.
  اگر بخواهیم یکبار دیگر موقعیت را مرور کنیم باید صادقانه بگوییم در چند صحنه، استاندار، مدیران کل و تعدادی از فعالان بخش خصوصی، مشغول قیچی زدن به یک توار قرمزرنگ هستند تا جمعیتی که در پشت سر آنان، منتظرند بلند صلوات بفرستند، در همان لحظه، چند واحد تولیدی وصنعتی، چندماه حقوق کارگران و پرسنل خود را نداد و درچند قدمی ورشکستگی کامل و اضمحلال است. بانک‌ها نیز در این میان همانند «داروغه» عمل می‌کنند. از این واحد تولیدی به آن واحد تولیدی می‌روند تا به قیمت بیکاری هزاران کارگر شاغل در این واحدها، توقف کردن چرخه تولید و خاموش شدن تمام کارخانه، سود و دیرکرد تسهیلاتی که داده‌اند را با تملک اسناد و اوراق ترهینی، نقد کند. نتیجه این سبک معامله بانک‌ها این شدکه هرروز واحدهای تولیدی و صنعتی در سراسر مازندران ورشکست شدند و به نابودی کامل رسیدند، اما بانک‌ها بر طبقات ساختمان‌های خود افزودند، یا ساختمان‌های قدیمی و کهنه خود را با انواع مدرن و به‌روز جایگزین کردند.
  این روزها که برنامه افتتاحیه‌های واحدها را با حضور مدیران ارشد استان می‌بینم، ناخودآگاه به این فکر می‌افتم که چندماه یا چندسال دیگر، این واحد تولیدی نیز در دام بانک خواهد افتاد؟ یا آن روزی که ماموران بانک برای توقیف این واحدها می‌روند، مدیر و استانداری که امروز در افتتاحیه حضور یافت چه حمایتی از آنان به‌عمل خواهند آورد؟

   

   

  منبع: خبرشمال

  اخبار مرتبط

  نظرات  آخرین اخبار